UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Akcja Zima w Elblągu

 
Elbląg, Akcja Zima w Elblągu
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

W związku z nadchodzącym sezonem zimowym Departament Zarząd Dróg UM przekazuje informacje dotyczące prowadzenia Akcji Zima na ternie Gminy Miasto Elbląg.

I. Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym.
       W sezonie zimowym 2019/2020 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :
       1. drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament Zarząd Dróg  (DZD)
       2. budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
       3. parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
       4. placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodki szkolno-wychowawcze itp. - Departament Edukacji (DE)
       5. obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
       6. torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE)


       II. Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów.
       Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio :

 • dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
 • dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DE, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.


       III. Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima.
       Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do :
       •    Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659,  tel. stacj. 55 232-64-08 w. 9
       •    od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-95 lub 239-32-43),
       •    całodobowo Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
       •    Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu  -parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych  – dyspozytor tel. 234-18-36
       •    Departament Edukacji - szkoły, przedszkola żłobki – B. Nosewicz tel. 602-784-682
       •    MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – L. Jankowski tel. 661-240-113
       •    Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08


       IV. Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac.
       Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.
       Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.
       W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwanie skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.
       Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2019r.-30.04.2020r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.


       V. Sprzęt
       Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak :

 • w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparko-ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
 • w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 7 ciągników z pługiem i przyczepą, 1 ładowarka,  3 samochody do przewozu pracowników oraz 6 samochodów skrzyniowych.
 • w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowym wykorzystaniem sprzętu mechanicznego

W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.


       VI. Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców.
       Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach  wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.
       Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Miasto i to duże to traktory powinny mieć zakaz wjazdu i jazdy . firmy odsniezajace niech zainwrdtija w nowy sprzet a nie badziewie sprzątają czyli rozgarniaja śnieg. Tak jest rok w rok. Chodniki mają być czyste i tyle. Są szczotki czyszczarki maszyny i inne. Technika się wam klania.
 • Nie rozumiem po co sypią piach i to w dużych ilościach na drogi osiedlowe. Piesi mają chodnik a opony zimowe są na śnieg nie na piach! Może ktoś mi to wytłumaczyć? Serio..
 • Zima i tak zaskoczy! A na zimę najlepszy sposób to poczekać do Maja lub kwietnia
 • Skandynawowie nie maja takich problemów jakie mają Polacy, tam jak pada śnieg ludzie wiedzą że nadeszła zima a skoro jest zima to opady śniegu są czymś naturalnym i nikt nie odśnieża dróg czy chodników tylko ludziska zakładają zimowe obuwie i idą do pracy (lub jadą. .. rowerem tak tak w zimę jeżdżą rowerami ) a w teczce pantofelki na zmianę i tyle o !!!
 • i pewnie jeszcze tobie szyby w czinkłeczento też ''miasto'' ma odśnieżyć bo panisko płaci podatki i sam sobie ałta odśnieżać nie bendzie
 • Najnowsza informacja w zimę pozostawiamy śnieg na ulicach
 • Akcja zima będzie polegała na śledzeniu prognozy pogody i liczeniu że odwilż roztopi śnieg i będzie można się zaoszczędzić na bezpieczenstwie ludzi
 • Zapraszamy do pracy za najniższą stawkę na starych gratach wymagana dyspozycyjność 24/7 hahahaha! No ja się pytam jak te miasto ma być odśnieżone wysprzątane ? Nikt z rozumem za te grosze na te stare graty nie przyjdzie jeszcze umowa zlecenie hehe szukajcie w pośredniaku może są jakieś nieroby z prawo jazdy C :) niepijący haha
 • Właśnie na śnieg miotło a gdy śnieg topnieje i zamarza jest lód a na lód opon nie ma pomyśl trochę albo radzę wziąć się za naukę
 • Spadnie 5 cm sniegu i znowu będzie że tak źle to nigdy nie było i ogólnie armagiedon
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  dfsdfsdggnn(2019-11-08)
 • No i co!? Zaskoczyły służy zimę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  Struś(2019-11-08)
 • Właśnie takich odpowiedzi się obawiałem, głupio mądrych. Słuchaj przy.głupie, jeśli jest lód to posypanie go piachem nic nie da. Trzeba go rozpuścić i tyle. W zawodówce tego nie uczyli prawda?
Reklama