UWAGA!

Biskup Jezierski objął katedrę

 
Elbląg, Biskup Jezierski objął katedrę
(fot. Witold Sadowski)

Biskup Jacek Jezierski stał się dzisiaj biskupem Diecezji Elbląskiej. Uroczysty ingres odbył się w Katedrze św. Mikolaja, wzięli w nim udział najważniejsi kościelni hierarchowie i tłumy wiernych. Bullę nominacyjną oraz symbolizujący władzę pasterską pastorał w imieniu papieża Franciszka wręczył nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore, który następnie zaprosił biskupa do zajęcia miejsca na katedrze. To z tego miejsca ksiądz biskup będzie pełnił posługę głoszenia Ewangelii. Zobacz zdjęcia.

Najpierw uroczysta procesja
       Uroczysta procesja pod przewodnictwem księdza arcybiskupa nuncjusza Celestino Migliore wyruszyła z sali św. Jana Pawła II, która mieści się na plebanii parafii św. Mikołaja, do katedry. Przy drzwiach kościoła nowego biskupa elbląskiego powitał proboszcz parafii katedralnej ks. prałat kanonik Stanisław Błaszkowski, który podał nowemu ordynariuszowi do ucałowania gotycki krucyfiks z relikwiami drzewa Krzyża Świętego. Następnie ksiądz biskup pokropił wszystkich zgromadzonych wodą święconą. Po czym procesja wyruszyła dalej w kierunku prezbiterium, gdzie nastąpiły właściwe części liturgii.
      
       Słowa powitania
       Przed rozpoczęciem liturgii przybyłe na uroczystości delegacje powitał ks. dr Waldemar Maliszewski. Wśród wielu przybyłych gości  znaleźli się m.in.: abp warmiński Wojciech Ziemba oraz abp senior Edmund Piszcz, abp gdański Sławoj Leszek Głódź, bp ełcki Jerzy Mazur, bp pelpliński Ryszard Kasyna, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Ryszard Górecki, bp pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka, bp elbląski senior Jan Styrna i bp pomocniczy Józef Wysocki, bp bydgoski Jan Tyrawa, abp częstochowski Wacław Depo, bp pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski Paweł Cieślik i bp senior Tadeusz Werno, bp pomocniczy rzeszowski Edward Białogłowski, bp toruński Andrzej Suski.
       Przybyli również: rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Ryszard Górecki, rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej Zdzisław Dubiella, ks. prof. dr hab. Jacek Nauman ze Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, marszałek województwa Jacek Protas, posłanka Elżbieta Gelert, senator Witold Gintowt-Dziewałtowski, poseł Jerzy Szmit, wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak oraz prezydent Jerzy Wilk, który powitał nowego ordynariusza w imieniu władz miasta.
       Na uroczystość przybyli również przedstawiciele kościoła polsko-katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, grekokatolickiego i prawosławnego. Powitano również przedstawicieli oświaty, policji, wojska, straży pożarnej, żandarmerii, NSZZ „Solidarność” oraz służby zdrowia.
      
       Bulla
       Słowo powitania skierował do nowego ordynariusza i wszystkich przybyłych przywitał również ks. biskup dr Józef Wysocki - biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej, który nawiązując do słów „Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie” podkreślał, że Kościół jest silny mocą Ducha Świętego. Podziękował też za trud pracy biskupa Jana Styrny. Następnie nuncjusz apostolski w Polsce ksiądz arcybiskup Celestino Migliore odczytał bullę papieską, w której papież Franciszek mianował księdza biskupa Jacka Jezierskiego biskupem elbląskim. W bulli napisano, że po rezygnacji biskupa Jana Styrny z pełnionej funkcji papież Franciszek „ustanawia biskupa Jacka Jezierskiego nowym biskupem elbląskim, gdyż wydaje się on odpowiednim do kierowania tą owczarnią”. Papież Franciszek udzielił też nowemu ordynariuszowi swego błogosławieństwa i zawierzył opiece Matki Bożej.
      
       Symbole posługi i władzy
       Po odczytaniu bulli papieża Franciszka przedstawiającej wiernym nowego duszpasterza, ks. biskup Jacek Jezierski otrzymał od nuncjusza również pastorał, który symbolizuje władzę pasterską i zasiadł na katedrze (miejsce do siedzenia), z której będzie nauczał, przewodniczył liturgii i sprawował posługę w Diecezji Elbląskiej. Co warte zauważenia, symbolizująca ciągłość nauczania i jedność Kościoła katedra, na której zasiadł biskup Jacek Jezierski, została wykonana w 1999 roku z okazji wizyty w naszym mieście papieża Jana Pawła II, który zasiadł na niej jako pierwszy 6 czerwca 1999 roku. Po wizycie Jana Pawła II w Elblągu katedrę przeniesiono do kościoła św. Mikołaja, który pełni funkcję „matki kościołów” Diecezji Elbląskiej. Zasiadali na niej zarówno ks. bp Andrzej Śliwiński - pierwszy biskup elbląski, jak i jego następca ks. bp Jan Styrna.
       W dalszej części uroczystości przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich złożyli nowemu ordynariuszowi homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa. Po czym nastąpiła dalsza część liturgii, którą swoim śpiewem ubogaciły przybyłe na ingres chóry.
      
       Homilia wyznacza przyszłe szlaki
       Bp Jacek Jezierski rozpoczął swoją homilię od przywitania wszystkich przybyłych słowami Chrystusa Zmartwychwstałego „Pokój Wam”, po czym nawiązując do wydarzeń, które rozegrały się w wieczerniku w dniu pięćdziesiątnicy zaznaczył, że kiedy Jezus odszedł do Ojca, zstąpił Duch Święty i zaczął się czas wiary i Kościoła.
       – Kościół jest wspólnotą braci i sióstr. Do wspólnoty tej należą mniejsze wspólnoty. – mówił biskup. – Kościół nie stanowi konkurencji dla władzy świeckiej. Posiada bowiem swoje własne zadania i miejsce w społeczności. Chrześcijanin jest człowiekiem pokoju. Pokój jest możliwy dzięki prawdzie, sprawiedliwości, przebaczeniu i dialogowi społecznemu. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój.
       Nawiązując do historii naszego regionu, korzeni Diecezji Elbląskiej, które wyrastają z tradycji dawnej diecezji pomezańskiej i później warmińskiej, bp Jacek Jezierski przypomniał zasługi protestanckich menonitów, którzy wykonali wielką pracę osuszania Żuław. Wśród niebezpieczeństw dla współczesnego człowieka wskazał wyjałowienie i wyniszczenie. – Tak jak apostołowie, my też potrzebujemy męstwa i entuzjazmu – mówił nowy ordynariusz. I na zakończenie wezwał Ducha Świętego, prosząc 'pomóż nam w odnowieniu naszej Ojczyzny”.
      
       Gratulacje od prezydenta RP
       Po komunii św. przybyli goście osobiście mogli złożyć gratulacje nowemu biskupowi elbląskiemu. Wcześniej jednak odczytano telegram od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który gratulując objęcia diecezji, złożył biskupowi Jackowi Jezierskiemu życzenia satysfakcji ze służenia Bogu i ojczyźnie.
       Po zakończeniu obrzędów mszy św. i wyjściu procesji z kościoła katedralnego wszyscy wierni mieli możliwość złożenia życzeń nowemu biskupowi Diecezji Elbląskiej w prezbiterium katedry.
      
Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama