UWAGA!

Akcja „Alkohol i narkotyki”. Ponad 1000 przebadanych kierowców

Elbląg, Akcja „Alkohol i narkotyki”. Ponad 1000 przebadanych kierowców
fot. nadesłana

Policjanci przebadali trzeźwość 1041 kierowców na obecność alkoholu i narkotyków, zatrzymali 2 nietrzeźwych „za kółkiem”. Wczorajsze działania prowadzili elbląscy i pasłęccy policjanci wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej. Ich celem było eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców i po użyciu narkotyków.

Akcja „Alkohol i narkotyki” prowadzona była praktycznie przez cały dzień. Działania miały na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są nietrzeźwi kierujący i po użyciu narkotyków. Tym razem policjanci kontrolowali pojazdy na terenie miasta i gmin z terenu powiatu elbląskiego, a w szczególności w okolicach lokali rozrywkowych.
       Na szczęście tylko w dwóch przypadkach wynik badania okazał się pozytywny. Rekordzistą okazał się 41-letni Wojciech P., który został zatrzymany do kontroli przy ulicy Łęczyckiej w Elblągu. O godzinie 16.15 jadąc audi a4 miał blisko dwa promile alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Kolejny zatrzymany mężczyzna to 36-letni Paweł D. On był kontrolowany o godzinie 7.00 na ulicy Grunwaldzkiej w Elblągu. Jechał swoim oplem vectra mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, odpowie więc również za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwym. Policjanci podczas działań przejechali blisko 1000 kilometrów, zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych, wręczyli 54 mandaty kierowcom, głównie za przekraczanie dozwolonej prędkości i zastosowali 22 pouczenia. Do sądu skierowali 4 wnioski o ukaranie.
       Nietrzeźwi kierowcy odpowiedzą teraz przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności. Wśród kontrolowanych nie było przypadku prowadzenia samochodu po narkotykach.
       Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji np. spowodowania wypadku po alkoholu czekają ich również konsekwencje prawne.
       Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.
       Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
      
Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • zapomnieli przebadać siebie bo liczba zatrzymanych praw jazdy byłaby o wiele większa tym bardziej że jest nie pisana zasada nie kontrolowania swoich a przełożeni odwqracają głowę albo zamiatają sprawy pod dywan odnośnie alkoholizmu w służbach mundurowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  PijanyZającbezprawka(2014-04-23)
 • No właśnie przez cały dzień a może tak teraz kontrole w późnych porach nocnych a w szczególności na peryferiach Elbląga np: w piątki, soboty, niedziele. Nie ukrywam, że cieszy mnie fakt, że policja zaczyna w końcu działać w kierunku pijanych kierowców, którzy znają tylko jedno gaz do dechy i tak szybko ile fabryka dała. Wieśniaki są tego najlepszym przykładem, jedzie złomem, ale pedał gazu musi dotykać podłogi, przecież nie inaczej. Na wsiach jest jeszcze dużo do zrobienia, żeby myślenie niektórych ludzi chociaż troszkę zmienić.
 • pasożyty nie nadają się do prawdziwej pracy to zatruwają życie zwykłych ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  antyubek(2014-04-23)
Reklama