
Radny Rady Miejskiej w Elblągu
Marek Pruszak urodził się w 1962 roku w Elblągu, jest absolwentem I LO, Studium Nauczycielskiego w Elblągu oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, a także absolwentem studiów podyplomowym (WSP Olsztyn) o kierunku zarządzenie oświatą. Jest magistrem biologii.
Marek Pruszak pracował jako nauczyciel biologii i chemii w Szkole Podstawowej nr 16 w Elblągu w latach 1985-1991. Pełnił funkcję dyrektora tej Szkoły w latach 1991-1998. Był kuratorem oświaty byłego województwa elbląskiego w latach 1998-1999. W latach 1999-2002 pełnił funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 16 w Elblągu. W latach 2002-2004 był dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich w Elblągu. Od 2004 roku do dziś pracuje jako nauczyciel przyrody i biologii w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu.
Jednocześnie pełnił istotne funkcje w Samorządzie Miasta Elbląga. Od 1994 r. do dziś (obecnie siódma kadencja) jest radnym Rady Miejskiej w Elblągu. W latach 1998-2006 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej (przez dwie kadencje), a w latach 2015-2018 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu. W latach 2013-2014 był wiceprezydentem Elbląga m.in. ds. oświaty.
W kadencji 2024-2028 jest przewodniczącym klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w RM, przewodniczącym komisji regionalnej i promocji miasta, zasiada również w komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.
Za szczególne osiągnięcia zawodowe i społeczne otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi w 2004 roku. Za wzorowe, wyjątkowe sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa w 2017 roku otrzymał Medal Złoty za długoletnią służbę.
W 2020 oraz 2022 roku za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymał nagrody Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie.
W 2021 roku za wybitne zasługi w pracy zawodowej i społecznej został wyróżniony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
W 2023 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodę Ministra Edukacji i Nauki.
Jako radny aktywnie pracuję od kilkudziesięciu lat w Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Z mojej inicjatywy w roku 1999 powstały dwa gimnazja w zespołach z liceami ogólnokształcącymi I i II w Elblągu, które osiągały najwyższe wyniki kształcenia w mieście i jedne z najwyższych w województwie warmińsko-mazurskim.
Jako radny poprzez konsekwentne zgłaszanie interpelacji doprowadziłem do zmniejszenia liczby uczniów w klasach szkół podstawowych i gimnazjów jako mechanizmu poprawiającego efektywność nauczania i wychowania. Doprowadziłem również do zwiększenia środków z budżetu miasta na doskonalenie zawodowe nauczycieli wszystkich elbląskich szkół.
Jako radny skutecznie wnioskowałem o kompleksowe remonty i modernizacje kilku elbląskich szkół m.in. SP4 i SP16. Jako radny, a potem wiceprezydent Miasta Elbląga w 2014 roku zainicjowałem i doprowadziłem do wprowadzenia w życie miejskiej Karty Dużej Rodziny wspierającej rodziny wielodzietne w Elblągu. Jako wiceprezydent umożliwiłem i wspierałem powstanie w mieście Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Jako przewodniczący Rady Miejskiej we współpracy z Diecezją Elbląską zainicjowałem i wprowadziłem w życie ustanowienie Św. Mikołaja patronem Miasta Elbląga. W roku 2018 zainicjowałem wprowadzenie programu Elblążanin+ a tym samym obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej głównie dla młodzieży i osób pracujących.
Jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w 1994 roku byłem założycielem, przy współpracy z Katolickim Ruchem Antynarkotycznym KARAN, świetlicy szkolnej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Świetlica funkcjonuje do dziś w innej formule, ale wciąż wspiera rodziny i dzieci wymagające szczególnej opieki.
W latach 1992-2012 byłem organizatorem wypoczynku letniego dla dzieci pochodzących głównie z rodzin niezamożnych. Pozyskując środki finansowe przez 7 lat organizowałem nieodpłatne kolonie dla dzieci polskiego pochodzenia z Lwowa na Ukrainie.
Jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 zainicjowałem i zorganizowałem, przy współpracy z Diecezją Elbląską i Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu (wcześniej z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym) siedem diecezjalnych konkursów wiedzy religijnej (1995 – 2002) przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Diecezji Elbląskiej. Konkursy były dedykowane wybitnym postaciom Kościoła m.in. Św. Janowi Pawłowi II, Św. Wojciechowi, 108 Męczennikom, bł. Dorocie z Mątów. Konkursy miały zasięg diecezjalny i brało w nim udział co roku ok. 300-400 uczniów.
Regularnie co roku przez 26 lat (od 1994 roku) według własnego pomysłu organizowałem i prowadziłem międzyszkolny Turniej Wiedzy i Sprawności TWiS promujący kulturę kibicowania i harmonijny rozwój dzieci w sferze intelektualnej i fizycznej. Jednocześnie pozyskiwałem środki na atrakcyjne nagrody dla uczestników od prywatnych sponsorów. Turnieje miały merytoryczne wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Jubileuszowy 25. turniej odbył się pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
W latach 2010-2013 pełniłem funkcję szkolnego rzecznika praw ucznia w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu (tajne głosowanie uczniów). W latach 2017 i 2019 dzięki osobistemu zaangażowaniu pozyskałem od prywatnych sponsorów środki finansowe na remont sali gimnastycznej oraz na wyposażenie biblioteki szkolnej w SP4 w Elblągu.
W latach 2018-2020 jako nauczyciel dyplomowany biologii realizowałem projekt unijny pn. Eksperyment edukacją przyszłości rozwijający kompetencje przyrodnicze uczniów.
Jako nauczyciel SP 16 i SP 4 w Elblągu posiadam udokumentowane osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi, potwierdzone zajęciem przez nich najwyższych lokat w wojewódzkich konkursach organizowanych przez Kuratora Oświaty.
Łącznie w ciągu swojej dotychczasowej pracy przygotowałem dwunastu laureatów i wielu finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych z biologii, chemii, i przyrody. Za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej otrzymałem dwie nagrody prezydenta miasta Elbląga (1994, 2000).