UWAGA!

A serca ich „warczą” jak przed laty…

 
Elbląg, Wśród eksponatów znajdzie się m.in. motocykl marki WSK
Wśród eksponatów znajdzie się m.in. motocykl marki WSK (fot. arch. prywatne)

Motocykle marki WSK, a także SHL, popularna w latach 70. ubiegłego stulecia Jawa, legendarny Junak. Warczące jednoślady z czasów Polski Ludowej budzą dziś nawet większe emocje niż 30-40 lat temu. W najbliższy piątek 22 lutego będzie można przyjrzeć im się z bliska podczas wystawy, która zostanie otwarta w Ratuszu Staromiejskim.

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. Z sentymentem motocykle z czasów PRL obejrzą zapewne również ci, którzy pamiętają je z młodości. „Motorami” dojeżdżało się bowiem do pracy, do rodziny na wieś i na wypoczynek na łonie natury (np. do lasu za miasto). Wielu tak, jak Leszek, bohater popularnego serialu „Daleko od szosy”, swoje podboje miłosne realizowało dzięki poczciwej WSK. Łza się w oku może zakręcić, tym bardziej, że „serca” zabytkowych motocykli „warczą” jak dawniej.
       Pomysłodawcami wystawy i właścicielami eksponatów, które już w piątek (22 lutego) staną w sali Ratusza Staromiejskiego są: Krzysztof Nowacki (hobbysta, ale i policjant z zespołu prasowego KMP w Elblągu), Filip Banaszek oraz Łukasz Bieniok.
       - Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad zorganizowaniem w Elblągu tego rodzaju wystawy – przyznaje Krzysztof Nowacki. - Dlaczego? Bo z tego co pamiętam, chyba nikt nie próbował jeszcze realizować tego tematu w naszym mieście. A pojazdy zabytkowe, szczególnie motocykle, to wdzięczny obiekt. Podczas elbląskiej Wystawy Motocykli PRL zaprezentowanych będzie 10 pojazdów – zapowiada. - Myślę, że na początek to wystarczy. Wystarczy, aby zasygnalizować pomysł, a być może znajdą się też inni pasjonaci.
       - W latach 1960-80 w Polsce powstało mnóstwo motocykli - dodaje Nowacki. - Pojazdy marki WFM i WSK zmotoryzowały naszych rodaków, ale na szosach były również obecne, legendarne dziś, Junaki. To polskie motocykle, które od początku do końca powstały w naszym kraju - od deski kreślarskiej do gotowego projektu, a później seryjnej produkcji. Dziś trudno je zobaczyć na ulicy. Oczywiście, Internet daje nam możliwość obejrzenia ich na zdjęciach czy filmach – mówi motopasjonat. - Jednak obejrzenie ich „na żywo” jest – tak myślę - dużo ciekawsze. Ta wystawa to okazja do przypomnienia sobie, czym się jeździło kiedyś, czym jeździł ojciec, dziadek. Niektóre z tych motocykli dzisiejsi 30-40-latkowie pamiętają z czasów swojego dzieciństwa.
       Wśród motocykli, które będzie można obejrzeć na wystawie jest kilka modeli motocykla WSK z lat 70. i 80., SHL z lat 60., MZ z lat 80. Znajdzie się tam też popularna w latach 70. Jawa 50, nie zabraknie legendarnego Junaka M10 z lat 60. Ciekawostką będzie także rower z 1937 roku, który był użytkowany przed II wojną światową, ale i w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. I nadal jeździ.
       - Niektóre z naszych motocykli są odnowione, inne są w stanie oryginalnym, a jeszcze inne w stanie… cóż, zużytym – mówi Krzysztof Nowacki. - To też chciałem pokazać. Pokazać, w jakim stanie te motocykle dotrwały do naszych czasów. Bywa, że nawet „zużyty” pojazd stanowi większą wartość niż odnowiony – podkreśla. - Ten „ząb czasu” daje naprawdę ciekawy efekt w zderzeniu z pojazdem, który jest odrestaurowany lub zachował się w stanie fabrycznym.
       Wystawa motocykli w Ratuszu Staromiejskim jest organizowana dzięki wsparciu miasta. Pomysłem zainteresował się Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury.

 


       - Ucieszyłem się z tego, że udostępnił nam salę wystawową w Ratuszu i pomógł w zorganizowaniu tej wystawy – przyznaje Nowacki. - Być może jest to początek większego pomysłu, który zostanie zrealizowany nieco później, czyli większej wystawy zabytkowych motocykli, która mogłaby się w Elblągu odbywać cyklicznie. A może kiedyś uda się stworzyć w mieście niewielkie muzeum motoryzacji i na stałe pokazywać elblążanom, ale i turystom, historię jednośladów – zastanawia się pasjonat motoryzacji.
       Wystawa pn. Motocykle PRL zostanie otwarta w Ratuszu Staromiejskim 22 lutego (piątek) o godz. 18. Zabytkowe pojazdy będzie można oglądać przez dwa tygodnie w godz. 8-16. Wstęp wolny.
      
       Patronat nad wystawą objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda że organizatorzy nie poinformowali wczesniej o takim zamiarze. Mógłbym wzbogacic wystawę o motorower Komar ( pedałowiec) z lat 60,czy motocykl WFM również z tych lat. W mojej kolekcji równiez posiadam motocykl SHL. Wszystkie są odresteurowane i praktycznie wygladaja jak nowe. Są to motory " z sercem"
 • Szkoda że nie było wczesniejszej informacji. Mógłbym wzbogacić wystawe o Komara " pedałowca" WFM, SHL z lat 60.Są to motocykle " z sercem"
 • Świetny pomysł, uwielbiam motocykle zarówno te nowe jak i te starsze właśnie z okresu PRL-u ja od dłuższego czasu poszukuję jakiegoś ciekawego egzemplarza do renowacji,
 • Przez dwa tygodnie od 8 do 16 w soboty i niedziele też? Bo wiecie Państwo, że w tym mieście i okolicach w takich godzinach, to normalnie ludzie pracują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Normal(2013-02-18)
 • podrzucam nastepny pomysł - wystawa paletek do pong-ponga
 • Mochlikiem se jade na szychta, na gowie mam gogle carrera. .. to były wspaniałe czasy.
 • a ja jeżdźę STAREM. Mój stary "Star" przez mój mnie wiezie kraj, przy drodze bar, a w barze pasta z jaj. Mój stary "Star", ze Starachowic wóz, na rękach smar, a w kierownicy luz. Mój stary "Star" na pace wozi gruz, a czwarty gar nie pali dawno już. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heniek z Gnojewa(2013-02-18)
 • Świetnie. Napewno wpadnę zobaczyć. Dobra inicjatywa
 • Fajnie ze Coś się robi w mieście. Gratuluje Panowie. Mam nadzieję że to nie ostatnia tego typu akcja.
 • Piękna inicjatywa. Ostatnio w Szczecinie powstało spore Muzeum Techniki i Komunikacji - naprawdę masa ciekawych rzeczy tam stoi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wetodlagmo.pl(2013-02-18)
 • A gdzie jest sala wystawowa w piwnicy??
 • super pomysł gratulacje- a malkontentów niech gryzą robale:)
Reklama