UWAGA!

13 grudnia 1981 - Pamiętamy

 
Elbląg, Znicze znowu zapłoną pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70
Znicze znowu zapłoną pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 (fot. arch. AD)

Z okazji 31. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego olsztyńscy Młodzi Demokraci spotkają się dziś (12 grudnia) o północy na placu Solidarności, by zapalić znicze. Ich elbląscy koledzy planują oddać hołd represjonowanym działaczom opozycji, związkowcom, robotnikom, studentom w najbliższy weekend.

13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony stan wojenny. W ciągu pierwszego tygodnia w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5000 osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 000 osób. Byli to głównie przywódcy NSZZ "Solidarność", doradcy związku i związani z nim intelektualiści (m.in. na fali aresztowań zamknięto trwający w Warszawie Kongres Kultury Polskiej) oraz działacze opozycji demokratycznej. Dalszym 4000 osób, głównie przywódcom i uczestnikom strajków i protestów, już 24 grudnia 1981 przedstawiono zarzuty prokuratorskie i osądzono, zwykle na kary więzienia. Powszechną praktyką było zwalnianie działaczy NSZZ Solidarność z pracy i zmuszanie ich do emigracji z kraju.
       Członkowie Stowarzyszenia Młodzi Demokraci w Olsztynie spotkają się dziś o północy, by zapalić znicze i w ten sposób oddać hołd działaczom opozycji, związkowcom i robotnikom oraz studentom, represjonowanym w stanie wojennym.
       Ich elbląscy koledzy planują podobną akcję na weekend.
       - Mamy tydzień sejmowy, a chcielibyśmy aby przynajmniej jeden poseł się pojawił na happeningu - mówi Oliwier Pietrzykowski z elbląskiego Stowarzyszenia Młodych Demokratów. - Najprawdopodobniej w sobotę (15 grudnia) od godz. 18, każdy elblążanin będzie mógł przyjść pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970, zapalić znicz i ustawić go w napis "Stan wojenny - pamiętamy".
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I cóż z tego, że pamiętacie. Nic się nie zmieniło, pod rządami PO. Mamy PRL-bis. Na próżno zginęli ludzie tamtych dni. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ktoś mało ważny(2012-12-12)
 • Cóż z tego, że czcimy ofiary tamtych siermiężnych czasów - z których w żaden sposób nie potrafimy wyciągnąć wniosków i wywieść podstaw dialektyki obecnego realu wyrosłego na gruncie tych przemian. Nadal nie umiemy składnie i logicznie pracować i układać klocki wedle logicznej potrzeby tworzenia i budowania podstaw egzystencji. Radosna twórczość nam towarzyszy niezmiennie a bylejakość idzie z nią w jednym szeregu. Tak to swoiste piekło polskie dnia codziennego, niepoukładanych kroków, decyzji i działań. No, ale jaka piękna rewolucja. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2012-12-12)
 • @AborygenMiejscowy, dobrześ to ujął. Nic dodać, nic ująć, chociaż. .. dodam. Dzięki rząom Tuska i PO jesteśmy nadal zależni od. .. Moskwy, a w mniejszym stopniu od Berlina. Tylko patrzeć, gdy Polska znów zniknie z mapy Europy, ale tym razem na zawsze. To smutne lecz prawdziwe :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ktoś mało ważny(2012-12-13)
 • A jaruś nawet w tych 10 tysiącach się nie zsałapał. Wtedy był takim 31-letnim przedszkolakiem płaczącym, że nie ma '"Teleranka ". A dziś wielki zbawca ?.
 • Jak ogłoszono Stan wojenny bylem dzieckiem. Widziałem na ulicach Elbląga czołgi i wojsko oraz przestraszonych mieszkańców. Do Tych co wychwalacie Stan Wojenny. Albo jesteście potomstwem tych co strzelali i bili robotników albo sami byliscie po stronie Z0M0. To jest logiczne wytłumaczenie waszych wypowiedzi. ! ! ! Głupota ludzka nie zna granic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_18637(2012-12-13)
 • a my swoje"Norymberga dla komuny"
 • jestem potomkiem robotnika i zarówno ja - jak i senior - uważamy że niestety stan wojenny był potrzebny i to nie dla tego że groziła nam interwencja z zewnątrz, tylko dla tego że groziła nam wojna domowa. Taka normalna regularna wojna Polak na Polaka. Ci co mają trochę oleju w głowie powinni zapytać się swoich rodziców, dziadków jak to rzeczywiście wyglądało w ich zakładach pracy, a nie powtarzać puste frazesy gdzieś zasłyszane przypadkowo w telewizji, lub przeczytane w gazecie. Trzeba o tym pamiętać i wyciągać wnioski, a nie żyć przeszłością i nienawiścią do drugiego człowieka, ponieważ historia lubi się powtarzać, a patrząc na scenę polityczną to do powtórki jest już niedaleko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  i nie żebym się czepiał(2012-12-13)
 • Pisowców zapamiętamy !!!!!
 • Nie czepiasz się ale pieprzysz człowieku od rzeczy, właśnie przez takich postkomuchów jak ty, jest jak jest.
 • ". .. jaka piękna rewolucja. .. " i jaki piękny spicz w wydaniu, jak zwykle, Miejscowego Aborygena. Sądzę, że nic nie jest w stanie "wyprostować" myśli naszego kochanego Tutejszego Tubylca. I nic nie jest w stanie zniechęcić Go do wyrażania tych myśli na e'łamach portEL. pl. No, ale każda nawet najmniejsza osada, musi mieć swojego dyżurnego dziwaka. Jak śpiewał kiedyś nieodżałowany Kazimierz Grześkowiak: ". .. chodzi po we wsi waryjot istny, żadnej ci z niego nima korzyści, ani nie sprzedo, ani nie kupi, ino się śmieje waryjot głupi. .. " I tyle uwag do kolejnego wysiłku intelektualnego Pana AM. I jeszcze nieudolnie korzystając z Gombrowicza - koniec, bomba, kto nie zrozumial, ten trąba. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  paterek(2012-12-13)
Reklama