UWAGA!

Budżet obywatelski. Zgodnie z wolą mieszkańców

 
Elbląg, Dziś (27 listopada) w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie podsumowujące budżet obywatelski
Dziś (27 listopada) w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie podsumowujące budżet obywatelski (fot. WS)

120 zadań zgłoszonych do realizacji, ponad 5 tysięcy oddanych głosów – taki wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania radnych – pomysłodawców budżetu obywatelskiego. Dzięki inicjatywie elblążan i pieniądzom z miejskiej kasy zostaną wybudowane m.in. nowe miejsca parkingowe, place zabaw, ścieżki rowerowe, a Gęsia Góra zyska nowy taras widokowy. Inwestycje pochłoną w sumie ponad 2 mln zł.

Budżet obywatelski to w Elblągu nowość, ale taka forma aktywizacji mieszkańców sprawdza się już w wielu polskich miastach. Pomysł jest taki, że to właśnie mieszkańcy zgłaszają zadania do realizacji, a koszty pokrywają fundusze z miejskiej kasy. Pieniądze otrzymuje to zadanie, które otrzyma najwięcej głosów. Inicjatorami pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Elblągu byli radni: Antoni Czyżyk i Marek Kucharczyk z PO oraz Ryszard Klim z SLD. Odzew mieszkańców ich zaskoczył. Wpłynęło bowiem 777 wniosków, a ostatecznie pod głosowanie poddano 120 zadań. Na ich realizację przeznaczono 2 mln zł z podziałem na pięć okręgów wyborczych.
       - Liczyliśmy na to, że wpłynie 100, góra 200 wniosków – przyznaje Antoni Czyżyk. – Cieszymy się więc z sukcesu.
       Z aktywności mieszkańców jest zadowolony również prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk: - Dziś dopływamy do brzegu, czyli pokonaliśmy etap określenia pomysłów, złożenia wniosków, głosowania i wybrania najlepszych do realizacji. Elblążanie oddali 5 164 głosy, w tym ważnych 4 095. Najchętniej głosowali drogą elektroniczną (3 803 głosy). Zwycięskie projekty zostały wpisane do realizacji w roku 2013, muszą je tylko zaakceptować radni.
       Dziś (27 listopada) w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie podsumowujące budżet obywatelski. Zobacz zdjęcia.
      
       Jak w Holandii

       Wśród pomysłów, które zostaną wprowadzone w życie są aż dwa złożone przez Karolinę Śluz. Młoda elblążanka chce, by w okręgu nr 4 powstały dwa kreatywne podwórka – na Starym Mieście oraz przy ul. Teatralnej (zdjęcie niżej - stan obecny, zdj. z fb Kreatywne Podwórka w Elblągu). W sumie na ten cel – wolą mieszkańców – przeznaczono 200 tys. zł.
       - Nie spodziewałam się takiego wyniku – przyznaje Karolina Śluz. - Zakładaliśmy, że jeżeli przejdzie jedno podwórko to już będzie bardzo dobrze, a przeszły dwa! I jeszcze te projekty uzyskały najwięcej głosów w naszym okręgu! To ogromne zaskoczenie.
       Co kryje się pod hasłem „kreatywne podwórko”?
       - To coś więcej niż tylko plac zabaw – wyjaśnia pomysłodawczyni. - Chcemy, by nie były to miejsca przeznaczone tylko dla dzieci, ale i dla osób starszych, które często siedzą w mieszkaniach, bo nie mają gdzie wyjść przed blok i porozmawiać chociażby z sąsiadami. Chcemy, by były to miejsca zaprojektowane wspólnie z mieszkańcami i przy wykorzystaniu kreatywności elbląskich architektów i projektantów wzornictwa przemysłowego. Chcemy przemycić temat designu. Nie spodziewajmy się więc standardowej ławki, ślizgawki i drabinek – zastrzega Karolina Śluz. – Miejsca mają być funkcjonalne, ale także ich wygląd ma być atrakcyjny. To mają być podwórka wyjątkowe, jakich nie ma w Elblągu, a nawet w Polsce, a są np. w Holandii.
      

 


       Zniszczone? Naprawić!
       Az 400 tys. zł otrzymał projekt zgłoszony przez mieszkańców ul. Bażyńskiego. Chcą oni m.in. uporządkowania terenu, nowych miejsc parkingowych i oświetlenia.
       - Pomysł wyszedł od mieszkańców ponieważ, jak miało wybudować się Porto 55, powzięto pewne prace i została wycięta zieleń: brzozy, klony – mówi Daniela Muller, jedna z wnioskodawców. – Te drzewa sadzili kiedyś sami mieszkańcy więc było to tym bardziej przykre. Galeria nie powstała, a teren wokół naszych bloków zamienił się w trzęsawisko. Jest tu po prostu brzydko. Chcieliśmy, by miasto doprowadziło ten teren przynajmniej do takiego stanu, jaki był przed budową Porto – kontynuuje. - 26 czerwca br. złożyliśmy w Urzędzie wniosek z podpisami mieszkańców z ul. Bażyńskiego o uporządkowanie terenu. Otrzymaliśmy odpowiedź, że mamy ten teren wziąć w dzierżawę i sami uporządkować. Ale to jest teren miejski, w pobliżu jest Biedronka, ośrodek zdrowia to powinno być uporządkowane – zwraca uwagę Daniela Muller. - To jest przecież wizytówka miasta. Potem radni powzięli decyzję, że będzie konkurs, wzięliśmy więc w nim udział. Zebraliśmy podpisy i wygraliśmy. Bo estetyka jest ważna, nawet w życiu starszych osób – przekonuje mieszkanka ul. Bażyńskiego. - Budżet obywatelski to propozycja warta kontynuowania. To bardzo dobry pomysł.
      
       Siłownia „pod chmurką”
       W swoim okręgu wyborczym zmian zapragnęli także państwo Teresa i Jerzy Wilk. Chcieli, by pomiędzy ul. Mickiewicza i Żeromskiego powstał park rekreacyjny dla osób starszych. I udało się. Głosami mieszkańców ich projekt otrzymał 32 tys. zł.
       - To był mój pomysł – przyznaje Teresa Wilk, żona wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu. - Spotykam się bowiem z sąsiadami, którzy mówią, że tam, do parku przy ul. Żeromskiego, dziadkowie przychodzą z wnuczkami i dzieci się bawią w piaskownicy, ale i starsi chcieliby aktywnie korzystać ze świeżego powietrza. Opracowaliśmy więc wniosek.
       - Nie agitowaliśmy sąsiadów – zapewnia Jerzy Wilk. – Zgłosiliśmy ten projekt jako mieszkańcy Elbląga. Inni – jak widać - uznali, że to dobry pomysł i zagłosowali. W tej dzielnicy mieszka dużo starszych osób i widziały one potrzebę powstania parku rekreacyjnego, czyli takiej siłowni „pod chmurką”.
       Budżet obywatelski daje mieszkańcom nowe możliwości?
       - Uważam, że to dobry pomysł, który uaktywnił mieszkańców – stwierdza Jerzy Wilk. - 5 tysięcy osób wzięło udział w głosowaniu. To jest bardzo dużo – przekonuje. – W przyszłych latach może tych głosów być więcej.
       A czy miejski budżet to wytrzyma?
       - Pan prezydent obiecał, że środki będą zabezpieczone więc ja się z tego cieszę – mówi Jerzy Wilk. - Jak mieszkańcy zobaczą, że takie pomysły można realizować to będą się skrzykiwać i w przyszłym roku rywalizacja będzie większa.
      
       Chciałoby się rzec „pierwsze koty za płoty” i władza wyciąga wnioski. Już widzi pewne niedoskonałości.
       - Nie do wszystkich mieszkańców dotarły papierowe ankiety – wymienia prezydent Grzegorz Nowaczyk. – Wydrukowaliśmy ich ponad 40 tys., ale wielu elblążan skarżyło się, że ich nie otrzymało. Mogli co prawda głosować także drogą elektroniczną, ale i forma tradycyjna powinna być udostępniona. Poprawimy to – zapewnia prezydent. – Już widzimy też, że czas na zgłaszanie projektów oraz na głosowanie był za krótki. Jesteśmy mądrzejsi o nowe doświadczenia.
       Prezydent podkreśla, że budżet obywatelski to nie tylko sprawa lokalna.- To nie tylko pieniądze i inwestycje w ziemię czy w urządzenia – stwierdza Grzegorz Nowaczyk. – To także promocja miasta. Informacje o naszej inicjatywie pojawiły się w mediach ogólnopolskich, a także w biuletynie sejmowym. Weźmiemy udział w konkursie ogłoszonym przez prezydenta RP na nowatorskie projekty, które będą miały wpływ na życie mieszkańców. W województwie warmińsko-mazurskim jesteśmy pionierami – zauważa prezydent. – Już wiem, że inne samorządy wezmą z nas przykład.
      
       ***
       Zadania, które przeszły do realizacji:
       OKRĘG 1

       Modernizacja dwóch placów sportowych - działka nr 186/2, ul. Mazurska - autorka: Teodozja Moczadłowska - kwota 455 tys. zł (206 głosów)
      
       OKRĘG 2
       Wykonanie dokumentacji technicznej na budowę ciągu rowerowo-pieszego wraz z oświetleniem - Fromborska - Zajazd Krasy Las - autor: Sławomir Jezierski - kwota 400 tys. zł (379 głosów)
      
       OKRĘG 3

       Budowa parkingu samochodowego i naprawa chodnika (ul. Bażyńskiego nr. 11 do 29). Uporządkowanie terenu wokół bloków (parking, naprawa chodnika, miejsce na składowanie śmieci, oświetlenie) - ul. Bażyńskiego od 1 do 9, 11 do 19, 21 do 29. Uporządkowanie terenu wokół bloków (piaskownica, oświetlenie, ławki, nowy chodnik, uporządkowanie terenu) - ul. Bażyńskiego od 1 do 9, 11 do 19, 21 do 29. Modernizacja podwórka, chodnika - ul. Bażyńskiego od 11 do 19. autorzy: Stanisława Barańska, Daniela Muller, Piotr Bancerz, Jadwiga Atraszkiewicz. kwota - 400 tys. zł (258 głosów)
      
       OKRĘG 4
       Utworzenie kreatywnego podwórka na starówce - autorka: Karolina Śluz - kwota 100 tys.zł (201 głosów)
       Utworzenie kreatywnego podwórka przy ul. Teatralnej - autorka Karolina Śluz - kwota 100 tys. zł (181 głosów)
       Przebudowa drogi osiedlowej - ul. Odzieżowa 5-7, 8-11 - autor: Jan Pytliński - kwota do 200 tys. zł (147 głosów)
      
       OKRĘG 5
       Oświetlenie na obszarze zielonym między ulicami Mickiewicza a Żeromskiego - autorka: Patrycja Nieczuja-Ostrowska - kwota 120 tys.zł (240 głosów)
       Taras widokowy na Gęsiej Górze przy ul. Podchorążych - autor: Marcin Gągalski - kwota 100 tys. zł (209 głosów)
       Park rekreacyjny dla osób starszych pomiędzy ulicami Mickiewicza a Żeromskiego - autorzy: Teresa Wilk i Jerzy Wilk - kwota 32 tys.zł (198 głosów)
       Siłownia na powietrzu przy ul. Mickiewicza - autor: Wojciech Klarkowski - kwota 32 tys. zł (183 głosy)
       Renowacja Gęsiej Góry - autor: Mariusz Lewandowski - kwota 50 tys. zł (181 głosów)
       Wykonanie chodnika od Osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej - autorzy: Zdzisław Wróblewski, Hanna Charłampowicz i Elżbieta Kłosowska - kwota 61,5 tys.zł (155 głosów).
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda, ze wniosek z mojej ulicy nie wygral.
 • Nowaczyk, pozew do sądu gwarantowany!!!w okręgu br 3 nie będzie ani jednej latarni przy ul. Chopina(początkowe numery). My mieszkacy tej ulicy ODMAWIAMY PŁACENIA CZYNSZÓW I INNYC OPŁAT DO PUKI NIE STANIE cvhociaż jedna latarnia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PROVOKATOR(2012-11-27)
 • Poinformowali Prezydenta Elbląga, że chcą referendum aby go odwołać!. .. .. Bilety ZKM drożeją. Radni Platformy Obywatelskiej przegłosowali podwyżkę.
 • nowaczyku odejdz i wstydu oszczedz!
 • Czy prawdą jest, że prezydent chciał powiedzieć "Wybranych mieszkańców" Wilk, Jezierski, Nieczuja, Śluz ( przychylne media ) parodia jakieś podwórko dla 20 - 50 osób a tysiące rocznie po Marymonckiej chodzi bo praktycznie nie ma chodnika, opracowanie ścieżki pieszo rowerowej jak nie będzie kasy żeby ją zrobić i za 3 lata, już nieważne wrzucić do kosza. Jaja sobie robią "pomysłodawcy" za cudze pieniądze
 • Czyli rozumiem, że nawet projekty zgłoszone przez samych elblążan i wybrane głosami tychże elblążan nie zadowalają internetowych anonimowych krytyków? Gdzie byliście jak można było zgłaszać pomysły? Gdzie byliście jak można było mobilizować sąsiadów i znajomych do głosowania? Skoro cała Wasza energia idzie w plucie na klawiaturę i ekran komputera to teraz nie marudźcie, że znów Was Nowaczyk, kosmici albo starożytni Majowie okradli:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2012-11-28)
 • @Łukasz23,a Ty gdzie byłeś?Wiadomo, ze "władza dogadza" tylko swoim. Elbląg nie ma gospodarza. Nawet Anioł z "Alternatywy 4" byłby lepszy niz ten ... Nowaczyk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy(2012-11-28)
 • Najlprościej dla niektórych jest tylko marudzić i wylewać swoje niezadowolenie że inni wygrali przetarg na modernizację swojego terenu. Trzeba było wziąć się razem z sąsiadomi do akcji wypełniania wniosków. Nikt nikomu nie zabraniał zrobić na ksero odpowiednią ilość wniosków jeżeli zabrakło tak jak to zrobili obywatele okręgu nr. 3.To jest projekt początkujący i napewno w kolejnych etapach będą inne okręgi, ale trzeba o to zabiegać razem a nie w pojedynkę. Więc przestańcie czekać na niewidzialną rączkię i weżcie sprawy w swoje. POZDRAWIAM
 • Jako pomysłodawca jednego z tematów prosiłbym biuro prasowe Pana Prezydenta o podanie ile głosów padło na poszczególne tematy, w układzie : ilość głosów - ilość głosów ważnych. Podkreślam - w każdym temacie zgłoszonym. Coś za dużo przeszło zadań osób. .. no dość znanych. Należy się to wszystkim biorącym udział w głosowaniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Uczestnik(2012-11-28)
 • Łukasz23 ma racje i nie mam nic wspólnego z władzą i nikt mi nie dogadza ze stołka. Ale ja tam jestem zadowolona z takiej inicjatywy. Daje się możliwość wyboru mieszkańcom co jest dla nich najważniejsze. A że co niektórym demokracja nie odpowiada bo tylko o swoje tyłki by dbali to niech na Białoruś się przeprowadzą. Nie jestem miłośniczką PO ale myślę, że Nowaczyk robi dużo dużo więcej dla Elbląga niż Słonina. W końcu widzę, że prezydent wychodzi chociażby do ludzi a nie siedzi za biureczkiem jak jego poprzednik. Pech chciał, że został prezydentem miasta gdzie większość mieszkańców to malkontenci dużo gadający a nic nie robiący. Zero własnej inicjatywy a gęby rozszczekane
 • Uczestnik. .. może i dużo przeszło projektów osób znanych ale może dlatego, że wiedzieli jak poddać pomysł bo wiele odpadło na starcie ponieważ były źle zorganizowane. Z drugiej strony w moim okręgu wygrały projekty na które głosowałam i wiem, że są dla mieszkańców dzielnicy ważne więc chyba nie do końca wygrały projekty tylko dlatego, że są np. Wilka (de facto nawet nie wiedziałam, ze to jego pomysł)
 • marudza tylko ci ktorych wnioski nie przeszli. szkoda mi was !! wowka pewnie tu hejtuje i inne trole. madrzy na internecie a cioty w realu
Reklama