UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bitwa o Frombork, czyli zamieszki w średniowiecznym grodzie. Posłuchaj!

 
Elbląg, Bitwa o Frombork, czyli zamieszki w średniowiecznym grodzie. Posłuchaj!
fot.AD

W najbliższy weekend (9-10 czerwca) we Fromborku pojawią się odtwórcy historyczni z północnej Polski, by przybliżyć mieszkańcom i turystom życie i obyczaje średniowiecznego grodu.

Od trzech lat, na początku czerwca, organizowane są Warmińskie Spotkania z Historią, w ramach których w roku 2010 byliśmy świadkami „Wojny głodowej 1414 roku – Oblężenie Fromborka”; w roku następnym „Wojny Zakonu z Litwą – Oblężenie Ritteswerde 1385”, czyli ważnego zamku w litewskim Kownie.
       Obecnie Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur przy współudziale Warmińskiej Kapituły Katedralnej, Parafii Rzymskokatolickiej NMP we Fromborku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Elbląskiego Forum Odtwórców Historycznych przygotowało „Bitwę o Frombork, czyli zamieszki w średniowiecznym grodzie”.
       Organizatorzy zapraszają do ogrodów kanoniczych i terenów wokół Wzgórza we Fromborku na plenerowe widowisko, pokaz rycerskich obyczajów i potyczek oraz odtwarzanie życia średniowiecznego miasta. Nie zabraknie ostrzału z machin oblężniczych.
       Wśród licznych atrakcji przewidziano średniowieczny jarmark, dawne gry i zabawy, pokazy łucznicze i taniec z ogniem oraz degustację strawy historycznej. Jedna z machin oblężniczych, zbudowana przez elbląskiego odtwórcę, pozostanie przez pewien czas na terenie Wzgórza Katedralnego w charakterze stałej ekspozycji.
      
       Posłuchaj materiału eswiatowid.pl
      
      
       Program imprezy:
       9 czerwca (sobota):

       godz. 11 – uroczyste rozpoczęcie imprezy
       godz. 11 – 15.45 – ukazanie życia miasta
       godz. 16– przygotowanie do bitwy, plądrowanie osady, ostrzał z machin oblężniczych i bombard
       ok. godz. 17 – zakończenie inscenizacji
       godz. 18 – uroczysta Msza św. w Katedrze Fromborskiej
       ok. godz. 21 – wykład Pawła Rodziewicza na temat historii pojedynku honorowego
       ok. godz. 22 – pokaz tańca z ogniem
      
       10 czerwca (niedziela):
       godz. 11 – zwiedzanie obozu, kramów i uczestnictwo w życiu obozowym
       godz. 13 – wykład Józefa Lemke na temat rybołówstwa na Zalewie Wiślanym
       godz. 14 – zakończenie imprezy.
      
Jan Brzozecki, Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama