UWAGA!

Biskup oświadcza, ale wywiadu nie chce

 
Elbląg, Biskup elbląski Jacek Jezierski
Biskup elbląski Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Nie milkną echa konferencji biskupów, jaką na temat ochrony małoletnich zwołał w Watykanie papież Franciszek. Na ten temat chcieliśmy porozmawiać z biskupem elbląskim Jackiem Jezierskim, którego nazwisko znalazło się – jak już informowaliśmy – w raporcie Fundacji Nie Lękajcie się, ale biskup nie zgodził się na wywiad. Wysłał do nas jedynie oświadczenie, którego treść publikujemy.

„Biskupi polscy podejmą niebawem wspólnie analizę treści rzymskiego spotkania, poświęconego ochronie bezpieczeństwa nieletnich wobec zagrożenia ze strony pedofilów. Podobną pracę wykonają biskupi w innych krajach. Z szacunkiem przyjmuję głos Ojca Świętego Franciszka, pełen troski o małoletnich, a także piętnowanie przez Papieża poważnych przestępstw, których sprawcami byli duchowni” - napisał w mailu do naszej redakcji Jacek Jezierski, biskup elbląski.
       Przypomnijmy, że nazwisko księdza biskupa pojawiło się w raporcie Fundacji Nie Lękajcie się, przekazanym papieżowi Franciszkowi. Są w nim nazwiska hierarchów kościelnych, którzy zdaniem autorów raportu, mieli ukrywać przypadki pedofilii w Kościele. Biskup Jacek Jezierski odniósł się do tego raportu, wydając – jak już informowaliśmy - oświadczenie.
       Po konferencji w Watykanie głos zabrał również rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który zapewnił, że „wszystkie przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, o których powiadamiane są diecezje, od 2001 zgłaszane są do Watykanu. Dodał, że dzieje się tak na podstawie dokumentu motu proprio Jana Pawła II „Sacramentorum sanctitatis tutela” z 2001 r. Zgodnie z nim, informacje o nadużyciach, które docierają do diecezji, następnie kierowane są do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary – czytamy na stronie internetowej Episkopatu Polski.
       „Nie ma mowy o ukrywaniu patologii i zamiataniu spraw pod dywan. Kościołowi w Polsce zależy, by być w tych kwestiach transparentnym. Od lat powtarzamy: zero tolerancji dla pedofilii w Kościele i w społeczeństwie, niezależnie od tego kto jest sprawcą. Oprócz stosowania norm z 2001 roku, od 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szereg dokumentów i procedur, których podstawowym celem jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i wykrywanie osób, które mogą im zagrażać” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. - Kilka lat temu z inicjatywy Kościoła powstało Centrum Ochrony Dziecka, które przeszkoliło już około ponad 3000 duchownych w kwestii zapobiegania przestępstwu wykorzystywania małoletnich. W każdej diecezji jest delegat zajmujący się ochroną dzieci i młodzieży. Ofiary przestępstw seksualnych mogą otrzymać pomoc psychologiczną, prawną oraz duchową.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama