UWAGA!

20 lat dla zdrowia

Elbląg, 20 lat dla zdrowia
(fot. PS)

450 tysięcy przyjętych pacjentów, 140 tysięcy wykonanych zabiegów operacyjnych, blisko 21 tys. urodzin - to bilans dwudziestoletniej działalności Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Jubileuszowa uroczystość odbędzie się 3 października w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

W lutym 1972 roku Miejska Rada Narodowa w Elblągu przyjęła uchwałę o podjęciu budowy nowego szpitala, zlokalizowanego przy ul. Armii Czerwonej (obecnie Królewieckiej 146). Wmurowanie aktu erekcyjnego nastąpiło 8 listopada 1974 r. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w nowym szpitalu 29 czerwca roku 1988.
     - Przez 20 lat istnienia Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu przyjął 450 tysięcy pacjentów, wykonano 140 tysięcy zabiegów operacyjnych - mówi Tadeusz Naguszewski, dyrektor ds. medycznych WSzZ w Elblągu. - U nas przyszło na świat się blisko 21 tysięcy małych elblążan. Ten szpital, mimo kłopotów służby zdrowia, działa całkiem przyzwoicie - dodaje. - Chcemy jednak dalej się rozwijać. „Oczkiem w głowie” jest modernizacja, która pochłonie 50 mln zł. Będzie to postawienie pawilonu z blokiem operacyjnym oraz oddziałem intensywnej terapii i centralną sterylizatornią. Chcielibyśmy, by budowa rozpoczęła się w połowie 2009 r. i skończyła w 2011 r. Nowy blok operacyjny jest nam bardzo potrzebny - kontynuuje Tadeusz Naguszewski. - Szczególnie obłożone są oddziały okulistyczny i ortopedyczny, a nie możemy wykonywać więcej zabiegów, bo sala operacyjna wymaga sterylizacji, a to z kolei wiąże się z przerwami w pracy.
     W planach szpitala jest również m.in. powstanie ośrodka elektrofizjologii, modernizacja pionu ginekologicznego, rozwój informatyzacji.
     - Chcielibyśmy także wymienić tabor samochodowy - dodaje dyrektor. - Nasze karetki, które często wyjeżdżają na wezwania, nie są w najlepszym stanie.
     Jednak już dziś, jak twierdzi Tadeusz Naguszewski, szpital wojewódzki w Elblągu ma powody do dumy i zadowolenia.
     - Mamy rezonans magnetyczny, neuronawigację, tomograf komputerowy, mamy sprzęt dostępny tylko w najlepszych klinikach - zapewnia. - Otrzymujemy także certyfikaty akredytacyjne - 3 października odbędzie się wręczenie kolejnego, na nadchodzące 3 lata. To o czymś świadczy.
     Wojewódzki Szpital Zespolony to zakład pracy zatrudniający 1100 osób. Do tej liczby należy doliczyć jeszcze firmy współpracujące. - To ogromny kombinat – mówi dyrektor Naguszewski.
     Z okazji jubileuszu 20-lecia szpitala blisko 200 pracowników otrzyma wyróżnienia.
     - One im się należą za wykonywaną ciężką pracę - podkreśla Tadeusz Naguszewski. - Najwyższe odznaczenia to Krzyże Zasługi - złote, srebrne i brązowe otrzyma 66 osób. Ta uroczystość odbędzie się 2 października. Natomiast dzień później w Teatrze im. A. Sewruka przyjdzie czas na wielkie świętowanie. Być może w naszej uroczystości weźmie udział minister zdrowia Ewa Kopacz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mamy rezonans magnetyczny. .. ..
 • Nie przeczę, że komuś coś się należy jakieś krzyże, medale, uścisk ręki - ale jestem zszokowana bezpośrednią relacją lekarz - pacjent i traktowaniem tych drugich. Szpital ma ISO oraz tytuł "Szpitala przyjaznego pacjentom", a dwa tygodnie temu przywiozłam poszkodowanego prosto z wypadku. Ponieważ nie miał ze sobą książeczki ubezpieczeniowej, nie byłby przyjęty przez przychodnię okulistyczną przy WSzZ w Elblągu gdybym nie wpłaciła kaucji 50 zł. Ludzie - przyszli ewentualni wypadkowicze - pamięcajcie! " Wychodząc z domu mam w ręku książeczkę ubezpieczeniową z aktualnym wpisem lub w ręku 50 zł !" Bez tego szlak z wami!!!
 • Tak, tak, ale może ktoś wspomni, że ten obszerny gmach budowano za Komuny chyba jakieś 15 lat ! A już po otwarciu trzeba było dużo rzeczy zmieniać, m. in. całą stolarkę okienną i wewnętrzną. .. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  konował(2008-09-30)
 • Gratuluję, należy Wam się najwyższe uznanie. Jak to mówią : gdzie rąbią tam wióry lecą. Nie ma na świecie takiego szpitala co by zaspokoił wszystkich pod każdym względem. Jeszcze raz gratuluję, oby tak dalej.
 • A, co by było, gdyby nie było tego akurat szpitala. ELM biegałaby po całym mieście a kto wie czy nie po województwie.
 • EMK, poradnia okulistyczna tylko wynajmuje lokal od szpitla na pierwszympietrze- nie jest cczęścią szpitala, nie ma ISO, i tak dalej, to prywatna spółka :)
 • Z wypowiedzi wnioskuję mimo wszystko, że stało się bardzo dobrze że za komuny wybudowano ten szpital - pomimo usterek (od których obecnie wcale nie jesteśmy wolni) - no i nie musimy wszyscy biegać po innych miejscowościach - gdyż mamy własny szpital !!. Bezpłatne i szybkie udzielenie pierwszej pomocy po wypadku - każdemu się należy jeżeli uważamy że nasze zdrowie jest największym dobrem - bez względu na to czy NFZ czy szpital wynajmnie do udzielania pierwszej pomocy firmy prywatne czy nie. Nie wymawiajmy się stanem technicznym budynków i tym że to komuna budowała - gdyż możemy w krótkim czasie wrócić do "kamienia łupanego" gdzie nie było szpitali. Uważam, że najważniejsze jest podejście do potencjalnego pacjenta, ludzkie a może raczej godne jego traktowanie i zorganizowanie pracy służby zdrowia w sposób taki za który moglibyśmy jej szczerze - od serca dziękować.
 • Droga EMK, jak sobie wyobrażasz weryfikację płatności składek przez Przychodnię, przez stan Twojego uzębienia albo koloru oczu ? Personel Poradni ma obowiązek sprawdzenia, czy Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za poradę, jeżeli nie płacisz składek, NFZ nie zapłaci Poradni, proste jak drut. .. Nikt na rynku nie da Ci marchewki bo zapomniałaś kasy i doniesiesz, a usługa medyczna jest towarem jak każdy inny, tyle, że wykonywanym przez wykwalifikowany personel i częstokroć na bardzo kosztownej aparaturze. .. .
 • Caly personel pracowal i pracuje ciezko a tylko ci co na stolkach sa dostaja pochwaly itd a reszta to czarni murzyni onich sie nie pamieta oni leza w pracy i sie opalaja.
 • Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne - żyć albo nie żyć - oto jest pytanie! Straszne, że do tego doszliśmy! W normalnych krajach - udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem lekarza i dopiero później pacjent trafia - jak ma kasę do super szpitala-kliniki. Jeżeli się nie mylę płacimy składni na ubezpieczenie zdrowotne do wspólnego wora z którego pokrywa się koszt leczenia wszystkich obywateli bez względu na to czy jest ubezpieczony czy nie, czy więcej korzysta u usług służby zdrowia - czy nie. Problem zapłacenia za przedmiotową USŁUGĘ powinien być tematem po jej wykonaniu - taką przynajmniej otrzymałam odpowiedź od Rzecznika Praw Pacjenta NFZ. Ja miesięcznie opłacam składkę na ubezp. zdrowotne w wysokości ponad 500 zł/rocznie ponad 6 tys. zł i nie mam prawa wnosić o to że są to pieniądze przeznaczone wyłącznie na moje leczenie. Korzystają z nich również inni - tacy jak ten pracownik którego przywiozłam po wypadku. Jeżeli to nie jest prawdą - to w takim razie proszę oddać mi pieniądze za opłacane składki za co najmniej 10 lat - gdyż w tym okresie jeżeli się leczyłam to leczyłam się prywatnie.
 • a komputer kupili nowy dla Por. Chr. bo jeden lekarz zamiast zajac sie pacjentem rozwiazuje pasjansa
 • Jak ten czas leci. .. .. to juz 20 lat???? O szpitalu i ludziach mozna różnie mówic, ale fakty sa faktami. .. Najważniejsze, że jest i ma także osiagniecia. Ma takze wiele do poprawienia, i to jest zadanie dla kadry. .. Ze zdrowiem jest już tak iz najbardziej szkodzi mu ŻYCIE! I o tym należy pamiętac bo nawet w elblaskim szpitalu nie wymienia ci maszynerii na nową. .. A tak poważnie życzę wszystkim i pacjentom i personelowi nastepnych równie udanych, ba nawet lepszych 20 lat. Wiecej usmiechu i wzajemnej życzliwosci oraz szacunku to równie ważne jak tomograf, skalpel czy aspiryna. Szczególnie pozdrawiam cały OIOM!
Reklama