UWAGA!

Brama z widokiem już otwarta

 Elbląg, Wrota Bramy Targowej dziś zostały otwarte dla zwiedzających
Wrota Bramy Targowej dziś zostały otwarte dla zwiedzających (fot. MS)

W średniowieczu pełniła funkcje obronne, teraz jest atrakcją turystyczną. Każdy chętny może, po pokonaniu 138 schodów, popatrzeć z jej poddasza na miasto z góry. Dziś (1 czerwca) krata poszła w górę i Brama Targowa otworzyła się na odwiedzających. To drugi, po katedrze św. Mikołaja, elbląski zabytek z punktem widokowym. Zobacz zdjęcia.

Brama Targowa to chyba najbardziej kojarzony z Elblągiem zabytek, opisany w legendzie o Piekarczyku, którego pomnik stoi obok. Od 2006 r. z okna na najwyższej kondygnacji można podziwiać panoramę miasta. Elblążanie i turyści, posapują, ale z determinacją pokonują 138 schodów, by zobaczyć piękny widok.
       Dziś (1 czerwca) o godzinie 10 rozpoczął się nowy sezon w bramie. Po 15 minutach odwiedziło ją już 40 osób, w tym grupa turystów z Niemiec. - Pytali o Żeglugę Ostródzko-Elbląską, o możliwość przepłynięcia statkiem po pochylniach - mówi Marek Pieńkowski z Punktu Informacji Turystycznej. - Pracuję tu już trzeci sezon i wiem, że o to właśnie odwiedzający bramę pytają najczęściej. O szczegółach mogą przeczytać w informatorach, które im wręczamy, z kolei o elbląskich atrakcjach - w specjalnym folderze. Wszystkie turystyczne publikacje wydane zostały w czterech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, angielskiej i rosyjskiej. I są dostępne za darmo - dodaje. - Podobnie, jak ulotki informujące o ofertach elbląskich hoteli, restauracji itp.
       Ponadto w Punkcie Informacji Turystycznej można nabyć gadżety pamiątkowe związane z naszym miastem. Są tu m.in. breloczki z Piekarczykiem, kubki ze staromiejską grafiką, notesy "Kocham Elbląg", a nawet ... magnetyczny wieszak na torebkę.
       Dziś rano gośćmi w Bramie Targowej były też dzieci. W jednej z sal uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, następnie obejrzały panoramę miasta, a na koniec stanęły do pamiątkowego zdjęcia z Piekarczykiem.
       Brama Targowa jest otwarta dla zwiedzających 7 dni w tygodniu, w godz. od 10 do 18. I tak do końca września.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • O cały miesiąc za późno!!! Ale lepiej późno niż wcale.
  • no nareszcie się urzędasy obudziły z ratusza!
  • A wy tylko narzekać potraficie i zapewne się nie pomylę jak napiszę że stado mlakontentów piszących o tym że nie można wejść na wieże nigdy nie ruszyło i zapewne nie ruszy swojej du. .. y żeby "wspiąć" się po schodach i podziwiac widoki przecież lepiej siedzieć przed kompem i wylewać żale.
  • A kto wam obiecał, że brama będzie otwarta w maju?
  • A w tym maju to za darmo tam coś mieli dawać? Wieżę katedralną macie otwartą od połowy kwietnia! Ruszyliście tyłki? Tylko na bramę codziennie chcecie wchodzić.
  • Tylko przeoczyles jedna rzecz... zobacz jak dlugo w ciagu dnia jest wstep na brame. A jak ograniczone sa godziny wejscia na wieze katedralna. Wiec nie dziw sie, ze wlasnie ow brama- powinna byc otwarta juz od poczatku sezonu kwiecien/maj gdy to wlasnie wtedy do eg przyjezdza duzo niemieckich turystow. Tak o nich dbamy ze musza czekac na otwarcie wiezy katedry a w tym czasie mogli wejsc na brame targowa.
Reklama