UWAGA!

23 września - początek astronomicznej jesieni

Elbląg, Złota, polska jesień. Czy w tym roku też do nas przyjdzie ?
Złota, polska jesień. Czy w tym roku też do nas przyjdzie ?

Czas porządków na polach i w ogrodach. Czas żółtych i czerwonych liści, złotej, polskiej jesieni i długich wieczorów, które są okazją do kolacji przy świecach i czytania zaległych książek. Tego dnia dzień jest równy nocy, a Słońce góruje na średniej wysokości ok. 35°.

Jesień to pora roku w strefie klimatu umiarkowanego. W świecie roślin i zwierząt jest to okres zakończenia przygotowywania się nowego pokolenia do życia oraz gromadzenia zapasów przed kolejną zimą. To czas odlotów wielu gatunków ptaków do ciepłych krajów. Także niektóre gatunki zwierząt przenoszą się do cieplejszych stref klimatycznych, by tam spędzić niekorzystny dla nich czas. Rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach, a jednoroczne usychają, starając się przedtem różnymi metodami doprowadzić do rozproszenia nasion.
     Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące jesienne na półkuli północnej uznaje się wrzesień, październik i listopad, a na południowej marzec, kwiecień i maj.
     Jesień jest też ostatnią chwilą, by przygotować się do zimy i zjawisk pogodowych, które źle wpływają na nasz nastrój. Łapmy więc te ostatnie promienie słoneczne, by dobry nastrój nie opuszczał nas jak najdłużej.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama