UWAGA!

90 procent nauczycieli za strajkiem

 
Elbląg, 90 procent nauczycieli za strajkiem
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

W elbląskich szkołach, w których już zakończyło się referendum, za strajkiem jest ponad 90 procent nauczycieli.Teraz czekają na rozwój wydarzeń i finał ewentualnych rozmów między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. - Sytuacja jest na pewno niepokojąca - przyznaje dyrektor jednej z elbląskich szkół podstawowych.

Przypomnijmy, że strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia, jeśli opowie się za nim większość głosujących w referendum nauczycieli i nie dojdzie do porozumienia między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w sprawie podwyżek w wysokości tysiąca złotych. Do 25 marca w większości szkół w kraju trwa referendum, w Elblągu ma się zakończyć w środę. Z nieoficjalnych danych wynika, że za strajkiem opowiada się ok. 90 proc. nauczycieli.  Np. w Szkole Podstawowej nr 6 to ok. 90 proc., w SP 19 - 96 proc., a w SP 21 - 92 proc. 
       - Jak sytuacja dalej się rozwinie, nie wiemy. Referendum zostało przeprowadzone, jednak jak będzie wyglądał 8 kwietnia, jeszcze nikt nie jest w stanie powiedzieć. Temat jest gorący, a sytuacja rozwija się na bieżąco – mówi nauczycielka elbląskiej podstawówki.
       - Obecnie trwają rozmowy na płaszczyźnie ZNP i rząd. Czekamy na rozwój wydarzeń – mówi Mirosława Dańczyszyn, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu. - Dyrektorzy szkół muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Będziemy reagować na sytuację na bieżąco. Jest ona na pewno niepokojąca. Niepokój wśród nauczycieli jest duży.
       I nie tylko wśród nauczycieli, ponieważ pod znakiem zapytania stoją także egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalisty. - Niestety nic nie da się także powiedzieć o zaplanowanych egzaminach – dodaje dyrektorka. - Być może sytuacja do tego czasu się uspokoi i egzaminy odbędą się w terminie.
       - Docierają do nas różne głosy, w różnych szkołach różnie to wygląda. Dopiero po referendum będziemy wiedzieć, ilu nauczycieli mamy do dyspozycji. Czy będzie tak, jak planują niektóre samorządy, zatrudniać na przykład emerytowanych nauczycieli na umowę-zlecenie. Nie wiem jeszcze, jak sytuacja się rozwinie – mówił kilka dni temu podczas konferencji prasowej Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga odpowiedzialny m.in. za oświatę.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kolejna grupa roszczeniowych nierobów z wielkim ego chce wyszarpac kase w roku wyborczym. Jak sie nie podoba praca to zapraszamy dio sektora prywatnego - tam zobacyzcie co to prawdziwa praca bez przywilejow typu 13 pensja, 18 godzin rpacy w tygodniu, 3 miesiecznych wakacji, rocznych platnych urlopow na poratowanie zdrowia, dodatkow wiejskich itd.
 • Uczniowie sprawdzają sprawdziany kolegów! Za co oni chcą podwyżkę?? Może za 2 miesiące wakacji? To są jakieś jaja! Darmozjady bez honoru!!!
 • No to już niedługo będzie można przekonać się, jak to będzie, kiedy n-le posłuchają dobrych rad i pójdą na kasy do biedronki czy do sektora prywatnego.
 • Przepraszam bardzo a niby za co ta podwyżka? Widziały gały jaką prace i płace brały. Jak sie nie podoba to zawsze się mozna zwolnic
 • Długo nie trzeba było czekać, aż ktoś napisze o tym, że nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo. Ty imbecylu! Uważasz, że kiedy on przygotowuje się do lekcji, sprawdza sprawdziany, robi wywiadówki. Rady Pedagogiczne, wyjeżdża z dziećmi na wycieczki, opracowuje mnóstwo dokumentacji itp ??? Wszystko to robi w czasie 18 godzin pracy ??? Jesteś najwyraźniej zbyt ułomny, żeby to zrozumieć!
 • Problem polega na tym, że jeśli zwolni się ich połowa z pracy, to sam będziesz swoje dzieci uczył, albo będziesz za to płacił prywatnemu nauczycielowi grube pieniądze.
 • Zlikwidujcie karte nauczyciela. Wtedy bede i za 2 tys. podwyzka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  19
  yeti(2019-03-20)
 • Jaśnie państwo obrażone powiedzieli że trzeba było nie dawać 13 rencistom tyko im 1000zł podwyżki może inni tak powiedza jak wy będziecie nieroby na emeryturze
 • Niestety pewnych kwestii w ciągu 5 min faktów czy wydarzeń albo w jednym artykule na stronie się nie wytłumaczy, więc dla średnio ogarnięty Homo nie bardzo sapiens nie ma o nich pojęcia.
 • przykre jest to jaka jest niska świadomość społeczna o tym, jak ciężko pracują nauczyciele... Bycie nauczycielem to nie tylko przychodzenie do szkoły i sprawdzianie testów. To również setki innych spraw oraz wielka odpowiedzialność. A jesli komuś się wydaje, że np. nauczycieli w klasach 1-3 podstawówki to leniwe nieroby to jest w olbrzymim błędzie gdyby nie one, to dalej byś nie umiał nawet pisać (choć niektórym moznaby tego zakazać patrząc po poziomie niektórych wypowiedzi)
 • Dokładnie
 • A ja pracując 40 godzin na 3 zmiany jeszcze musze 2 godziny. Poświęcić czasu na odrabianie lekcji i przygotowanie na sparwdziany klasowki itp
Reklama