UWAGA!

Boćki odleciały

Elbląg, Opustoszałe bocianie gniazdo.
Opustoszałe bocianie gniazdo.

Przed tygodniem na żuławskich rżyskach po ściętym zbożu widoczne były bocianie rodziny, tradycyjnie sejmikujące przed odlotem do cieplejszych afrykańskich krajów. Wkrótce potem bociany wyruszyły w drogę, pozostawiając po sobie puste gniazda.

Z tym ptakiem wiąże się wiele ciekawych, historycznych przekazów. Grecki filozof Pitagoras uważał, że w bocianach przebywają dusze zmarłych poetów.
     W świecie arabskim panuje przekonanie, że w bociany wcielają się dusze zmarłych muzułmanów, którym za życia nie było dane dopełnić obowiązku pielgrzymki do Mekki, więc czynią to w ptasim ciele. Efekt - muzułmanie darzą boćka wielkim szacunkiem, twierdząc, że zabicie tego ptaka jest jednoznaczne z zabiciem człowieka. To dobre wierzenie dla narażonych na wiele niebezpieczeństw bocianów.
     W Mołdawii bocian stał się znakiem hodowców winorośli i producentów win za sprawą legendy. Według niej bocian do oblężonej twierdzy przyniósł winogrona, a posileni nimi obrońcy pokonali wroga.
     W różnych rejonach Europy bocian jest uważany za ptaka przynoszącego szczęście, pomyślność w rodzinie i dobry urodzaj. W polskich ludowych wierzeniach panuje przekonanie, że obecność bociana na dachu budynku chroni od uderzenia pioruna, a tak wczesne jak w tym roku bocianie odloty oznaczają zbliżającą się srogą zimę. Czy tak będzie, niebawem się przekonamy.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • jakie wczesne odloty normalne zawsze ok. 25 sierpnia odlatuja starsze a wczesniej ok. 2 tygodni mlode takze nie straszcie sroga zima
  • Piękne zdjęcie. Powinno wziąć udział w konkursie. Tylko podpis bym zmienił na bardziej taki inny, pobudzający wyobraźnię. Np Fryzura Palikota
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Prowokator(2008-08-28)
Reklama