UWAGA!

Brama Targowa zamknięta na cztery spusty

 Elbląg, Takie widoki będzie można oglądać od 1 czerwca
Takie widoki będzie można oglądać od 1 czerwca (fot. AD, archwium portEl.pl)

Brama Targowa jest zamknięta dla zwiedzających na cztery spusty, zawsze była otwierana w maju – alarmują czytelnicy. Ratusz tłumaczy opóźnienie... trwającą jeszcze rekrutacją pracowników. - Brama Targowa będzie otwarta od 1 czerwca – informuje rzecznik prezydenta.

Elblążanie, którzy chcą podziwiać widok na Stary Rynek z Bramy Targowej, muszą się uzbroić w cierpliwość. Wejście na górę będzie możliwe dopiero za dwa tygodnie.
       - Opóźnienie w stosunku do roku ubiegłego jest spowodowane rekrutacją pracowników. W przyszłym tygodniu zatrudnimy na sezon dwie osoby – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       Okazuje się, że ogłoszenie o naborze nie znajdowało się w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu, jak to zwykle bywa, ale... w dziale "aktualności" na stronie internetowej urzędu. - Informacja pojawiła się na głównej stronie urzędu 3 maja, do rekrutacji zgłosiło się pięć osób, które przystapiły do testu, po rozmowach kwalifikacyjnych zostaną wybrane dwie osoby do pracy w Bramie Targowej  - dodaje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego UM w Elblągu. 
       Wzorem lat ubiegłych w bramie będzie mieścił się punkt Informacji Turystycznej oraz sala animacji dla dzieci. Na trzecim piętrze elbląskie muzeum będzie informowało o swoich wystawach.
       Brama Targowa została zbudowana w XIVw. Była elementem miejskich fortyfikacji. W 1639 roku elbląski kupiec Issac Spiering ufundował pierwszy zegar wieżowy. W czasie walk o Elbląg budowla została poważnie uszkodzona. Jej odbudowę zakończono w 1949 roku. Od 2000 roku na wieży znów wisi zegar, tym razem ufundowany przez urodzonego w przedwojennym Elblągu nadburmistrza Hamburga Ortwina Runde. Z Bramą wiąże się legenda o Piekarczyku, który przecinając sznur od kratownicy w Bramie, uniemożliwił zajęcie miasta przez Krzyżaków podczas wojny polsko-krzyżackiej. A stało się to dokładnie 8 marca 1521 roku.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • w Elblągu mieście szalejącego bezrobocia problem stanowi rekrutacja dwóch osób. .. .
 • To nawet pan Wilk wiedział, że Bramę należy otworzyć w maju. A pan prezydent Wróblewski nie wie kiedy rozpoczyna się sezon turystyczny? Nie dziwi mnie takie postrzeganie turystyki przez pana Wróblewskiego, wystarczy wejść na stronę DESiT jakie to zadania ma Referat Sportu i Turystyki / 13 punktowy zakres pracy /. Toż to jawna kpina. Ale " fachowca " z Ełku zatrudniono i jest jak jest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  cosik(2015-05-15)
 • "na zwiedzających"? a nie dla zwiedzających? kto pisze te piękne artykuły ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Annnnaaaaaaa(2015-05-15)
 • ja się pytam co robią urzędasy w ratuszy że nie mogli wcześniej zrobić rekrutacji???!!!! i to w mieście gdzie jest takie bezrobocie???!!!!
 • Bezrobocie to jest tylko na papierze.
 • Hahaha! Kupa śmiechu ze wskazaniem na kupę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  WnerwionyPoRazKolejny(2015-05-15)
 • Dobry widok z tej wieży. Niby sezon turystyczny, starówka- i PUSTKI!
 • Zatródnijcie tam kogoś kumatego z biegłymi językami a nie dukacza, który udaje, ze zna język angielski lub niemiecki. Zapytałem gościa po niemiecku, zapowietrzył się i nic nie powiedział tylko pokazywał na półkę z folderami, na migi.
 • Czasu nie mieli bo Niesioła jutro muszom godnie przyjąć w biirze PO>
 • Zrobić łapankę, znajdzie się kilkoro i będzie można wybrać. Nie potrwa dłużej niż kwadrans. Straż Miejska - do roboty!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  samarytanin(2015-05-15)
 • W takim tempie to tramwaj przy bramie targowej postawią w listopadzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  oburzony(2015-05-16)
 • Urzędasy podpowiadam wam gamonie i tłuki, dla których rekrutacja jest problemem nie do przeskoczenia, że przed otwarciem wieży dla turystów, przede wszystkim należy pozbyć się SZCZURÓW, które biegają za tymi kratami!!!! Co wieczór, uprawiając wieczorny jogging, mijam wieże i nie ma wieczoru, żebym nie widziała za tą kratą przemykających, tłustych szczurów! Jest ich sporo, grupkami przemykają w stronę wejścia na wieże! Zróbcie coś z tym, wystarczy tam wyłożyć trutke!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  cudawianki(2015-05-16)
Reklama