UWAGA!

Były dom pomocy społecznej drugi raz idzie pod młotek

 Elbląg, Budynek po byłym DPS w Rangórach,
Budynek po byłym DPS w Rangórach, fot. Anna Dawid

Władze powiatu elbląskiego drugi raz podejmą próbę sprzedaży działki i budynku po zlikwidowanym przez nie Domu Pomocy Społecznej w Rangórach (gm. Tolkmicko). Na pierwszy przetarg nie było chętnych. - Nie obniżamy ceny tej nieruchomości, uważamy ją i tak za atrakcyjną dla potencjalnego nabywcy - mówi Ryszard Zając, wicestarosta elbląski.

Pierwszy, zaplanowany na 12 stycznia przetarg na sprzedaż działki i budynku po zlikwidowanym przez władze powiatu elbląskiego Domu Pomocy Społecznej w Rangórach (gmina Tolkmicko) nie odbył się z powodu braku chętnych. Powiat drugi raz chce podjąć próbę sprzedaży tej nieruchomości. - Nie obniżamy ceny, 3 mln zł to i tak atrakcyjna kwota dla potencjalnego nabywcy - mówi Ryszard Zając, wicestarosta elbląski.

Dla chętnych, którzy chcieliby stanąć w przetargu obowiązuje 20 procentowe wadium, licząc od ceny wartości nieruchomości, czyli 600 tys. zł. - Jest ono wysokie, ponieważ liczymy tylko na poważnych kontrahentów - wyjaśnia Ryszard Zając.

Drugi przetarg zaplanowano na 11 maja na godz. 12 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Elblągu. Przypomnijmy, że władze powiatu zlicytowały już majątek ruchomy po DPS Rangóry. Na licytacji można było kupić m. in. stoły kuchenne, regały, szafki, naczynia i urządzenia kuchenne. Podczas aukcji, która odbyła się 1 kwietnia, udało się uzyskać około 43 tys. zł.

Radni powiatu elbląskiego zlikwidowali DPS Rangóry 25 września 2021 roku. Za podjęciem uchwały o likwidacji domu pomocy społecznej rękę podniosło 13 radnych, jeden był przeciwny, trzech wstrzymało się od głosu. Już w sierpniu ub. z naszą redakcją skontaktowali się pracownicy tej placówki zaniepokojeni utratą swoich miejsc pracy i mocno rozżaleni tym, że starosta elbląski i dyrekcja domu pomocy oficjalnie z nimi na ten temat nie rozmawia. Jak między innymi wyjaśniał wówczas starosta Maciej Romanowski, likwidacja domu pomocy miałaby być efektem: "znacznego spadku odnotowywanego od jesieni ubiegłego roku ilości kierowanych osób do stacjonarnych placówek pomocy społecznej, który spowodował, że dwie placówki znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, powodującej brak możliwości zbilansowania wydatków z osiągniętymi dochodami" Po raz pierwszy konieczne miało być dołożenie do dwóch domów opieki społecznej w powiecie elbląskim około 700 tys. zł. (ok. 500 tys. do DPS w Tolkmicku i ok. 150 tys. zł do DPS w Rangórach).

Ostateczna decyzja o likwidacji DPS w Rangórach należała do radnych powiatu elbląskiego. 30 grudnia 2021 roku radni wyrazili zgodę na sprzedaż majątku po zlikwidowanym przez nich trzy miesiące wcześniej Domu Pomocy Społecznej w Rangórach.

Działka w Rangórach zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest do zabudowy mieszkaniowo-usługowej. - Działka nr 579 jest ogrodzona, zabudowana budynkiem czterokondygnacyjnym murowanym, wolnostojącym, o powierzchni użytkowej 1233 m kw. z zewnętrzną windą i instalacją solarną na dachu budynku (były DPS Rangóry), oraz budynkiem hydroforni zagospodarowana urządzeniami małej architektury i placem parkingowym. Działka jest uzbrojona we własne ujęcie wody, kanalizację deszczową i sanitarną (do własnej oczyszczalni ścieków), sieć energetyczną i telekomunikacyjną - czytamy między innymi w dokumentach przetargowych - mogliśmy przeczytać w dokumentach przygotowanych na pierwszy przetarg.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama