UWAGA!

Będą kompleksowo leczyć raka piersi

 Elbląg, W Elblągu powstał Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit
W Elblągu powstał Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit (fot. Anna Dembińska)

Już po przekroczeniu progu szpitala pacjentki z rakiem piersi mają zostać otoczone kompleksową opieką medyczną. Od diagnozy przez leczenie, także opieką psychoonkologiczną. W Elblągu powstał Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia w Polsce tworzona jest tzw. sieć onkologiczna. Warunkiem niezbędnym, by przyłączyć się do takiej sieci, jest posiadanie własnego Centrum Onkologii oferującego pacjentowi choremu onkologicznie wszystkie aktualnie dostępne metody leczenia w możliwie najszybszym terminie (w Elblągu w grudniu 2018 otworzyli je wspólnie Wojewódzki Szpital Zespolony i Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med).
       Elbląg na początek chce specjalizować się w leczeniu nowotworów piersi. To wyzwanie, którego realizację właśnie rozpoczął WSzZ otwierając Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit.
       - Nasz szpital od lat prowadzi leczenie onkologiczne, do uzupełnienia działalności zaprosiliśmy grupę Nu Med, która wzbogaciła je m.in. o radioterapię. Wspólnie podjęliśmy inicjatywę założenia Elbląskiego Centrum Onokologicznego, a teraz w ramach Centrum został powołany ośrodek Breast Cancer Unit - mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Ma zapewnić kompleksową opiekę dla naszych pacjentów, według najwyższych standardów obowiązują w Polsce i w Europie. Szacuje się, że na ok. 500-600 tys. mieszkańców powinien przypadać jeden taki ośrodek. Zakładamy więc, że w Polsce powstanie ich ok. 80. W tej chwili działa 8. Na dzień dzisiejszy jest to dedykowane jednemu narządzowi, czyli piersi - wskazuje dyrektor Elżbieta Gelert. - Kolejny krok to tzw. onkologia narządowa, czyli tworzenie zespołów specjalizujących się w leczeniu poszczególnych narządów w organizmie człowieka.
       Pracami BCU kierować będzie lek. Zbigniew Fiedorowicz, chirurg onkologiczny, zastępca koordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
       - Założenie jest takie: szeroka dostępność, w krótkim czasie pacjentki będą mogły otrzymać poradę, a następnie zacząć proces diagnostyczny i podjąć leczenie - mówi lekarz. - Na wstępie zostaną pogrupowane - osobno te z chorobą łagodną i te z chorobą złośliwą. Będzie to możliwe na etapie wstępnej diagnostyki, czyli poradni. Chcemy, by były krótkie terminy od zgłoszenia do przyjęcia - maksymalnie 5 dni. W równie krótkim czasie zostaną poddane potrzebnym zabiegom mającym na celu określenie nowotworu, potem wejdą na ścieżkę karty onkologicznej i będą miały dostęp do wszystkich form leczenia - kontynuuje dr Fiedorowicz. - Pacjentki będą prowadzone za przysłowiową rękę.
       Nu-Med udostępnia swoje zasoby w postaci radioterapii, poradni chirurgii i chirurgii onkologicznej. Kompleksowość leczenia w BCU ma obejmowac również opiekę psychoonkologiczną. Cały proces ma przebiegać w jedynym miejscu.
       W Elblągu leczona jest znacząca część pacjentek z nowotworem piersi z terenu Warmii i Mazur, a także liczna grupa mieszkanek sąsiadujących z nami województw (rocznie tylko w szpitalu wojewódzkim leczonych jest około 200 pacjentek).
       Dziś (11 lutego) w szpitalu wojewódzkim odbyła się konferencja naukowa pt. „Kompleksowe leczenie raka piersi". Specjaliści mówili m.in. o chirurgicznych aspektach leczenia nowotworu piersi oraz o radioterapii.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kolejny przykład faworyzowania kobiet, bo przecież mężczyzn nie dotykają nowotwory. Wstyd!
 • Faceci jak trutnie,przeznaczeni sa do zaplodnienia,ale co bedzie jak Chinczycy odkryja sztuczne nasienie,no to my do gazu Na powaznie bardzo dobry kierunek.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  8
  Zbyszek 1(2019-02-11)
 • Przestańcie,wreszcie. Nadal elblazanie jada do olsztyna by się leczyć bo w Elblągu nie ma wszystkich oddziałów. Na dodatek olsztyn buduje u siebie nowe szpitale kosztem Elbląga . Popatrzcie jak wyglądają szpitale w Elblągu ruiny.
 • medice, cura te ipsum. I jak to w Elblągu w WSzZ za dyrekcji p. Gesler dokoptowano prywatną firemkę. I tak jak z rezonansem na NFZ to za pół roku a jak odpłatnie to w tym tygodniu. Kiedy to się skończy ???? A co to za stanowisko medyczne koordynator ? To taki niedorobiony "ordynator" ?
 • Dlaczego szpital wojewódzki nie posiada własne pracowni radioterapii ?
 • @wredny_typ - NFZ wyznacza limity, roczne, miesięczne, tygodniowe. Za nadwykonania nie płaci. .. .W ramach luzów, ,produkcyjnych, ,jest czas dla ludzi spoza płatności NFZ. .. .Leczenie kolejkami, rejestrami, limitami przez NFZ jest rzeczywistością. Tak jak wzrost ceny leków refundowanych, . Moje najpodlejsze leki z miesiąca na miesiąc drożeją, a środki opatrunkowe jeszcze szybciej. I są to kwoty znaczące. Musze nawet ograniczać się w innych zakupach. Mam dochody roczne, które są 1/4 miesięcznych dochodów, ,dwórki, ,glapińskiego! Dobra zmiana jak cholera!
 • A swoją drogą warto zapytać radnych miasta Elbląga jak oceniają zaopatrzenie potrzeb zdrowotnych i dobrostan
 • @wredny_typ - Kiedyś był ordynator jak wszyscy pracowali na etatach a dziś są kontrakty wiec jest koordynator oddziału.
 • @wredny_typ - Naoglądałeś się programów kuchennych! To Pani Gelert nie Gesler jest Dyrektorem szpitala. Chciaż mąż Geler jest lekarzem pierwszego kontaktu w Kanadzie w Ontario. I nie mam o nim najlepszego zdania jak i o kuchni Gesler. A swoją drogą obiady Pani Gelert sa fajne!
 • Przepraszam to mąż Pani Gesler jest lekarzem w Kanadzie. Sorry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  troll2018(2019-02-11)
 • Bo trzeba było wyłożyć grube pieniądze? Poza tym dla pacjenta nie ma to znaczenia, bo leczenie jest na NFZ.
 • Może czas napisać prawdę co zabrał olsztyn ze szpitali jak nastały bagna . Dlatego nie ma naświetlanie.
Reklama