UWAGA!

Budżet miasta 2013

 Elbląg, Budżet miasta 2013
fot. AD

Zasady kierujące budżetem miasta są bardzo podobne do naszych rodzinnych budżetów, tylko wszystko odbywa się w innej skali. Aby nie mieć problemów z dopięciem domowej kasy w danym miesiącu, trzeba dokładnie przemyśleć wydatki i skonfrontować je z przychodami. W mieście jest podobnie – z tym, że plan budżetu na rok 2013 poprzedzony był dziesiątkami analiz, spotkań i rozmów z dyrektorami poszczególnych departamentów i jednostek miejskich. Cel ten sam - jak oszczędzać i racjonalnie wydać to, czym miasto dysponuje.

- To jest nowe programowanie budżetowe – to są nowe standardy. Czegoś takiego jeszcze w Elblągu nie było. Omówiliśmy wszystko, przeanalizowaliśmy i, mówiąc obrazowo, obejrzeliśmy dokładnie każdą złotówkę. Spotkałem się w asyście Skarbnika ze wszystkimi dyrektorami departamentów i jednostek – porozmawialiśmy o każdym zadaniu, które planują i wypracowywaliśmy kompromis – mówi Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga. – Rok 2013 będzie trudnym czasem, ale powinniśmy przejść przez najbliższe 12 miesięcy bez szwanku. Z tak precyzyjnym planem budżetowym uda nam się to. Trzymamy w ryzach finanse miasta, a z drugiej strony kontynuujemy rozpoczęte inwestycje, z drogą 503 i 504 na czele, czeka nas też rozpoczęcie budowy stadionu i szereg mniejszych prac modernizacyjnych na terenie miasta, dzięki którym mieszkańcy odczują poprawę w jego funkcjonowaniu.
       - Budżet nie jest dokumentem zamkniętym, musi odpowiadać na zmieniającą się sytuację, dlatego też dopuszcza się w nim korekty. Zaplanowaliśmy takie zestawienie dochodów i wydatków, aby nic nas nie zaskoczyło i abyśmy mogli przewidzieć jak najwięcej rozwiązań – mówi Zbigniew Pater, skarbnik miasta, przewodzący pracom na budżetem na rok 2013. – Na kształt budżetu wpływa jednak tak wiele czynników, że nie da się wszystkiego przewidzieć. Najwięcej niespodzianek zawsze spływa do nas ze szczebla centralnego. Myślę tu o zmianach w wysokości subwencji otrzymywanych przez gminę.
       - Systematyczne budowanie nadwyżki budżetowej to jeden z ważnych celów, jaki stawiamy przed sobą – zauważa Grzegorz Nowaczyk. - Plan budżetu na rok 2013 jest tak skonstruowany, aby wypracować większą nadwyżkę niż wynosi ona teraz, czyli 9 mln zł. Jest to swoisty bufor bezpieczeństwa finansowego dla miasta, świadczący o tym, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Bardzo poważnie podeszliśmy do tego zagadnienia i wierzę, że za 12 miesięcy pochwalimy się dużo wyższym wskaźnikiem i możliwościami kredytowymi – stwierdził Grzegorz Nowaczyk.
       - Rolą dobrego i świadomego gospodarza jest dokładne przeanalizowanie budżetu. Pan Prezydent, z moją pomocą, ma pełną kontrolę nad wydatkami miasta. Dlatego uważam, że to jest dobry budżet, który odzwierciedla kondycję miasta – dodał Zbigniew Pater.
       Dochody miasta to przede wszystkim wpływy z trzech podatków PIT (płace), CIT (zyski), VAT (towary i usługi), a także z podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, czy opłaty skarbowe). Na dochody składa się także subwencja oświatowa przekazywana przez administrację centralną i zysk ze sprzedaży majątku miasta. Oznacza to na wprost, że miasto ma tyle pieniędzy, ile wpłynie do jego kasy z podatków. A to oznacza, że wahania w podatkach przekładają się na wpływy do budżetu i trzeba o tym pamiętać.
      
       Budżetowe liczby
       Budżet Elbląga 2013: 607 mln zł
       Dochody: 525 mln zł, przychody: 82 mln zł, wydatki: 592 mln zł, rozchody: 15 mln zł
       - Do 28 grudnia, do sesji budżetowej spotkam się z radnymi, mieszkańcami, elbląskimi organizacjami pozarządowymi oraz elbląskimi przedsiębiorcami. O kształcie budżetu rozmawiałem już z szefami klubów zasiadających w RM. To mają być standardy, które w Elblągu będą regułą. Tak powinno się pracować nad budżetem, nad najważniejszym miejskim dokumentem – zakończył Grzegorz Nowaczyk.
      
Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Cieszę się, że samorząd odczarowuje kwestię budżetu miasta, że konsultuje m. in. z organizacjami pozarządowymi. Trudno się jednak zgodzić, że budżet to najważniejszy dokument miasta, budżet jest pochodną strategii rozwoju Elbląga, zdaje się że ten właśnie dokument jest najważniejszy. Z wielką ciekawością pojawię się na spotkaniu z organizacjami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2012-12-13)
 • Kleina co ty za bzdury klepiesz ? Jaki budżet domowy z czym sie porównujesz ma wpływy z mandatów czy z wpływów ZKM lub czynszów ZBK ? Gdzie z dnia na dzień można podwyższyć stawki o 30 a nawet o 100%. Tobie jest lekarz potrzebny i to nie ginekolog ale psychoenergoterapeuta
 • On zawsze klepie masz rację ale takich jak on jest więcej co drugi to klepacz
 • To może wyjaśni Pan Panie Jachimowicz dlaczego słowem nie poparł Pan tez Listu Otwartego V SS Wiking w sprawie budżetu na 2012 r a tym wniosku o stworzenie systemu poręczeniowego na wkłady do Spółdzielni Socjalnych ? Konsultacje w pana mniemani oznaczają konsultacje z Panem i Pana zausznikami ? Do podziału kasy dla siebie jest Pan pierwszy ale do racjonalnego ich wydawania dla innych już nie i do popieranie pomysłów innych też nie, ,, ,To się nazywa pasożytnictwo i nepotyzm chyba ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-13)
 • ciekawe co by zrobil towarzysz Jachimowicz gdyby odstawili go od koryta i w budzecie miasta bylo 0 zl na organizacje pozarzadowe? zostalby ksiedzem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowa Prawica(2012-12-13)
 • Nowaczyk to nieudacznik do 1234silnia odwołanie tej osoby powinno być piorytetem mieszkańców Elbląga w 2013 r Chore inwestycje, chory urząd, chore miasto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jasnowidz 2013(2012-12-13)
 • Gdzie się podziały wnikliwe teksty elbląskiego felietonisty znającego receptę na całe zło Stefana Rembelskiego? Gdzie jest jego wnikliwa i konstruktywna ocena budżetu na 2013 rok? Czyżby zrozumiał, że pisanie należy pozostawić osobom znającym temat i umiejącym przedstawić swój punkt widzenia bez zbędnej zlej emocji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Z.ombi(2012-12-13)
 • Pan Jachimowicz i jego ESWIP to wielka ściema. Kiedyś jako organizacja pozarządowa potrzebowałem rzutnik mutlimedialny i zgłosiłem się do ESWIPu. Zażądano ode mnie 30 zł. Stowarzyszenie "wspierania" tak wspiera organizacje. Amen
 • Ci co tkwią w przedziwnym przekonaniu, że moje stowarzyszenie (ESWIP) jest finansowane z miasta i bez niego zginie (sic!) uprzejmie zapraszam do lektury sprawozdania merytorycznego i finansowego na naszej stronie internetowej. Na argumenty mogę dyskutować, a co do reszty - zacytuję klasyka: "nie chce mi się gadać". Pozdrawiam specjalistów od malkontenctwa i narzekania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2012-12-14)
 • Jachimowicz portkami trzęsie, bo wkrótce nowe wybory do EKO.
 • będzie dobrze
 • Damy radę
Reklama