UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Będą zmiany, jest niepokój

 
Elbląg, O zbliżających się zmianach mówił wojewódzki kurator oświaty Krzysztof Nowacki oraz prezydent Elbląga Witold Wróblewski
O zbliżających się zmianach mówił wojewódzki kurator oświaty Krzysztof Nowacki oraz prezydent Elbląga Witold Wróblewski (fot. MS)

Zmiany mają być wprowadzane łagodnie ze szczególnym uwzględnieniem dobra uczniów, ale i w trosce o etaty nauczycieli i pracowników administracji. Będą przeprowadzki, by opuszczone przez gimnazja budynki nie stały puste. O tym, co czeka elbląską oświatę w związku z reformą mówili podczas dzisiejszej (19 stycznia) debaty, która odbyła się w Urzędzie Miejskim samorządowcy oraz przedstawiciele warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty. Niepokój jednak wisiał w powietrzu.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, jego doradca Piotr Żuchowski oraz dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UM Małgorzata Sowicka powtórzyli to, co przekazali kilka dni temu dziennikarzom (relacjonowaliśmy w artykule "Żaden budynek nie będzie stał pusty"). - Nie zmieniamy sieci szkół podstawowych, gimnazja będą wygaszane w sposób naturalny, nie zamykamy żadnej szkoły ponadgimnazjalnej - podkreślał znowu prezydent Elbląga. - Wszyscy uczniowie - podstawówek i gimnazjów - będą kontynuować naukę w dotychczasowych obiektach. Ale - zauważył Witold Wróblewski - są obiekty, które po wygaszeniu w sposób naturalny gimnazjów zostaną puste. Przez lata miasto w nie inwestowało więc planuje ich dalsze wykorzystanie.
       Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z ul. Zamkowej zostanie przeniesiony do zmodernizowanego budynku przy ul. Robotniczej. Z kolei III Liceum Ogólnokształcące, które przez 25 lat urządziło się co prawda na Saperów, ale doskonałe warunki zyska w obiektach przy Browarnej. Pozostaje również kwestia kampusu sportowego przy ul. Agrykola, którego w całości nie wykorzystywało gimnazjum. Tam planowane jest utworzenie szkoły podstawowej sportowej.
       Zmiany dotkną również Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego mieszczące się przy ul. Saperów. Oba otrzymają tzw. zaplecze w postaci obiektu przy ul. Rawskiej. W ten sposób powstanie Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej.
       I jeszcze kwestia Lotniczej.
       - Tam już jest problem z naborem go gimnazjum - zauważył doradca prezydenta Elbląga Piotr Żuchowski. - Od przyszłego roku szkolnego uczniowie przeniosą się do obiektu przy ul. Mielczarskiego, a w dawnym gimnazjum nr 7 zagości przedszkole (przeniesione z Mielczarskiego). Z czasem można będzie je uzupełnić o żłobek.
       Plan tych zmian pochwalił przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak: - Jest to przykład przemyślanej analizy, jak racjonalnie wykorzystać reformę, która budzi niepokój. Została jednak mocno przemyślana, szczególnie, jeśli chodzi o wykorzystanie obiektów po gimnazjach, co pomoże m.in. poprawić bazę szkolnictwa zawodowego.
       O reformie spokojnie mówił warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Nowacki. Mówił o powołanym zespole ds. przekształceń oświatowych, o wizytatorach, którzy będą rozmawiali z dyrektorami szkół w powiatach, o szkoleniach dla nauczycieli.

 

- To będą trudne lata - o przyszłości w reformowanym sektorze mówili wszyscy. Ci, których ona dotknie bezpośrednio - z dużym niepokojem.
       - Czy przewidywane jest zmniejszenie etatów w administracji w roku szkolnym 2017-2018 - chciała wiedzieć księgowa w Gimnazjum nr 2.
       - W tym roku nic się nie zmieni - zapewniał prezydent Witold Wróblewski. Wskazywał jednocześnie na możliwy powrót do rozwiązania, które zostało już wprowadzone w 2016 r. Chodzi o dobrowolne przejście na emeryturę pracowników oświaty. W ubiegłym roku z takiego wyjścia skorzystało 60 pedagogów oraz 53 pracowników administracji.
       O etaty nauczycielskie martwiła się radna Irena Sokołowska. Wskazywała również na braki w wyposażeniu gabinetów m.in. fizyki i chemii w podstawówkach.
       - Część pozyskamy z wygaszanych gimnazjów, część się dokupi - problemu nie widział wojewódzki kurator oświaty Krzysztof Nowacki.
       Temat reformy w szkolnictwie powróci na salę sesyjną już 26 stycznia. Wówczas radni będą głosować nad uchwałami o zmianach w oświacie.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • No to zapamiętajcie to co Wam mówił niejaki NOWACKI! Przypomnę jego cudowności w czarnej godzinie edukacji elbląskiej. .. .a Mareczek P. ma posępna minę. .. .bo wie więcej niż powiedziano. .. .tu nie chodzi o dzieci, edukacje, ale o wychowanie, ,nowego człowieka według modły pisowskiej, ,. .. .
 • Etaty nauczycieli i administracji plepsy z obsługi won ?nie zapominajcie ze przy wyborach glosy obsługi sa tak samo ważne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  9
  pracownik obslugi szkoly(2017-01-20)
 • pracę straci co najmniej kilkudziesięciu nauczycieli obecnych gimnazjów i nie dlatego, że reforama jest źle przeprowadzona (choć jest), ale dlatego, że dyrekcje elbląskich podstawówek to ludzie z ćwierkającego układu którym UM może najwyżej pogwizdać. .. .przepełnione podstawówki będą funkcjonowały w starych budynkach, dzieci będą uczyły się w przepełnionych klasach na dwie zmiany. .. .dziwię się miastu, że nie kazało rozłożyć podstawówek na dwa budynki np. sp19 z gim9 a sp1 lub sp18 z gim2.Na takie rozwiązanie pozwala ustawa i tak zrobił np Olsztyn, ale jak się bliżej przyjżeć kto kieruje tymi placówkami wszystko staje się jasne i oczywiste. .. .miastu przybędzie grupa dobrze wykształconych bezrobotnych
 • Ja też straciłem prace przed pójsciem na emeryture kilka lat. Musze jakos sobie radzic.
 • Nie oszukujmy się, przemieszczenie tych placówek nie jest korzystne
 • Wystarczy pomyśleć i dobrze zarządzić a dzieci będą miały lepsze warunki do nauki niż przed reformą. Ale myślenie to problem jak przez 8 lat się tej czynności nie robiło!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  ZadowolonyRodzic(2017-01-20)
 • Radna z Gdańska Kołakowska jest trochę jak Pawłowicz. Mówi jak jest. I dlatego volksdojcze jej nie trawią.
 • Niepokój to mają dyrektorzy z zawodu dyrektor
 • a ile pani Dyrektor przyjmie w tym roku pierwszych klas do już i tak przepełnionej po brzegi sp 21 ?
 • Prezydent USA Barack Obama złagodził kary więzienia dla 330 osadzonych, głównie skazanych za przestępstwa narkotykowe. Skrócenie zbyt surowych – jego zdaniem – kar za takie przestępstwa było jednym z ostatnich działań Obamy na stanowisku prezydenta.
 • Gimbazy opuszczą budynki. Zrobić w nich dodatkowe podstawówki i średnie i zawodowki a nie sprzedawać obcym!!!!
 • Czas na edukację domową! Dzieci w szkole muszą znosić chimery sfrustrowanych nauczycieli. .. Trzeba było od razu całą oświatę zlikwidować!
Reklama