UWAGA!

Elbląski biskup w raporcie do papieża Franciszka (aktualizacja)

 Elbląg, Biskup Jacek Jezierski stanowczo odrzuca zarzuty Fundacji "Nie lękajcie się"
Biskup Jacek Jezierski stanowczo odrzuca zarzuty Fundacji "Nie lękajcie się" (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Nazwisko obecnego biskupa elbląskiego znalazło się w raporcie Fundacji „Nie lękajcie się”, który we wtorek otrzymał papież Franciszek. To zestawienie przypadków, w których zdaniem autorów raportu biskupi mieli chronić księży pedofilów. W piątek biskup elbląski ks. Jacek Jezierski wydał oświadczenie w tej sprawie. 

„Publikujemy Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych, który 20 lutego 2019 przekazaliśmy papieżowi Franciszkowi podczas audiencji w Watykanie – piszą na swojej stronie internetowej działacze Fundacji „Nie lękajcie się”. - Raport dotyczy jedynie spraw, które trafiły do sądu i był omawiane w mediach – co nie wydarzyło się w wypadku większości spraw, które umieszczamy na mapie kościelnej pedofilii. W kontekście przytoczonych w raporcie spraw znanych i opisanych chcemy pokazać odpowiedzialność hierarchów polskiego kościoła, którzy podejmowali konkretne decyzje służące chronieniu sprawców przed odpowiedzialnością karną – a nie dobru gwałconych i molestowanych dzieci”.
       Na liście biskupów, którzy mieli zdaniem Fundacji chronić księży pedofilów, znalazły się nazwiska 24 kościelnych hierarchów. Wśród nich nazwisko obecnego biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego i opis sprawy z lat 2006-2008, kiedy Jacek Jezierski był biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej.
       Chodzi o sprawę proboszcza parafii w Dywitach, a wcześniej w Lubajnach, który w 2008 roku został skazany na 3,5 roku wiezienia za molestowanie i kilkukrotne wykorzystanie seksualne dwóch chłopców w wieku 14 i 16 lat oraz posiadania pedofilskiej pornografii.
       „Do jednego z przestępstw miało dojść latem 2006 roku, kiedy ksiądz-pedofil pracował jeszcze w Lubajnach koło Ostródy, skąd został przeniesiony do Dywit. Starszemu nastolatkowi płacił za seks - współżył z chłopcem co najmniej 7 razy, za co dał mu w sumie 900 zł” - piszą autorzy raportu.
       - Niech odbędzie karę, wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej. Księdzem się jest na całe życie - komentował wówczas wyrok dla „Gazety Olsztyńskiej” biskup Jacek Jezierski, który powiedział, żeby się nie spodziewać, że ksiądz Antoni W. zostanie natychmiast wydalony ze stanu duchownego. „Zgodnie ze słowami biskupa ksiądz-gwałciciel według naszej wiedzy do tej pory nie został wydalony ze stanu kapłańskiego” - piszą autorzy raportu.
       Wysłaliśmy maila do księdza biskupa z prośbą o odniesienie się do tej sprawy. Czekamy na odpowiedź.
       Warto dodać, że 25 stycznia tego roku biskup Jacek Jezierski wydał dokument, obowiązujący w całej diecezji, pod nazwą "Zasady prewencji i postepowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w Diecezji Elbląskiej. Jest ich w sumie 25, mówią m.in. o tym, że "osoby małoletnie nie powinny przebywać w mieszkaniach osób duchownych i zakonnych, zwłaszcza w pojedynkę", "zabrania się indywidualnych wyjazdów duchownego z osobą małoletnią" czy też "zabrania się przewożenia osób małoletnich poniżej 15. roku życia bez opiekuna, z wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu dziecka". Dokument zaiwera też dokładna procedurę postępowania "w przypadku uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia osoby małoletniej".
       Dzisiaj komunikat w sprawie raportu Fundacji wydał ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: "W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1417). Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw.
       Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego. Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie.
      
       Aktualizacja z piątku: Dzisiaj ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, wydał oświadczenie w sprawie raportu. 
       "
Moje nazwisko znalazło się w raporcie o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce [20 lutego 2019]. Autorzy raportu przytoczyli fragment mojej rozmowy z dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej”. Dotyczyła ona sprawy duchownego oskarżonego o pedofilię. W chwili rozmowy toczyło się jeszcze postępowanie, przynajmniej na forum Stolicy Apostolskiej. Dlatego moja wypowiedź nie posiadała charakteru werdyktu. Sprawa, o której mowa zakończyła się wyrokiem skazującym i surowymi sankcjami kościelnymi wobec duchownego. Na żadnym etapie sprawy nie było prób jej tuszowania, czy zacierania śladów.
       Pragnę zauważyć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat, tworzyły się coraz doskonalsze procedury i praktyka kościelna w walce z pedofilią.
       Pedofila jest poważnym przestępstwem, które dotyka społeczność Kościoła. Jest przede wszystkim krzywdą wyrządzoną małoletnim. Duchowni, którzy dopuścili się pedofilii, popełnili wielkie zło.
Biskup Jacek Jezierski 
oprac. RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama