UWAGA!

22 września - Dzień Bez Samochodu

2008-09-16
Aktualizowany 2008-09-20 09:33
Elbląg, 22 września - Dzień Bez Samochodu
(fot. PS)

Tramwajem lub rowerem - tak powinniśmy podróżować codziennie, by zachować zdrowie i chronić powietrze. Trwa właśnie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego kulminacyjnym punktem będzie obchodzony 22 września Dzień Bez Samochodu.

Pomiary prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują, że w Elblągu powietrze jest czyste. Nasze miasto zostało nawet zakwalifikowane do „zdrowej” strefy A. Zagrożenie dla takiego stanu rzeczy niosą głównie samochody, które emitują niebezpieczne substancje.
     - Jakość powietrza w naszym mieście jest dobra - mówi Krystyna Wątroba, kierownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. - Od lat 80-tych następuje spadek zawartości dwutlenku siarki i tlenku węgla. Jednak utrzymuje się zawartość tlenków azotu i benzenu - znaczna ich ilość pochodzi z zanieczyszczeń drogowych.
     Aby zmniejszyć zanieczyszczenie, ekolodzy od lat apelują o korzystanie z rowerów lub transportu publicznego. Szczególnie podczas Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego (16-22 września).
     - Od ekologii nie ma odwrotu – przekonuje Witold Wróblewski, wiceprezydent Elbląga. - W naszym mieście przeprowadzamy cyklicznie akcje, które mają na celu zwiększenie ekologicznej świadomości społeczeństwa. Przykładem może być realizowana w pierwszym półroczu 2008 r. wspólnie z Zakładem Utylizacji Odpadów akcja związana z sortowaniem odpadów. To również obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i organizowanego już po raz ósmy w Elblągu Dnia Bez Samochodu. Dzięki takim działaniom młodzież kształtuje swoje postawy, uczy się szanować i chronić środowisko, w którym przecież wszyscy żyjemy.
     Szczególnie w tym tygodniu urzędnicy zachęcają, by ograniczyć korzystanie z samochodu na rzecz innych, bardziej ekologicznych środków transportu. Dobrym rozwiązaniem jest rower lub tramwaj. 22 września pracownicy magistratu na apel prezydenta Elbląga rezygnują z prywatnych pojazdów na rzecz rowerów i komunikacji zbiorowej.
     - Dochodzi do sytuacji, gdy nasze dzieci - przez lata wożone samochodem - jadąc na studia po raz pierwszy wsiadają pociągu - mówi Juliusz Marek, który od lat aktywnie włącza się w organizację w Elblągu Dnia Bez Samochodu. - Sami również za mało się ruszamy. Dziennie człowiek powinien wykonywać 7 tysięcy kroków. Sprawdzałem za pomocą krokomierza, jak to jest ze mną. Niestety, „robię” tylko ok. 200 kroków. Podobnie jest z dużą rzeszą elblążan.
     Dzień Bez Samochodu to okazja, by zza kierownicy przesiąść się na rower lub do tramwaju. Wybrać się z rodziną, dziećmi na przejażdżkę ulicami Elbląga.
     - 22 września odbędzie się konkurs plastyczny, podczas którego najmłodsi elblążanie będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami z podróży tramwajem - zachęca Juliusz Marek.
     Będzie to również dzień, w którym tradycyjnie już kolumna rowerzystów z przedstawicielami ratusza na czele, przejedzie ulicami miasta. Celem będzie Modrzewina. Później wrócą na Plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie czekać będą ekologiczne atrakcje.
     Tylko ciekawe, ilu elblążan świętować będzie w ten sposób Dzień Bez Samochodu, który w tym roku przypada w poniedziałek.
     - Nie chcieliśmy go przenosić, bo w całej Europie obchodzony będzie właśnie 22 września - mówi wiceprezydent Wróblewski. - To również znakomita okazja, by właśnie w dzień roboczy skorzystać z innego środka transportu niż samochód.
     
     VIII Elbląski Dzień bez Samochodu
     22 września (poniedziałek), estrada na Placu Kazimierza Jagiellończyka
     godz. 10 - początek imprezy, występ zespołu muzycznego
     godz. 10.10 - przywitanie uczestników, przedstawienie patronów, organizatorów i sponsorów imprezy; oficjalne otwarcie imprezy
     godz. 10.30 - omówienie zasad bezpieczeństwa w trakcie przejazdu - KM Policji
     godz. 10.40 - formowanie kolumny rowerowej - przejazd kolumny rowerowej ulicami: Teatralną, Królewiecką, Płk. Dąbka, na Modrzewinę (konferencja rowerowa na Modrzewinie), powrót na Plac Kazimierza Jagiellończyka ul. Płk. Dąbka. Kolumna prowadzona będzie przez radiowóz, radiowóz i karetka pogotowia zamyka kolumnę rowerów.
     godz. 12 - przyjazd na plac kolumny rowerzystów
     godz. 12.10 - konkursy, quizy, zabawy przeplatane z występem zespołu muzycznego i pokazami grup artystycznych a także: pokaz ratownictwa medycznego (Medyczne Studium Zawodowe), egzamin na kartę rowerową (KMP Elbląg), znakowanie rowerów (KMP Elbląg)
     godz. 14 - zakończenie imprezy.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a dlaczego wąłdze miasta na czele? no wytłumaczcie mi dlaczego na czele, a nie w środku np. ? no co zrobia władze miasta na czele jak jakiś 12 letni chłopiec postanowi je wyprzedzić? aresztuja go? władza ma być pomiędzy ludzmi, a nie na czele, na czele niech policja i "hycle" robią porzadek, władza niech jedzie w środku,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  doradca pr(2008-09-16)
 • krok to około 1 sekundy, czyli chodzi 200 sekund dziennie, czyli 3 minuty z małym hakiem, czyli chodzi tylko do kuchni i toalety,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  matematyk(2008-09-16)
 • www. fidelitas. branet. pl - jedziemy :)
 • Może by tak z tej okazji poruszyć temat oznakowania ścieżek rowerowych w naszym ekomieście ??? - www.bikerelblag.hg.pl
 • Chyba emeryci i rencici beda jezdzic w poniedzialek na rowerze, ewentualnie szkoły zrobią sztuczna frekwencje
 • Ano jeździć, jak widać rowerem po Elblągu, daje się jedynie w ochronie i asyście policji. Karykaturalny obraz tras rowerowych i ich autentyczny stan odzwierciedla pełne intencje władz i ich umiejętności tworzenia tego typu przedsięwzięć. Miasto nie ma do zaproponowania ludziom lubiącym ruch nic poza smętną namiastką porozrzucanych bez ładu i składu odcinków chodnika z polbruku i raz na rok, no ewentualnie pół roku wizyty na basenie krytym o standardzie radosnych lat siedemdziesiątych. Przejechałem wiele kilometrów na rowerze po drogach Europy i odwiedziłem wiele basenów pływackich i portowych na jej terenie ale nigdzie nawet w zapadłych dziurach nie miałem tak dotkliwego wrażenia oderwania od świata cywilizowanego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-09-17)
 • Tak właściwie, to dla kogo ta impreza?. Większośc ludzi będzie w pracy i w szkołach. Przyjdzie znikoma ilośc, a można przecież, korzystając z obecności wielce oświeconych władz, wytknąc im ich indolencję i pokazac ilu ludzi jeżdzi rowerami po naszym mieście. A może chodzi o to aby było jak najmniej osób, wtedy łatwo zapanowac nad ludżmi i wciskac im kit jakie wspaniałe są nasze władze. Niech przejadą się po miescie w godzinach szczytu, po drogach których nie zabezpieczy im policja.
 • J. Marek. .. Sprawdzałem za pomocą krokomierza, jak to jest ze mną. Niestety, „ robię” tylko ok. 200 kroków. .. Co widać, niestety, co widać. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  życzliwy(2008-09-17)
 • tyle szlakow i sciezek rowerowych a gdzie jest jakas wypozyczalnia rowerow ? moze w holandii? - R. Mayhew
 • to maja byc jakies jaja??!! w poniedizłek??buheheh beda wciskac kit dzieciom z podstawowki!!!! bo jakby zrobili to w weekend to dostali by zjoby za te swoje chodniki rowerowe!a tak cos tam pogadaja do dzieci i beda zadowoleni. a tak poza tym to nasi wlodarze nie maja zilonego pojecia o tych chodnikach rowerowych bo sami nie jezdza na rowerach!!!!a ten co byl rok temu na tym dniu bez samochodu no nie wiem jak mu tam to przyjechal na jakims 40 letnim zielonym skladaku wiec co on moze wiedziec o tych sciezkach!!!!ZENADA jednym slowem!!!
 • Władza nie przyjedzie do pracy autami, które mało palą i przepalają paliwko dobrze, ale za to imprezke będą ochraniać rodiowozy, które w tym czasie wyplą kilka razy więcej paliwa i dużo więcej zanieczyszczą powietrze. Kolejny przykład gdzie szuka się tam, gdzie nie potrzeba i nie inwestuje w nowoczesną technologię ograniczającą zanieczyszczenia. Nawet dalej nie będe pisać bo to szkoda bajtów na to.
 • my tez tam bedziemy www. zieloni2004.pl
Reklama