UWAGA!

Będą wyższe mandaty

Komenda Główna Policji przygotowała projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości mandatów za wybrane rodzaje wykroczeń. Nowe mandaty dla kierowców łamiących drogowe przepisy będą znacznie wyższe. Za przejazd na czerwonym świetle przewidziano mandat w wysokości 500 zł.

Podwyższone mają też być mandaty za parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych i niezachowanie odpowiedniego odstępu w tunelu. Parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych będzie kosztować aż 500 zł, co oznacza karę pięć razy większą niż dotychczas. Poza tym, kierowca parkujący na „kopercie” musi się liczyć z dodatkową opłatą, która będzie doliczona za odholowanie pojazdu na parking policyjny lub straży miejskiej.
     Także kierowca, który przejedzie na czerwonym świetle, jak stanowi nowy taryfikator, będzie musiał liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Za jazdę w dzień bez włączonych świateł mijania policja ukarze kierowcę mandatem w wysokości 100 zł. Za jazdę bez włączonych świateł w tunelu będzie trzeba zapłacić mandat w wysokości 200 zł.
     W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby łagodniej karać pieszych, którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej. Obecnie za wejście na przejście przy czerwonym świetle grozi mandat w wysokości 250 zł. Jeżeli zmiany się utrzymają, to za takie wykroczenie pieszy zostanie ukarany mandatem w wysokości 100 zł.
     Projekt zmieniający obowiązujące obecnie stawki mandatów wprawdzie dopiero jest konsultowany z ekspertami i zbierane są do niego uwagi, co daje nadzieje na pewne zmiany, ale nie ma co łudzić się, że proponowane stawki ulegną drastycznemu obniżeniu.
     Ze zmiany przepisów z pewnością ucieszy się Straż Miejska, która często karze kierowców właśnie za złe parkowanie, tym bardziej, że zmiany przepisów przewidują możliwość odholowywania pojazdów. Toteż warto przypomnieć wykładnię prawną mówiącą o tym, kiedy Straż Miejska może odholować pojazd na parking strzeżony.
     Zagadnienie to regulują przepisy art. 50a i 130a ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2 sierpnia 2002 r. w sprawie usuwania pojazdów (Dz. U. Nr 134, poz. 1133, z późn. zm.). Zgodnie z art. 50a ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną (...) na koszt właściciela lub posiadacza. Natomiast na podstawie art. 130a ust. 4 ww. ustawy, strażnik gminny (miejski) ma prawo do podejmowania decyzji o przemieszczeniu lub usunięciu pojazdu z drogi na koszt właściciela w sytuacji pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.
     O dalszych zmianach i projektach w taryfikatorze będziemy informować na bieżąco.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • niezłe, a dlaczego Policja ani Straż Miejska nie reaguje jak sie ich wzywa, gdy kark stoi na miejscu dla niepełnosprawnych? (np. były Feniks) albo wiele innych parkingów. Ciągle słyszę tekst, że o prywatny parking i że to Policje nie obchodzi, a przecież starszy pan (czytaj ochrona) nię będzie kłócił się z karkiem. PARANOJA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szukający_sprawiedliwości(2008-08-19)
 • Policja ma również głęboko w nosie samochody nagminnie zaparkowane przy samym przejściu dla pieszych przy wjeździe na Polnej, niektórym daleko jest przejść 30 metrów do apteki.
 • Duży mandat + holowanie - to jest dobry pomysł, przydałoby się parę razy zholować takich typów co parkując zajmują dwa miejsca co jest nagminne pod CarreF'em. Same wyższe mandaty niemają sensu bo ten kto ma kasę dalej będzie miał "gdzieś" przepisy.
 • Niektóre państwa wycofują się ze świateł mijania przez cały dzień. W Polsce nie rozważa się idiotycznego przepisu, który zwiększa zanieczyszczenie powietrza, nie analizuje się statystyki wypadków, których przybywa, tylko podwyższa mandaty. Ludzie to jest chore.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kie-rowca(2008-08-20)
 • Wszystko ok, ale zmniejszona kara dla pieszych nagminnie rzucających się pod koła na swoim czerwonym to totalna POMYŁKA. Rozumiem, że są to najczęsciej dzieciaki i stare babcie które się boją, że na zielonym nie zdążą a one nie mają kasy na mandat, ale jak może być kara dla kierowcy przejeżdzającego na czerwonym 5 RAZY większa od kary dla pieszego popełniającego czyn obarczonym takim samym ryzykiem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bbbbbbbbbb(2008-08-20)
 • Przestańcie. Nie wysokość kary a nieuchronność kary. Dopiero takie podejście stróżów prawa może zmienić sytuację. Nagminne parkowanie w zatoczkach autobusowych, postoje na zakazie zatrzymywania, w miejscach wyznaczonych dla inwalidów to u nas codzienność. Policja w ogóle nie reaguje na takie wykroczenia (dopiero jak im się zwróci uwagę - reagują stosując pouczenie, dlatego piraci drogowi są bezkarni). Straż miejska stoi ponad prawem. Karzą kierowców mandatami a sami bezczelnie na naszych oczach łamią prawo (nie zapięte pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy pojazdami służbowymi i to tak już od wielu lat). To wszystko jest chore. Burmistrz Nowego Jorku wprowadził porządek i bezpieczeństwo stosując metodę bezwzględnego przestrzegania prawa i karania za każde najmniejsze nawet wykroczenie. U nas to nie jest możliwe, przynajmniej na razie. Mając takich szefów w Policji i Straży Miejskiej nic się nie zmieni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kierowca komunikacji miejskiej(2008-08-20)
 • Jestem za tym żeby piesi nie dostawali mandatów za przejście na czerwonym świetle. Jak Policja takiego kogoś złapie powinna mu złamać nogę albo rękę, żeby wiedział czym ryzykuje. Drugi raz nie wejdzie. Przechodzenie przez przejście na czerwonym koło Feniksa jest nagminne bo po co stać. Postawcie tam patrol to w jeden dzień uzbieracie na premie dla całej komendy. Co do stawania na miejscu dla niepełnosprawnych widziałem taki fajny napis przy kopercie "ZABRAŁEŚ MOJE MIEJSCE - ZABIERZ MOJE KALECTWO" nigdy nie widziałem żeby stało tam inne auto niż niepełnosprawnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  adam1220(2008-08-20)
 • Polscy kierowcy nabierają kultury, gdy przekraczają granicę naszego państwa, bo na zachodzie trzeba bulić w euro, a na wschodzie zabiorą co chcą i jeszcze manto spuszczą po radziecku. ..
 • Wśród policjantów i straży miejskiej jest bardzo dużo osób, kóre same nie przestrzegają przepisów więc o czym my tu mówimy. A co do pieszych to chodzą jak chcą tylko jak się coś stanie to wina kierowcy. Na Królewieckiej, na skrzyżowaniu koło Energetyka powinny być kamery, tam dopiero byłoby wykroczeń. Jak ktoś fajnie napisał tam gdzie" karki "tam nie ma policji i straży bo się boją, zatrzymuja tylko takich co moga ich nastraszyć. A za zmianę pasa bez kierunkowskazu ? Jestem kierowcą i nagminnie to widzę, jedzie auto przede mną i nagle zmienia pas bez kierunku, no przecież powinnam wiedzieć, że tak zrobi, to śmieszne ale u nas więcej wykroczeń niż zmian na lepsze. Nic nie dadzą większe mandaty, po pijanemu dalej będą jeździć, a piesi będą chodzić na czerwonym świetle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Warszawianka(2008-08-20)
 • Do "warszawianki" czego sie kobieto dziwisz jak jeździsz po Warszawie to chyba na codzień widzisz, że kierunkowskazy już dawno wyszły z użytku jako niepotrzebne wyposażenie samochodu!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  malkontent(2008-08-20)
 • Rzut oka na statystyki za 2007r. : Wjazd samochodem przy czerwonym świetle: 526 wypadków, 25 zabitych. Wejście pieszego przy czerwonym świetle: 561 wypadków, 53 zabitych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2008-08-20)
 • Do Malkontenta-Warszawianka to mój nick na forum. Warszawę znam i wiem jak tam się jeździ, ale przepisy są przepisami i należałoby ich przestrzegać. Gdyby wszyscy przestrzegali przepisów jeździłoby się i bezpieczniej i łatwiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Warszawianka(2008-08-20)
Reklama