UWAGA!

32. rocznica Porozumień Sierpniowych

 
Elbląg, 32. rocznica Porozumień Sierpniowych
fot. WS

Wydarzenia określane mianem Sierpień 1980 uważane są za jedne z najważniejszych w historii PRL-u. Przeszły do historii z powodu strajków, jakie wybuchły na Wybrzeżu, zakończonych podpisaniem tzw. Porozumień Sierpniowych. W ramach Obchodów tejże rocznicy w Elblągu złożono kwiaty oraz wieńce pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Zobacz film i fotoreportaż.

14 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk w obronie suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej – Anny Walentynowicz – co dało początek fali strajków na Wybrzeżu, w tym także w Elblągu. 23 sierpnia spisano 21 postulatów, wśród których znalazł się ten dotyczący utworzenia „Solidarności”. Wszystkie wydarzenia zakończyły się podpisaniem tzw. Porozumień Sierpniowych, z których najważniejsze były te podpisane w Gdańsku. Jedną z części wczorajszych (29 sierpnia) Obchodów rocznicy ich podpisania było złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Przemarsz, który przeszedł ulicami miasta, zaczął się mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja. Na placu pod pomnikiem przypominano o tym, jak ważne były to wydarzenia, o ich miejscu w historii.
       – Spotykamy się w miejscu symbolicznym dla Elbląga. Jest to miejsce szczególne, bo upamiętnia tragiczne wydarzenia 1970 roku, a jednocześnie stanowi monumentalny dowód zwycięstwa idei wolności, zapoczątkowanej w 1970 roku, a ostatecznie wywalczonej w latach 80-tych – mówił Jan Fiodorowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu. – W dniu podpisania tzw. Porozumień Gdańskich, dzięki odwadze i mądrości Polaków, robotników i inteligencji, w murze komunistycznego reżimu pojawiła się wyrwa, która mimo Stanu Wojennego, represji i upokorzeń doprowadziła do upadku socjalistycznej dyktatury, najpierw w Polsce, a następnie w Europie. To w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu wyrwano pierwsze cegły z Muru Berlińskiego. Dziś, borykając się z trudnościami dnia codziennego zapominamy o tamtych dniach. Bledną wydarzenia, powszednieją wywalczone prawa obywatelskie i pracownicze.
       – Solidarność nie kieruje się tzw. „poprawnością polityczną”, a staje w obronie godności ludzi pracy – mówił Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, nawiązując również do usunięcia części napisu – im. Lenina – bramy Stoczni Gdańskiej, co wywołało bardzo duże kontrowersje. – Lenin trafił tam, gdzie miejsce wszystkich zbrodniarzy komunistycznych i nazistowskich czyli na śmietnik historii – mówił wiceprzewodniczący.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tadeusz Majchrowicz jest dureń. Lenin dla nieżyjącego już pokolenia był czymś znacznie cenniejszym i wartościowszym niż dla Majchrowiczów jest obecnie Tadeusz Majchrowicz - papierowa gwiazda która niedługo zostanie wyrzucona na śmietnik. Hero.
 • i na pewno nie bedzie to śmietnik historii tylko taki zwyczajny, przydomowy.
 • Jerzy, ten garnitur ale leży. Praca w ratuszu Ci się należy. Choć gdy Ciebie słucham, włos na głowie mi się jeży. Ale zdjęcie z Lechem Ci się należy.
 • Jak na 130 tys miasto gdzie jedni z pierwszych strajkowaliśmy i powstała "S" to faktycznie przyszły tłumy!!!!! Ciekawe dlaczego tak jest??? Polecam artykuł może coś wyjaśni artykuł w Polityce wpolityce.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  A,ntyKomuch(2012-08-30)
 • Wszystkich przygłupów z Solidarności, PiS i innych przydupasów watykańskich pedofili informuję, że gdyby nie Wielki Lenin Wiecznie Żywy, to Polska najprawdopodobniej do dziś byłaby rozczłonkowana pomiędzy trzech zaborców i nie poradziłby tu nic żaden Piłsudski ze swoimi paroma tysiącami chojraków. Także japy na kłódkę i oddać szacun Wodzowi Rewolucji a podziękować za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bo gdyby nie on i jego bolszewicy w Rosji, to nie moglibyście nawet szczekać na niego w internecie po polsku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  papież tygodnia(2012-08-30)
 • czy każdy dureń nie będący agentem czego kolwiek to gwarancja naszej przyszłości?
 • a gdzie Lesiu, ten wybitny syn ziemi elbląskiej, dla której tyle "zrobił". Był Lolek, tego drugiego nie było.
 • ten filmik to krecony aparatem fotograficznym compaktem ?
 • 1.Zalegalizowanie niezależnych od partii i pracodawców związków zawodowych.   2.Zagwarantowanie prawa do strajku.   3.Przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji.   4.Przywrócenie do poprzednich praw ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 i studentów wydalonych z uczelni za przekonania, zniesienie represji za przekonania.   5.Podanie w środkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS oraz opublikowanie jego żądań.   6.Podjęcie realnych działań wyprowadzających kraj z kryzysu.   7.Wypłacenie strajkującym zarobków za strajk, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).   8.Podniesienie zasadniczej płacy o 2 tys. zł.   9.Zagwarantowanie wzrostu płac równolegle do wzrostu cen.   10.Realizowanie pełnego zaopatrzenia rynku. Eksport wyłącznie nadwyżek.   11.Zniesienie cen komercyjnych oraz sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.   12.Wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego.  
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hrabia George(2012-08-30)
 • 13.Wprowadzenie bonów żywnościowych na mięso.   14.Obniżenie wieku emerytalnego - dla kobiet do 50 lat, dla mężczyzn do 55,lub zapewnienie emerytur po przepracowaniu w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn.   15.Zrównanie rent i emerytur starego portfela.   16.Poprawienie warunków pracy służby zdrowia.   17.Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.   18.Wprowadzenie płatnych urlopów macierzyńskich przez 3 lata.   19.Skrócenie czasu oczekiwania na mieszkania.   20.Podniesienie diety z 40 do 100 złotych i dodatku za rozłąkę.   21.Wprowadzenie wszystkich sobót wolnych od pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hrabia George(2012-08-30)
 • kiedyś było :buduje 100 szkól na tysiąclecie, dziś likwidujemy 1000 na co?????
 • na każde 100 lat socjalizmu?
Reklama