UWAGA!

Bij Krzyżaka! Już w sobotę

 
Elbląg, Jutro (14 września) wieczorem okręty elbląsko-gdańskie znowu pokonają flotę krzyżacką (fna zdj. makieta, która znajduje się w SP w Suchaczu -
Jutro (14 września) wieczorem okręty elbląsko-gdańskie znowu pokonają flotę krzyżacką (fna zdj. makieta, która znajduje się w SP w Suchaczu - fot. WS)

15 września 1463 r. flota krzyżacka, która spieszyła z odsieczą swoim do Gniewu, została rozgromiona na wodach Zalewu Wiślanego przez załogi elbląskie i gdańskie. Żagle okrętów z czarnymi krzyżami płonęły, rycerze w popłochu opuszczali pokład, by na brzegu, w krwawej walce, ginąć. W 550. rocznicę tamtych wydarzeń na plaży w Suchaczu odbędzie się inscenizacja ważnej, ale też mało znanej bitwy.

Już po raz czwarty współcześni spotkają się na plaży w Suchaczu, by powtórzyć starcie zjednoczonych sił rycerstwa polskiego i przyjaciół zza granicy z wojskami krzyżackimi. Powrót do przeszłości rozpoczęli już dziś (13 września), III Międzynarodową Galą Profesjonalnych Walk Rycerskich. To takie rycerskie MMA.
       - To bardzo niebezpieczny, ekstremalny sport. Mało popularny, ale jakże pasjonujący. Dla nas jest to zabawa – zapewniał podczas ubiegłorocznej Gali Michał Gzowski, który sam zaczynał swoją przygodę w Elbląskiej Kompanii Zaciężnej, a obecnie reprezentuje Fabrykę Świń, czyli Trójmiejską Szkołę Fechtunku. - Jeśli mamy odpowiednie zabezpieczenie i umiejętności to wiemy, jak nie zrobić sobie krzywdy. Oczywiście dochodzi do kontuzji. Można złamać komuś nos, rozbić łuk brwiowy albo wybić palce, ale to jest w miarę powszechne zjawisko (śmiech).
       Jutro (14 września) też zaplanowane są szranki: turniej miecza i tarczy, turniej pocztów rycerskich, a także pokaz maszyn oblężniczych (przeczytaj program). Jednak najważniejsza jest wieczorna bitwa. O godz. 19.30 rozpocznie się starcie "naszych" i zakonnych.
       - O tej bitwie wiadomo, że rozegrała się w ciągu jednego dnia – od poranka do wieczora – mówi Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Okręty krzyżackie, a było ich 44, zostały ścieśnione przy brzegu między Suchaczem a Kamionkiem, gdy nadpłynęła flota złożona z okrętów elbląskich i gdańskich. Tych było mniej, bo tylko 30, ale szły z wiatrem więc miały przewagę – wskazuje. - Pierwsza część starcia, czyli ostrzeliwanie się z łuków czy kusz, była już wygrana dla nas, bo pomyślny wiatr sprawiał, że to okręty krzyżackie częściej płonęły. Ich żagle były zniszczone, łodzie nie mogły się ruszać i walka toczyła się głównie z abordażu. Załogi opuszczały też pokład i uciekały na brzeg. Tam dopadały je załogi Związku Pruskiego, czyli gdańszczanie i elblążanie.

  Elbląg, Okręty już dziś stanęły na plaży w Suchaczu
Okręty już dziś stanęły na plaży w Suchaczu (fot. WS)

Wywiązywała się walka wręcz, krwawa, jeden na jednego. I tak było do wieczora. Ostatecznie skończyło się na tym, że tylko jeden statek krzyżacki przetrwał na pewno – kontynuuje Tomasz Gliniecki. - Statek, na którym Wielki Mistrz Ludwig von Erlichshausen uciekł w stronę Królewca. Pozostałe okręty albo spłonęły, albo zostały wzięte do niewoli przez stronę polską.
       Krzyżacy nie dotarli z pomocą do swoich, do Gniewu i był to początek końca wojny trzynastoletniej. Drugi pokój toruński z 1466 roku przyniósł ważne zmiany dla Elbląga i okolic.
       - Te tereny znalazły się w granicach Rzeczpospolitej i taki stan trwał do roku 1772 – przypomina Tomasz Gliniecki. - Elbląg wrócił do Polski dopiero w 1945 r.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama