UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Alarm na rzece Elbląg (aktualizacja)

Wiatr wdmuchuje wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg. Efekt: poziom wody przekroczył stan alarmowy m.in. w Elblągu i Nowakowie, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. W czwartek nad ranem woda na szczęście zaczęła powoli opadać. Zobacz zdjęcia z Elbląga i Tolkmicka, a także materiał filmowy Truso.tv.

Od ostatniej cofki minęło zaledwie kilkanaście dni. Poprzednim razem woda szybko opadła, teraz prognozy są niestety gorsze. Jak informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, do 6 stycznia do godz. 9 rano obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne, do 5 stycznia do godz. 5 ostrzeżenie przed wiatrem z północy i północnego-wschodu o prędkości w porywach do 75 km/h. To właśnie wiatr z tego kierunku powoduje cofkę, czyli wpychanie wody z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg.
       W środę po godz. 20 rzeka Elbląg przekroczyła stan alarmowy, poziom wody wynosi już 640 cm i ciągle rośnie. Rzeka przy bulwarze Zygmunta Augusta niemal wylewa się z brzegu, do podtopień brakuje naprawdę niewiele. Podobnie jest w okolicznych miejscowościach.  

  Elbląg, Strażacy rozłożyli rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż bulwaru
Strażacy rozłożyli rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż bulwaru (fot. MS)


       - Obecnie rozkładamy rękawy przeciwpowodziowe na bulwarze Zygmunta Augusta na odcinku od mostu do budynku prokuratury. Mamy zgłoszenia o podtopieniach od mieszkańców ul. Grochowskiej, uruchamiamy drużyny przeciwpowodziowe Zarządu Zieleni Miejskiej i Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów, pracownicy będą wypełniać worki piaskiem i układać zapory. Na miejscu jest straż pożarna - powiedział nam po godz. 22 Tomasz Świniarski, szef Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu.
       Strażacy wyjeżdżali też do powalonych przez wiatr drzew, jedno z nich spadło na zaparkowane przy placu Wolności samochody, kolejne - przy ul. Chopina. 
      
       Aktualizacja z godz. 23.
Poziom wody w rzece Elbląg wynosi już 651 centymetrów i ciągle rośnie. Woda wylała już na bulwar Zygmunta Augusta, przykryła część nadbrzeża pomiędzy mostami zwodzonymi. Średnio co godzinę woda podnosi się o ok. 10 cm. W Nowakowie stan wody wynosi 669 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 79 cm) - pojechało tam kilka jednostek straży pożarnej - a także w Nowotkach - 642 cm (przekroczenie alarmowego o 52 cm). Tylko centymetra brakuje za to do osiągnięcia stanu alarmowego Zalewu Wiślanego w Tolkmicku. 
      
       Aktualizacja z godz. 24. Woda w rzece Elbląg osiągnęła poziom 656 cm. Najpoważniejsza sytuacja panuje w Nowakowie, gdzie woda przekroczyła stan alarmowy aż o 85 cm (obecny stan 675 cm). Strażacy i mieszkańcy najbliżej położonych od rzeki terenów ratują dobytek przed podtopieniami. 
      
       Aktualizacja z czwartku z godz. 4.30.  Jak informuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, w Nowakowie podtopione zostały parterowe części kilku budynków przy drodze powiatowej nr 1100N oraz stodoła przy gospodarstwie w Kępie Rybackiej. Most pontonowy jest zamknięty. Na bieżąco prowadzony jest monitoring wałów w okolicach wyspy Nowakowskiej, w szczególności rzeki Elbląg oraz rzeki Cieplicówki. Ułożone zostały worki z piaskiem wokół stodoły oraz obory w miejscowości Kępa Rybacka, a strażacy układają worki z piaskiem od drugiej strony tego gospodarstwa.
       - Ułożono 90 metrów rękawów wodnych wzdłuż drogi powiatowej nr 1100N w Nowakowie (odcinek od mostu pontonowego w stronę posesji nr 29), żeby woda nie przelała przez koronę wału. Osoby zamieszkałe w dwóch najbliżej położonych rzeki budynkach w Nowakowie przebywają w swoich mieszkaniach na piętrze. 21 rękawów wodnych znajduję się jeszcze w OSP Nowakowo i w każdej chwili, jeżeli zajdzie konieczność ich wykorzystania, zostaną ustawione. Przygotowana także jest przyczepa, która jest wypełniona workami z piaskiem - informuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Elblągu.
       Podtopionych zostało też kilka budynków w Elblągu, przy ul. Warszawskiej, Grochowskiej, Stawidłowej i Radomskiej, która to ulica została zamknięta dla ruchu. O godz. 4 poziom wody w Elblągu wyniósł 656 centymentrów, o prawie pół metra przekracza stan alarmowy. Woda nieznacznie opada.
      
       Aktualizacja z godz. 5.40. Woda w rzece Elbląg powoli opada. W Elblągu stan wynosi 646 cm, w Nowakowie 651 cm, w Nowotkach - 638 cm. Trend jest na szczęście malejący. 
      
       Aktualizacja z godz. 9. Stan wody w Elblągu - 640 cm, w Nowakowie - 658, w Nowotkach  - 643 cm. Nad ranem woda opadała, teraz niestety ponownie jej stan rośnie. 
      
       Aktualizacja z godz. 11. Stan wody w Elblągu - 643 cm, w Nowakowie - 650 cm, w Nowotkach - 644 cm. Prognozy nadal są niekorzystne. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama