UWAGA!

By pomoc przyszła na czas

 
Elbląg, By pomoc przyszła na czas

Mężczyzna, którego ciało znaleziono w minioną niedzielę (9 grudnia) ok. godz. 18 w pustostanie przy ul. Chrobrego zmarł z przyczyn chorobowych, a nie jak wcześniej sądzono, z powodu wychłodzenia organizmu. Odpowiedź przyniosła sekcja zwłok, której przeprowadzenie zlecił przybyły na miejsce prokurator. Policjanci apelują do elblążan o czujność i empatię, liczą na sygnały dotyczące osób potrzebujących pomocy. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie.

Dziś (14 grudnia) policjanci dzielnicowi, pracownicy MOPS oraz strażnicy miejscy prowadzą wspólne działania polegające na kontrolowaniu miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a tym samym narażone na zamarznięcie lub potrzebujące pomocy. Patrole sprawdzą miejsca, w których te osoby mogą przebywać, sprawdzą też warunki w jakich przebywają i zagrożenia .
       - Współpracujemy stale z zarządcami ogrodów działkowych – mówi asp. Artur Horbatowicz, policjant dzielnicowy. – Staramy się pozyskać od nich wiedzę o tym, czy i gdzie, dokładnie przebywają osoby bezdomne na terenie właśnie ogrodów działkowych. Dziś sprawdzamy te miejsca i jeżeli natkniemy się na osobę, której zagraża niebezpieczeństwo, to zostanie jej udzielona pomoc.
       Tego typu „duże” działania wspólnie z MOPS i Strażą Miejską w Elblągu organizowane są dwa razy w miesiącu od listopada do marca, a więc w tych najzimniejszych miesiącach. Jednak działania doraźne wynikające ze służby policyjnej prowadzone są codziennie. Policyjne patrole przewożą w ciągu weekendu do pogotowia socjalnego nawet kilkanaście osób, którym grozi zamarznięcie. Zwykle osoby te są pod wpływem alkoholu, a przy minusowej temperaturze pozostawienie ich na zewnątrz w takim stanie może prowadzić do śmiertelnego wychłodzenia.
       Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą do Państwa o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie. Skuteczność naszych działań, uzależniona jest także od Państwa aktywności, zatem apelujemy do elblążan o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.
      
       Instytucje pomocowe:
       1. MOPS ul. Winna 9, tel. sekretariat: (55) 230-60-00, fax: (55) 230-60-02 email: mops@mops.elblag.pl
       2. Dom dla Bezdomnych ul. Nowodworska 49 tel. 232-69-60 236-13-31
       3. Pogotowie Socjalne ul. Królewiecka 102 tel. 234-11-41 – biuro 234-42-54
       4. Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej LAZARUS ul. Grunwaldzka 85 tel. 642-99-89
       5. Polski Czerwony Krzyż Pl. Słowiański 13-14 tel. 232-52-58
       6. CARITAS Diecezji Elbląskiej ul. Zamkowa 17 tel. 232-66-09
       7. Straż Miejska ul. Winna 9 tel. alarmowy: 986 tel. 239-30-34/ 36 /38
       8. Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych. Urzędu Miejskiego w Elblągu ul. Łączności 1 sekretariat: 239-30-46 Naczelnik: 239-30-47 tel./fax.: 239-30-44
       9. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. całodobowy: 239-30-40,
       10. Komenda Miejska Policji Wydział Prewencji ul. Królewiecka tel. alarmowy: 997, 112 tel. 230-15-50/ 55.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pan Bogdan dostał od losu 100 a może więcej szans, wielokrotnie umierał z powodu kaca ale tym razem zrobił to skutecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kolega z pod sklepu(2012-12-14)
 • to se zadzwon pod 112 alarmowy gwarantuje ze smierc nadejdzie szybciej
 • to wzruszające że piszecie o wykonaniu telefonu na pomoc, gdzie na dzień dzisiejszy w naszym mieście na pomoc czeka sie ok 40 minut ( odwołując się do sytuacji która miała miejsce w tym miesiącu gdzie ludzie z wypadku tyle właśnie czekali ) :)
 • Nioeprawda. Ja ostatnio dzwoniłam, pogotowie przyjechało po 4 minutach. Dosłownie. Nie piszcie bzdur
 • jasne, pewnie policja kontroluje wszystkie miejsca przebywania osob bezdomnych. .. a jednak pod ich oknami nie udalo sie uratowac czlowieka. .. przypadek??? nie, tylko tak wyglada faktyczna kontrola przez policjantow, a tak jest to wlasnie opisywane. ,
 • o rany, zgłoście się wszyscy na jakąś terapię, malkontenci.
 • a ja nie dzwoniłem a momentalnie przyjechali i wlepili mi 100 zł za otwarte piwo.
 • eksmisja to pierwszyci krok do śmierci. i ostatni,
 • tak jasne nawet jeden telefon???? tak jak ostatnio było na hetmańskiej co p o l i c j a miała gdzieś nieprzytomnego tylko ważny był mandat blokując całą ulicę aby zatrzymać osobę która chciała pomóc nieprzytomnemu bo mandat był ważniejszy!!!! brawo brawo i jeszcze raz brawo!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZIMNY LECH(2012-12-14)
 • POLICJA. .. z jednej strony apeluja o pomoc, a gdy ostatnio grupa mlodych osob znalezli nieprzytomnego goscia i chcieli pomocy, to kilku zostalo przy czlowieku a 1 dzielny kierowca za rogiem ulicy dostal mandat za to ze jechal na komisariat ktory znajdowal sie 200m dalej azeby powiadomic oficera dyzurnego o calym zdazeniu i udzieleniu pomocy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elb...(2012-12-14)
 • Szkoda człowieka, żal, ale i tak jest tym wybranym, że ktoś w ogóle przejął się Jego śmiercią. Nawet zlecono sekcję zwłok aby się dowiedzieć, co było jej przyczyną? Ale nie każdy ma takie szczęście. Gdy zmarł inny człowiek w nieznanych okolicznościach, a raczej dla zwykłego człowieka dziwnych, skoro drzwi od mieszkania były zamknięte od zewnątrz, niestety żadna instytucja nie pomogła dowiedziec się co, a może kto był powodem śmierci. Do końca to pytanie pozostanie bez odpowiedzi.
Reklama