UWAGA!

Bez edukacji na wysokim poziomie nie mamy szans

 Elbląg, Bez edukacji na wysokim poziomie nie mamy szans
fot. AD

Nauczyciel to zawód, który nie kończy się wraz z dzwonkiem sygnalizującym koniec zajęć. To zawód – misja. Jak inaczej bowiem nazwać tę profesję, w którą zapisane jest jedno z największych wyzwań – kształcenie, ale i kształtowanie dzieci i młodzieży. Za poświecenie, za sprostanie wyzwaniom, za nadprogramowe wypełnianie swoich powinności wczoraj (13 października) pracownicy oświaty z naszego regionu odebrali nagrody z rąk Marszałka Województwa oraz Starostów: Elbląskiego i Braniewskiego. Zobacz zdjęcia.

Zapewne zaraz pojawią się opinie, że nie zawsze, i nie w każdej szkole, i nie każdy nauczyciel wypełnia zadania w dostatecznie satysfakcjonujący sposób. Co może być zgodne z prawdą. Lecz będą to tylko mało chlubne wyjątki. W dzień święta pracowników oświaty warto wspomnieć tych opiekunów dzieci i młodzieży, którzy od przedszkola wprowadzają kolejne pokolenia w świat nauki, odkrywają przed nimi tajniki życia, pomagają znaleźć i kształtować pasje. Oni są właśnie najcenniejsi.
       – Chciałbym podziękować nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty, za codzienny trud, jaki wkładacie w swoją pracę. Praca nauczyciela nigdy nie kończyła się z ostatnim dzwonkiem i nigdy tak nie będzie. Wasza codzienna postawa, także poza lekcjami, to także jest edukacja młodego pokolenia. Życzę państwu dużo satysfakcji, także tej finansowej, która zawsze była w naszym fachu najmniej nobilitującym elementem – życzył nauczycielom Jacek Protas, obecnie marszałek naszego województwa, sam wcześniej będący nauczycielem wychowania fizycznego.
       Nie ma jednak dobrej edukacji bez pieniędzy na naukę, na kształcenie kadry, która jest w stanie przekazać wiedzę na najwyższym poziomie. O tym również wspomniał wczoraj Jacek Protas.
       – Znamy różne slogany, które przez lata były powtarzane: że młodzież to przyszłość narodu, że przede wszystkim nauka. Jestem przekonany, że wszyscy z nas zgodzą się z tymi prawdami. Ale chyba dopiero w okresie, kiedy zaczęliśmy mocno pukać do drzwi Europy, przekonaliśmy się, że bez edukacji na bardzo wysokim poziomie, bez rozwoju badań, bez wprowadzenia innowacji, nie mamy szans, aby dogonić nowoczesną Europę. Nie mamy szans na to, by wraz z Europą dorównać Stanom Zjednoczonym i krajom azjatyckim. Zdajemy sobie również sprawę z tego, ze nasz region, Warmia i Mazury, jeśli chce się rozwijać, jeżeli chce być kuźnią kadr, jeżeli chcemy, by nasza młodzież w skuteczny sposób rywalizowała i konkurowała na rynkach krajowych i zagranicznych, to również i tu musimy postawić na rozwój edukacji i wprowadzanie innowacji – zauważył.
       Marszałek podkreślił, że w ciągu ostatnich lat, dzięki programom i pieniądzom unijnym, warunki kształcenia zarówno jeśli chodzi o doskonalenie kadry, jak i zmodernizowanie infrastruktury szkolnej i sportowej, znacznie się polepszyły. Spore środki zostały poświęcone na unowocześnienie obiektów, na dokształcanie grona pedagogicznego oraz na zapewnienie uczniom zajęć pozalekcyjnych, dodatkowych. Stało się tak – co wyraźnie zaznaczył marszałek – także dzięki staraniom samych pracowników oświaty, którzy potrafią doskonale wykorzystać szansę, jaką jest choćby udział w programach unijnych.
      
       Nagrody dla nauczycieli
      
Część nauczycieli z naszego regionu za swoją pracę, osiągnięcia, sukcesy, wczoraj podczas uroczystości w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, została nagrodzona wyróżnieniami przyznanymi przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przez Starostów powiatów elbląskiego i braniewskiego.
      
       Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymały:
       – Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religii w Olsztynie
       – Bożena Konkol, dyrektor Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu
       – Elżbieta Mieczkowska, dyrektor Warmińsko-Mazursko Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu
       – Sylwia Czachorowska, dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie
       – Joanna Łazicka, pracownik Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie
       – Jadwiga Pawluk, nauczyciel bibliotekarz Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.
      
       Nagrodami starosty elbląskiego Sławomira Jezierskiego zostały wyróżnione:
       – Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Gronowie Górnym
       – Maria Kizyk, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku
       – Elżbieta Rywelska, nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku
       – Edyta Sienkiewicz, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku
       – Marianna Sztwiertnia, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku
       – Elżbieta Wasiuk, zastępca dyrektora w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.
      
       Nagrodzeni przez Starostę Braniewskiego:
       – Beata Hrycyna, kierownik ds. opiekuńczo-wychowawczych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Braniewie
       – Paweł Karpowicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Braniewie
       – Szymon Kaźmierczak, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Braniewie
       – Andrzej Klaman, nauczyciel matematyki w Zespole Szkół w Braniewie
       – Jolanta Wardzińska, nauczyciel chemii w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie
       – Anna Wiśniewska, nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie
       – Jolanta Żywiczka, nauczyciel chemii w Liceum Ogólnokształcącym w Braniewie.
      
      
Angelika Kosielska

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak jest wychowana i wykształcona nasza młodzież każdy widzi. Gratulacje?
 • MISJA ? Każdy po pracy ma też do zrobienia co jest z nią związane. Dodatkowa praca nauczycieli w domu to już slogan. No chyba że korepetycje. .. .Małe zarobki ? to może podzielmy roczny zarobek przez faktyczną ilość godzin pracy / 18 tygodniowo x 38 tygodni pracy !!!TAK, TAK /. Tyle wolnych od pracy dni nie ma żadna inna grupa zawodowa. Wakacje, ferie świąteczne, zimowe, wiosenne, wolne "odrobione dni ". Przysługujacy roczny urlop zdrowotny. Ze odpowiedzialna praca i stres ? Ciekawe co mają powiedzieć np kierowcy autobusów miejskich ? Ale im ciągle MAŁO, MAŁO.
 • Do tego wyżej. A co powiedziesz o profesorach na uczelniach? Zrób swoja matematykę dla nich. Ile ci wychodzi?
 • Wszystko pięknie, a gzie są nagrody i wyróżnienia dla pedagogów dzieci niepełnosprawnych. Dzieci te wymagają więcej poświęcenia i uwagi nauczycieli. Wszyscy jakoś zapomnieli o pracy tych NAUCZYCIELI i DYREKCJI tych placówek. Wstyd. .. .Dziecko chore to tęż uczeń naszego miasta i tam są również nauczyciele oddani całym sercem swojej pracy. DZIĘKUJEMY wam za opiekę nad dziećmi specjalnej troski. rodzic
 • Darmozjady i nieroby nauczą się jednego przedmiotu i wszystko dostaja kasę na dokształcanie na poratowanie zdrowia bez przerwy wolne rozliczenie z pracy to takie że uczeń jest niewyuczalny zero odpowiedzialności tylko kasa i przywileje i ambicje maja olimpijczyków o których nic nie wiedza do chwili jak uczeń zdobądzie laur to oni nagrody
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były absolwent(2010-10-14)
 • Gratulacje, zawód niedoceniany i niepoważany. Często też duża odpowiedzialnośc z uwagi na to że dzisiejszy rodzic nie ma czasu wychowywac swojego dziecka. Nauczyciel ma więc podwójną rolę, biada temu który da sobie wejśc na głowę. Chociaż osobiście nie trawię osób które aż uczą w jakiejś podstawóweczce, albo podupadłym ogólniaczku i udawadniają swoim uczniom że sa naprawdę superinteligentni i nikt im nie dorówna. Pamiętajcie że nauczyciel to nie lekarz/prawnik/polityk czy kogo tam nie trawicie, nie zarabia niewiadomo ile i dużo pracuje więc bez głupich komentarzy. Ja mam gdzieś gadanie robola że jak ktoś nie łupie kamieni twarzą 12h na dobę to nie jest człowiekiem, ale kogoś może to urazic- i kto bedzie uczył dzieciaka czytac i pisac JP ? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kwarta(2010-10-14)
 • To, że dzisiaj mamy taką niedouczoną i chamską młodzież, to w 50% wina nauczycieli. Problem ze złym zachowaniem młodych ludzi i ich lekceważącym stosunkiem do nauki pojawił się już dawno. Niestety nauczyciele nie sygnalizowali tego zjawiska. A jeśli który z nich się ośmielił się o tym wspomnieć, to był krytykowany i zarzucano mu, że nie radzi sobie w zawodzie. Chuligan klasowy, ignorujący całkowicie wiedzę przepuszczany jest do następnej klasy. Wszyscy chcą się go pozbyć. I taki, kończy szkołę. Ale po co? Czemu wszyscy muszą ją kończyć? Czasami jak widzę, jaki poziom reprezentują niektórzy młodzieńcy z dyplomami w kieszeniach, to karałabym nauczycieli. Taka jest prawda szanowni pedagodzy. Dodam jeszcze, że pomagają wam w tym wasi koledzy psychologowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kropla(2010-10-14)
 • jest okazja, no to łup w nauczyciela. prawda jest zawsze w ludziach. czy ty sprawdziłbyś się na ich miejscu? jaki masz kontakt z własnym dzieckiem? a może w tobie także brak szacunku do samego siebie? a jakim szacunkiem obdarzasz innego obcego ci człowieka? czy telewizja nie podsuwa ci gotowej papki zamiast własnego myślenia? wszyscy jesteśmy wzajemnie od siebie zależni. .. .i szanujmy każdy każdego! pozdrawiam tych co robią swą robotę z pasją! gratuluje sympatii i życzliwości! a jak jej nie ma to na pewno będzie!
 • Prawdą jest, że dyrektor szkoły uważa, że n - el, który przychodzi z problemami jest nieudacznikiem i na pewno nic Ci nie pomoże!!! Wiem to z autopsji.
 • Nauczyciel to trudny zawód ale co 3 pseudo-nauczyciel powinien opuścić szeregi tego szacownego grona. Widziałam ostatnio film o francuskim nauczycielu, który pracował w małej szkółce w górach. Byłam oniemiała. Nauczyciel - mężczyzna pracował z dziećmi ze szkoły podstawowej. Ten spokojny, cudowny człowiek -uczył jak utrzymać higienę, kulturę, uczył pisać i czytać. Uczył rozumienia świata. Pokazywał inne szkoły. Uczył wiary w siebie. Rozstrzygał konflikty, uczył jak je rozwiązywać. To takie odległe od tego co obserwuje pracując w szkole. Przeraża mnie bezkarność uczniów, którzy znają tylko swoje prawa, zapominając o obowiązkach, o kulturze, o braterstwie. Czasami myślę, że szkoły są wylęgarnią chamstwa. I to nie jest wina dzieci, tylko -nasza wina. Zachłysnęliśmy się wolnością. Niebawem się udusimy!!!
 • część nauczycieli to nieudaczniki nienadajacy sie do tego zawodu robią wiecej złego niż dobrego
 • Panie i Panowie nauczyciele. To wlasnie my w takich chwilach musimy pokazac nasz profesjonalizm. .. Ja juz mam jakies doswiadczenie choc zdaje sobie sprawe, ze jeszcze wielemusze sie nauczyc, ale uwazam ze nie powinnismy reagowac na takie zaczepki. Ci ludzie co tak negatywnie pisza o nas nie maja zielonego pojecia o naszej pracy. .. To jest ich prawo do wyrazania wlasnych pogladow i my przyjmijmy to z podniesiona glowa. .. Szkodai mi tylko, ze to nam sie dostaje najwiecej, a przeciez i wiele mozna zazucic innym srodowiska chociazby policjantom czy tez zolnierzom. .. .. .. Wszystkiego najlepszego. .. .. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli nie tylko ze szkol. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tatablizniakow(2010-10-14)
Reklama