UWAGA!

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Tak łatwo zapomnieć o tamtej lekcji"

 Elbląg, 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Tak łatwo zapomnieć o tamtej lekcji"
fot. Anna Dembińska

Elblążanie 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczcili pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Agrykola. - Jeszcze do niedawna stawaliśmy w powadze i zadumie nad wojennymi pomnikami z przeświadczeniem, że tak dramatyczne doświadczenia nie będą już udziałem naszych pokoleń. Okazało się jednak, że w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie łatwo zapomnieć o lekcjach przeszłości - pokreśliła Katarzyna Wiśniewska, wiceprezydent Elbląga w swoim okolicznościowym przemówieniu. Zobacz zdjęcia.

1 września 1939 r. o godz. 4.40 Niemcy zaatakowały Wieluń. Kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej 50-78 mln ludzi. Wśród ofiar było prawie 6 mln Polaków.

85. rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętniono w Elblągu w niedzielę (1 września) pod Krzyżem Katyńskim. Odegrano hymn państwowy, odczytano apel pamięci, delegacje m. in. władz miasta, parlamentarzystów i kombatantów złożyły pod krzyżem wiązanki.

- Wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii. Ponad pokojowym współistnieniem i dialogiem zapanowały nienawiść, agresja i pogarda. Jeszcze do niedawna stawaliśmy w powadze i zadumie nad wojennymi pomnikami z przeświadczeniem, że tak dramatyczne doświadczenia nie będą już udziałem naszych pokoleń. Okazało się jednak, że w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie łatwo zapomnieć o lekcjach przeszłości. Właśnie teraz, gdy narastają globalne konflikty, musimy pamiętać jak kruche mogą być pokój i stabilność. Ten dzień to symbol ogromnego cierpienia i straty – mówiła Katarzyna Wiśniewska, wiceprezydent Elbląga.

Antoni Czyżyk, wiceprzewodniczący Miejskiej w Elblągu, podkreślił, że w wydarzeniach II wojny możemy znaleźć przesłanie dla naszych czasów.

- Gdy wspominamy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, to z wielkim wzruszeniem i głębokim szacunkiem przywołujemy dramatyczne wydarzenia, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i świata. W tej tragicznej historii odnajdziemy głębokie przesłanie dla naszych czasów. II wojna światowa była bolesnym przypomnieniem, że wolność i suwerenność naszego narodu są wartością niezwykle cenną i jednocześnie kruchą – podkreślił Antonii Czyżyk.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Nasze materiały wideo

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A może jakieś pozytywne rocznice będziemy zapamiętywali, co? Musimy pamiętać te przygnębiające, dlaczego komuś tak bardzo na tym zależy? Silny naród świętuje swoje sukcesy (nawet małe, ale sukcesy) a nie dołuje się porażkami w imię jakiejś pamięci, drodzy państwo.
  • Pamięć o bohaterach i historii to się nazywa. To nie festyn tylko uroczystości upamiętniające ofiary II WŚ.
  • Zastanów się zanim napiszesz jakąś bzdurę! To była najgorsza zbrodnia jakiej Polska doświadczyła i nigdy przenigdy nie może nasz naród o tym zapomnieć. Pomyśl co nasi rodacy wtedy przeżywali, jak byli traktowani i w jakich okolicznościach ginęli.. i należy im się cześć, chwała i pamięć NA ZAWSZE!
  • Cofając się stoimy w miejscu a świat idzie do przodu Polsko ! Uroczystości ku pamięci wystarczą raz na 10 lat a w sercu i prywatnie każdy może co dziennie. Polska krajem żałoby...
  • Czas zadumy i żałoby trwa w Polsce 300 dni.....
  • Właśnie teraz, gdy narastają globalne konflikty, musimy pamiętać jak kruche mogą być pokój i stabilność. Ten dzień to symbol ogromnego cierpienia i straty -dlatego pielęgnujmy baraki bo mogą się jeszcze przydać ?
  • Faktycznym Prezydentem Elbląga jest Pani Katarzyna Wiśniewska.
  • No właśnie. Tylko mocne miasto ma stadion, ale u nas praktycznie nie wpisuje się to miesjce w miejski status. W jakby obiektowo odbiegających od normy okolicznościach lepiej nie zapominać choćby, że jak wybuchła druga światowa to państwo czmychalo gdzieś pieprz rosnie z pragnienia, ale bronili się tylko w Gdańsku nad wodą. , reszty kraju znowu nie było na mapie. Jak tu w regionie będziemy wyzwalac to Polska może tutaj być bez względu gdzie nie ma
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    0
    12
    obyczaje rytuały(2024-09-01)
  • gdy ogranicza sie lekcje historii pani wiceprezydent, to latwo zapomina sie lekcje z przeszlosci. nic samo nie przychodzi.
  • A Pan Prezydent to chodzi tylko na wesołe imprezy, na smutne wysyła v-ce?
  • Naród pozbawiony pamięci o swojej historii zwlaszcza tej tragicznej traci tożsamość
  • @J124 - No jak uśmiechnięty prezydent ma chodzić na smutne imprezy- jeszcze by wyszło, że jest za a nawet przeciw.
Reklama