UWAGA!

Astronomiczna impreza we Fromborku

Elbląg, Rok Astronomii obchodzony jest także w Toruniu
Rok Astronomii obchodzony jest także w Toruniu (fot. AJ).

Około 120 osób z całej Polski weźmie udział w rozpoczętym wczoraj (20 sierpnia) 13. Zlocie Miłośników Astronomii we Fromborku. Zlot potrwa do niedzieli. Jego uczestnicy nocą, na Żurawiej Górze, będą obserwować niebo, a rano… odpoczywać, by już przed południem słuchać wykładów, dyskutować o swojej pasji i pokazać własne dokonania z zakresu astronomii.

Dziś prof. dr hab. Ryszard Szczerba opowie o molekułach we Wszechświecie i o tym, dlaczego astronomom jest potrzebna wiedza chemiczna, zaś dr Urszula Bąk-Stęślicka - o tzw. zjawiskach aktywnych na Słońcu.
       Będą też astro-żarty Jacka Drążkowskiego (zwiedzanie wystawy i spotkanie z autorem) czy relacja Marcina Dobrowolskiego i Wojciecha Burzyńskiego z wyprawy na zaćmienie Słońca do Chin. A po zachodzie słońca - „Muzyka pod gwiazdami”, czyli koncert muzyki elektronicznej Mr Smoka, członka zespołu Endorphine.
       W sobotę na godz. 11 zaplanowano spotkanie „Meteoryty spadają” z sekretarzem International Meteorite Collectors Association Andrzejem Pilskim. Będzie też „Podbój Polskich Planetariów” - prezentacja z nagrodami, konkurs wiedzy astronomicznej, ognisko i pieczenie kiełbasek, rozdanie Grand Ozów, koncert Andrzeja Mierzyńskiego i Mr Smoka oraz - po zmierzchu do rana - obserwacje nieba.
       W niedzielę będzie można wziąć udział w rozmowach o meteorytach i koncercie organowym w archikatedrze.
       Uczestnicy mają też w planach zwiedzanie zabytków Fromborka, wystawy meteorytów i seanse w planetarium.
       W czasie zlotu będą również czynne stoiska: Prywatnego Wydawnictwa Naukowego Vega z literaturą astronomiczną i gadżetami oraz firmy astrozakupy.pl .
       Roman Kral, organizator zlotu, poinformował portal eswiatowid.pl, że w Zlocie może wziąć udział każdy. Wpisowe wynosi 100 zł (dzieci do 12 lat - 50 zł). Warto w tych dniach odwiedzić Frombork, wszak trwa Rok Astronomii.
      
       13. Zlot Miłośników Astronomii przygotowali: Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna, władze Fromborka, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Polskie Towarzystwo Meteorytowe, Edith i Andrzej Pilscy oraz Jacek Drążkowski.
      
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ten baner to katastrofa !!!
 • Smutne i przygnębiające wrażenie robi Frombork, bardzo zaniedbany, woda, plaża i molo robią ponure wrażenie. Kiedyś to było takie urocze turystyczne miasteczko a teraz z roku na rok jest tam coraz smutniej jednym słowem miasteczko pomimo wielu walorów turystycznych zamiast się rozwijać coraz bardziej podupada i widać to na każdym kroku. Smutne niestety ale prawdziwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wincenty Kotas(2009-08-21)
 • To samo dzieje się z elblągiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pantik(2009-08-21)
 • Juz sam wjazd do Fromborka woła o wrzucenie wstecznego a szkoda bo na takich zabytkach i sławie można by miasto odrestaurować a tak nędza z biedą aż piszczą
 • Brawo organizatorzy!!! Udział w zlocie za 100 zl i 50 od dziecka? Już wszyscy lecą! A może by tak propagować ciekawe zainteresowania młiodzieży ale nie za takie pieniądze! Ja bym chętnie pojechała z moim 12-letnim synem, który interesuje sie takimi rzeczami, ale wejść na jakiś wykład czy obejrzeć kilka meteorów za 250 zł (dla rodziny) to chyba zgroza!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pakula(2009-08-22)
 • Frombork to nie wyjątek. Wszystko nad Zalewem podupada turystycznie i gospodarczo. Za cesarza Wilhelma Kadyny znane były bodaj w połowie Europy. Przed wojną Suchacz był Mekką zmęczonych elblążan, gdzie było świetne zaplecze wypoczynkowe. Tak samo jak Bażantarnia, gdzie były dwie duże restauracje i kilka mniejszych punktów wypoczynkowych. A Frombork coś znaczył jak jeszcze istniało harcerstwo. I na te dwa miesiące wakacyjne potrafiło zjechać do Fromborka ponad 10 tysięcy ludzi. Dziś to tylko obraz nędzy i rozpaczy. Szkoda !!!
 • Powinni brać przykład z Malborka który rozwija się lepiej nawet od naszego zacofanego miasta. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cccccccc(2009-08-22)
 • Niestety to WSZYSTKO co zostało tu napisane, to prawda !!
 • Zastanawiam się czasami czy burmistrz czyta te komentarze. Mam nadzieję że tak. Tylko dlaczego nie ma za grosz godności, i albo nie zacznie dbać o nasze miasto, albo nie ustąpi ze stołka. Też zgadzam się z przedmówcami. Całe nasze okolice nad zalewem upadły. Wspaniałe żyzne gleby zarosły krzakami. Uzdrowiskowe żródła, zostały zasypane za komuny. Zabytkowe cegielnie, z ktorych żyli mieszkańcy, zwyczajnie sprzedano niemcom, gdzie obecnie rozebrane świeca pustkami lub stoją na ich miejscu' szwabskie''wille''. .. A mogło to wszytko z tradycją do tej pory prosperować, przyciągająć turystów. szkoła w Suchaczu odstrasza wygląem, pomimo że wewnątrz jest tyle ciekawych rzeczy. Tak samo jak Frombork. No cóż więc nam pozostało. .. Chyba tylko to, co zrobiło 60% miejscowej młodzieży. .. Wziąść nogi za pas i dać dyla do Angli czy Norwegi. .. Bo tam przynajmniej można żyć godnie. .. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblążanka.(2009-08-22)
Reklama