UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezpłatna spirometria - przebadaj się

 
Elbląg, Bezpłatna spirometria - przebadaj się
fot. AD

Z okazji Światowego Dnia Spirometrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc.

Światowy Dzień Spirometrii odbywa się z inicjatywy European Lung Fundation oraz United for Lung Health. W Polsce został objęty patronatem Prezesa NFZ, Ministra Zdrowia i WHO Oddział Europa. Badania, które potrwają od 27 do 29 czerwca, zainicjowały Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc.
       Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność i przepływ powietrza przez płuca. Jest niezbędna do potwierdzenia diagnozy poważnej choroby układu oddechowego: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) lub astmy oskrzelowej. Do spirometrii nie trzeba się specjalnie przygotowywać, należy jednak zadbać, by nic nie utrudniało właściwego oddychania. Na kilka godzin przed spirometrią zrezygnujmy z jedzenia obfitego posiłku, palenia papierosów i zażywania substancji działających na płuca. Należy ubrać się w ubranie niekrępujące ruchów, aby móc właściwie oddychać podczas badania.
       Z badań powinny skorzystać osoby po 40 roku życia, które regularnie palą lub paliły tytoń osoby te są najbardziej narażone na groźną chorobę, jaką jest POChP, czyli na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
       Dzięki wczesnemu wykryciu POChP można wprowadzić takie modyfikacje stylu życia (głównie rzucenie palenia) i metody terapii (leki, szczepienia ochronne i rehabilitacja oddechowa), które spowolnią przebieg choroby, zapobiegną powikłaniom oraz poprawią jakość i długość życia pacjenta.
      
       W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu spirometrię będzie można wykonać bez skierowania. Badania wykonywane będą 27 czerwca (środa) od godz. 8 do 10 w Ośrodku Domowego Leczenia Tlenem (gabinet nr 1019 b). Obowiązuje rejestracja telefoniczna pod nr 55 2395 636. Każdy pacjent będzie miał możliwość rozmowy z lekarzem, który zinterpretuje wynik jego badania.
       Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty.
      
Ewa Kućmierowska, Edukator Zdrowia WSzZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama