UWAGA!

Balcerowicz i elbląska dwuzłotówka

W czwartek 9 marca wejdzie do obiegu dwuzłotówka z widokiem elbląskiej Bramy Targowej. Uroczystej prezentacji monety dokona prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Leszek Balcerowicz w Galerii EL.

Jak już pisaliśmy, Elbląg będzie miał swoją dwuzłotową monetę, której rewers będzie ozdabiać wizerunek Bramy Targowej. „Elbląska” moneta jest elementem serii monet „Historyczne miasta w Polsce”, zainaugurowanej we wrześniu 2005 r. monetą upamiętniającą Gniezno - pierwszą stolicę i najważniejszy gród z początków państwa polskiego. W obiegu pojawiły się już także monety prezentujące Kołobrzeg i Włocławek. Seria będzie emitowana przez Narodowy Bank Polski do kwietnia 2008 r. Pojawią się w niej monety z wizerunkami kolejnych miast: Bielska-Białej, Bochni, Brzegu, Chełma, Chełmna, Cieszyna, Elbląga, Gorzowa Wielkopolskiego, Jarosławia, Kalisza, Kłodzka, Konina, Kwidzyna, Legnicy, Łomży, Łowicza, Nowego Sącza, Nysy, Piotrkowa Trybunalskiego, Płocka, Przemyśla, Pszczyny, Raciborza, Sandomierza, Słupska, Stargardu Szczecińskiego, Świdnicy, Tarnowa i Żagania.
     Wyboru miast dokonał zespół wybitnych historyków, któremu przewodniczył prof. Henryk Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Kryteria, które historycy brali pod uwagę, to przynajmniej 500-letnia tradycja posiadania samorządów, istotne znaczenie w dziejach Polski i istotny wkład w jej kulturę oraz rola w strukturach administracyjnych kraju. Celem emisji serii monet „Historyczne miasta w Polsce” jest popularyzacja wiedzy o historii polskich miast, ich bogactwie kulturowym i różnorodności. Monety mogą być również dobrym narzędziem promocji miast. Monety o nominale 2 zł w ilości 1,2 miliona sztuk wykonywane są ze stopu Nordic Gold.
     „Elbląską” monetę zaprezentuje oficjalnie w czwartek w Galerii EL prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11, w programie m.in. premiera filmu „Elbląg - mówią wieki”, prelekcja Marii Kasprzyckiej, dyrektor elbląskiego Muzeum na temat dziejów elbląskich monet, wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza połączone z prezentacją monery z wizerunkiem Bramy Targowej, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Elbląski Piekarczyk” oraz rozstrzygnięcie konkursu edukacyjnego poświęconego przedsiębiorczości pt. „Inicjatywy młodzieży otwierają świat”.
     Wcześniej, o godz. 9.45 w Światowidzie Leszek Balcerowicz da studentom elbląskich uczelni wykład pt. „Od czego zależy rozwój?”, a po uroczystości w Galerii El – o godz. 13.30 spotka się z elbląskimi przedsiębiorcami w kamieniczce miejskiej przy ul. św. Ducha.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama