UWAGA!

Budżet pełen emocji

 Elbląg, Radni PiS nie pozwolili na dyskusję nad swoimi poprawkami
Radni PiS nie pozwolili na dyskusję nad swoimi poprawkami (fot. Michał Skroboszewski)

Budżet Elbląga na 2018 rok został przyjęty, ale nie obyło się bez emocji. Klub radnych PiS wykorzystał fakt, że ma większość w Radzie Miejskiej i – mimo protestów radnych PO - wprowadził w ostatniej chwili, bez dyskusji, swoje poprawki do budżetu na przyszły rok. W sumie na kwotę prawie 900 tysięcy złotych. Zobacz zdjęcia z sesji Rady Miejskiej.

Zapisy budżetu miasta budziły mniej kontrowersji niż sama dyskusja nad projektem uchwały. A raczej brak dyskusji, bo radni PiS, mając większość w Radzie Miejskiej – wprowadzając swoje poprawki nie zgodzili się ani na półgodzinną przerwę - o co prosił prezydent, by zapoznać się ze zmianami – ani na zebranie Konwentu Seniorów, o co wnioskował radny Wojciech Rudnicki. Nie wyrazili też zgody na to, by dyrektor departamentu promocji i kultury, który najbardziej straci na zmianach, wyjaśnił radnym, co konkretnie one oznaczają.
       - Pan dyrektor na moją prośbę wyjaśniał to na komisji. Można sprawdzić – argumentował radny PiS Rafał Traks, odpowiadając na wniosek Roberta Turleja (PO).
       O jakie poprawki chodzi? Dotyczą one wydatków na łączną kwotę prawie 900 tysięcy złotych. Klub PiS wprowadził do budżetu takie propozycje jak: wprowadzenie programu Elblążanin Plus, którego pierwszy etap (potrzeba 600 tys. złotych) ma polegać na obniżeniu od 1 września 2018 roku cen biletów komunikacji miejskiej dla elblążan; budowę boiska przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Kopernika (w 2018 roku – 150 tys. złotych, 120 tys. w 2019 r.), organizację elbląskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (zwiększenie o 30 tys. budżetu Rady Miejskiej) czy projekty elbląskich szkół na organizację imprez (m.in. Elbląg żegna wakacje, bieg im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego). Dając pieniądze na te cele, PiS ograniczył wydatki departamentu kultury i promocji (m.in. na promocję samorządu i organizację imprez), zmniejszył też rezerwę celową na dofinansowanie unijnych inwestycji.
       - Spodziewałem się wszystkiego, ale nie tego, że nie mogliśmy sprawdzić, czego dotyczą poprawki PiS do budżetu. Większość zdecydowała, a my w geście protestu nie głosowaliśmy tych poprawek, ale już za budżetem głosowaliśmy na „tak”. Taką decyzję podjęliśmy na gorąco podczas obrad – powiedział nam tuż po głosowaniu Michał Missan, przewodniczący klubu radnych PO. - Widać, że do Elbląga zostały przeniesione zwyczaje warszawskie, miałem nadzieję, że tego unikniemy – dodał. - Teraz czekam na nocne obrady – powiedział do przewodniczącego RM Marka Pruszaka.
       - Na pewno nie będę wprowadzać złych standardów. Mam nadzieję, że mimo roku wyborczego będziemy współpracować na rzecz miasta – zapewnił Marek Pruszak. - Radni PO nie zostali zaproszeni do prac na budżetem tak jak i my. Stwierdziliśmy, że mając większość w radzie możemy sami wprowadzić poprawki, zresztą zapowiadałem to na debacie budżetowej. Mamy do tego prawo – przyznał w rozmowie z nami Marek Pruszak. - Wskazaliśmy konkretne źródła finansowania naszych poprawek, to są bardzo ważne projekty, np. obniżając ceny biletów chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji szczególnie tramwajowej. A to dopiero pierwszy etap, w planach mamy także wprowadzenie ulg na korzystanie ze sportowych obiektów. Wspierać mieszkańców, którzy płacą tu podatki – tłumaczył Marek Pruszak. - Podobnie jest z boiskiem przy ośrodku przy ul. Kopernika. Były środki na ten cel z Ministerstwa Sportu, prezydent stwierdził, że nie widzi potrzeby, ale naszym zdaniem taka potrzeba jest.
       - Szkoda, że sprawa budżetu tak proceduralnie została przeprowadzona. Można było spokojnie zrobić półgodziną przerwę, o co wnioskowałem, by przedyskutować te propozycje, tym bardziej że dostałem je dopiero na sesji. Stanowią one tylko jedną tysięczną budżetu i nie dotyczą inwestycji, które już rozpoczęliśmy. Emocje trochę zagrały – skomentował prezydent Witold Wróblewski. - Dla mnie jest najważniejsze, że budżet jest uchwalony i możemy realizować nasze zamierzenia.
       Za budżetem Elbląga na 2018 rok zagłosowało 22 radnych, trzy osoby wstrzymały się od głosu: Janusz Hajdukowski i Paweł Fedorczyk (obaj PiS) oraz Maria Kosecka (radna niezależna). Co ciekawe, poprawki do budżetu zgłoszone przez Marię Kosecką (m.in. wydatki na kanalizację burzową na ul. Pomorskiej, zwiększenie środków na kampanię Bezpieczny Elbląg i Bezpieczny Senior) nie zostały przez Radę Miejską uwzględnione. - Szkoda, że nie zostały podane źródła finansowania – stwierdził Marek Pruszak.
       - No cóż, wezmę to na klatę – przyznała Maria Kosecka. - Od lat zgłaszam swoje wnioski, ostatni 22 grudnia, ale pozostają bez echa. Mam nadzieję, że w roku budżetowym uda się te środki znaleźć.
       Najlepszym komentarzem do dyskusji nad budżetem i współpracy w rozpoczynającym się wkrótce roku (i to wyborczym) niech będzie fakt, że na noworoczne spotkanie opłatkowe, które odbyło się tuż po sesji stawili się urzędnicy, radni PiS, prezydenci oraz biskup. Radni PO i SLD - po dzisiejszych wydarzeniach na sesji - nie wzięli udziału w spotkaniu. - Jak po tym, co dzisiaj się stało, mamy sobie składać życzenia? - pytał jeden z radnych prezydenckiej koalicji.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I bardzo dobrze pania Adamie. Nie ma na kampanię!!! Tylu pracowników, a organizację imprez powierzacie agencjom. A samemu to nie łaska? A bo się nie umie, aaaaa nie było kedy się nauczyć, a tyyyyluuu pracowników. Ajajaj. Co za szkoda. Janusze i Grażyny, nie martwcie się, na dicho pojedziemy do Malborka albo Pasłęka. Brawo radni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  18
  Nareszcie(2017-12-28)
 • stare pryki
 • ha ha ha bo co ". .. Komorowski nie miał z kim przegrać. .. "? To już jest koniec, i nie ma już nic. .. .. "Totalna Opozycja" leży i kwiczy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  21
  Przygotujciesięnadeugąkade(2017-12-28)
 • Zniżka cen biletów, pierwsza "kiełbasa" wyborcza?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  6
  elblążanin48(2017-12-28)
 • Co z polskim gazem węglowym to jest afera inne to śmiech !!!!!
 • Która partia by nie rządziła w Polsce i w Elblągu to Elbląg moje miasto zawsze jest degradowane i niszczone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  6
  Uważamy (2017-12-28)
 • ,, poprawki, ,większości. .. Bogu dziękować, że nie w nocy. .. .jak to pisowe mają. .. a tak wogóle jedno wielkie bagno!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  13
  bezbudżetu(2017-12-28)
 • Kalego legis trafiło nawet na elbląskie zadupie - pisdokracja to jednak potęga w tym kraju nie koniecznie cywilizacji europejskiej jak widać. ..
 • w roku wyborczym tym wszystkim radnym powinnismy pozwolic odejsc.
 • Witam elblążan . Czy ktoś wie dlaczego w tajemniczych okolicznościach zniknęła fontanna na starówce ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  mark 112(2017-12-28)
 • Panie Janku, pan się nie boi. Mina pana bezcenna. Ale spokojnie. Kto by nie wygrał i tak będzie pan na przysłowiowym aucie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  220/120(2017-12-28)
 • hahaha ale mi to pokazanie siły + prostactwo i tyle. radni PiS pokazali, że nie mają klasy i honoru. wczoraj tak krytykowali budżet, a tu po kilku poprawkach na raptem 800 tys. zł zagłosowali za.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  Prostaki(2017-12-28)
Reklama