UWAGA!

Biała Służba harcerzy

W czwartek elbląscy harcerze wyjadą do Warszawy i Krakowa na Białą Służbę, czyli pomoc w czasie pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski. Grupa około 25 skautów z Hufca ZHP Elbląg zajmie się przede wszystkim roznoszeniem wody wśród pielgrzymów, udzielaniem pomocy przedmedycznej, transportem noszowym oraz wzywaniem profesjonalnych zespołów medycznych.

Elbląscy harcerze biorący udział w Białej Służbie, podobnie jak wolontariusze z innych miast, mają minimum 16 lat oraz podstawowe przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Większość z nich posiada odznakę Ratownika ZHP, niektórzy dodatkowo ukończyli kurs organizowany przez Polską Radę Resuscytacji.
     Harcerze z Elbląga wraz z 4 tysiącami innych wolontariuszy będą pomagać w czasie mszy na Placu Piłsudskiego w Warszawie, która odbędzie się 26 maja. Dzień później wezmą udział w spotkaniu Benedykta XVI z młodzieżą w Krakowie. 28 maja w pięcioosobowych patrolach będą udzielać pierwszej pomocy w czasie mszy na krakowskich Błoniach.
     - „Nieść chętna pomoc bliźnim” - to nasze motto, fragment przyrzeczenia harcerskiego - zaznacza hm. Mariusz Gągalski, koordynator Białej Służby w Elbląga, szef Harcerskiej Grupy Ratowniczej „Vamos”. - Chcemy pomagać i to lubimy.
     Gągalski podkreśla, że wyjazd do Krakowa i Warszawy to służba, zadanie do wykonania. Udział we mszy czy spotkanie nowego papieża schodzi na drugi plan.
     Biała Służba harcerzy sięga początków pontyfikatu Jana Pawła II. Zorganizowali ją po raz pierwszy w 1983 r. instruktorzy z niejawnych struktur ZHP. Ideą przedsięwzięcia było ukazanie harcerskiej służby Bogu, Polsce i bliźnim. Elbląscy harcerze mają doświadczenie w Białej Służbie. Największym wydarzeniem dla nich była wizyta Jana Pawła II w Elblągu w 1999 r. W Białej Służbie wzięło wtedy udział ponad 100 harcerzy z miasta.
     
KC

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama