UWAGA!

Nie ma chętnych na Rangóry

 Elbląg, Nie ma chętnych na Rangóry
fot. daw

Nie odbył się zaplanowany na czwartek (12 stycznia) przetarg na sprzedaż działki i budynku po zlikwidowanym przez władze powiatu elbląskiego Domu Pomocy Społecznej w Rangórach (gmina Tolkmicko). - Niestety, nikt nie wpłacił wadium, na razie nie mamy więc chętnego na zakup tej nieruchomości - informuje Ryszard Zając, wicestarosta elbląski.

Działkę i nieruchomość władze powiatu wyceniły na 3 mln zł. Wadium za udział w przetargu ustalono na 600 tys. zł. Przetarg zaplanowano na 12 stycznia na godz. 12 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Elblągu. - Niestety nikt nie wpłacił wadium, na razie nie mamy więc chętnego na zakup tej nieruchomości. Oczywiście będziemy ogłaszali drugi przetarg - informuje Ryszard Zając, wicestarosta elbląski.

Przypomnijmy, że władze powiatu zlicytowały już majątek ruchomy po DPS Rangóry. Na licytacji można było kupić m. in. stoły kuchenne, regały, szafki, naczynia i urządzenia kuchenne. Podczas aukcji, która odbyła się 1 kwietnia, udało się uzyskać około 43 tys. zł.

Radni powiatu elbląskiego zlikwidowali DPS Rangóry 25 września 2021 roku. Za podjęciem uchwały o likwidacji domu pomocy społecznej rękę podniosło 13 radnych, jeden był przeciwny, trzech wstrzymało się od głosu. Już w sierpniu ub. z naszą redakcją skontaktowali się pracownicy tej placówki zaniepokojeni utratą swoich miejsc pracy i mocno rozżaleni tym, że starosta elbląski i dyrekcja domu pomocy oficjalnie z nimi na ten temat nie rozmawia. Jak między innymi wyjaśniał wówczas starosta Maciej Romanowski, likwidacja domu pomocy miałaby być efektem: "znacznego spadku odnotowywanego od jesieni ubiegłego roku ilości kierowanych osób do stacjonarnych placówek pomocy społecznej, który spowodował, że dwie placówki znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, powodującej brak możliwości zbilansowania wydatków z osiągniętymi dochodami" Po raz pierwszy konieczne miało być dołożenie do dwóch domów opieki społecznej w powiecie elbląskim około 700 tys. zł. (ok. 500 tys. do DPS w Tolkmicku i ok. 150 tys. zł do DPS w Rangórach).

Ostateczna decyzja o likwidacji DPS w Rangórach należała do radnych powiatu elbląskiego. 30 grudnia 2021 roku radni wyrazili zgodę na sprzedaż majątku po zlikwidowanym przez nich trzy miesiące wcześniej Domu Pomocy Społecznej w Rangórach.

Działka w Rangórach zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest do zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

- Działka nr 579 jest ogrodzona, zabudowana budynkiem czterokondygnacyjnym murowanym, wolnostojącym, o powierzchni użytkowej 1233 m kw. z zewnętrzną windą i instalacją solarną na dachu budynku (były DPS Rangóry), oraz budynkiem hydroforni zagospodarowana urządzeniami małej architektury i placem parkingowym. Działka jest uzbrojona we własne ujęcie wody, kanalizację deszczową i sanitarną (do własnej oczyszczalni ścieków), sieć energetyczną i telekomunikacyjną - czytamy między innymi w dokumentach przetargowych - mogliśmy przeczytać w dokumentach przygotowanych na pierwszy przetarg.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gratulacje za fatalne, nieekonomiczne i antyspołeczne zarządzanie dla starosty Macieja Romanowskiego. Już za rok wybory
 • Niech ten specjalista podpisze się z imienia i nazwiska, żeby wadium ustalać na poziomie 20% ceny wywoławczej. Na dzień dobry odstrasza zainteresowanych.
 • Jakie trzy miliony za to straszydło. W środku wszystko Gierka pamięta. Zanim tam powstałby prywatny dom spokojnej starości to trzeba kolejny milion złożyć. Lekko. Przecież ruchomości już pogonili na przetargach i licytacjach.
 • I, II, III przetarg może tak właśnie ma to wyglądać. Brak ofert. Pisze się scenariusz przecież tego nikt nie chce kupić, to potem dostanie to w dzierżawę wieczystą za symboliczny tysiąc złotych miesięcznie ktoś z krewnych i znajomych królika = królika polityka.
 • Za to kolejki do umieszczenia w dps znów wielomiesięczne... Ech. Politycy.
 • Co Ty kolego bierzesz, byłeś tam? Obiekt jest przystosowany pod niepełnosprawnych, ma własną kotłownie i oczyszczalnie ścieków, może i faktycznie wymaga odświeżenia ale dużo najtrudniejszy rzeczy jest zrobione. W obecnych czasach gdzie nie będzie już teoretycznie możliwości budowania się w lesie, ta cena nie jest taka zła. Chyba, że klient już jest tylko czeka na obniżkę ceny, bo taką strategię też można przyjąć. Osobiście uważam że jawnym skur*&%& była sprzedaż tego miejsca, gdzie mamy starzejące się społeczeństwo a tam mieli cieszę i spokój z dala od miejskiego zgiełku, ale jeszcze na tyle blisko żeby można było ich bez problemu odwiedzać....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  45
  3
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2023-01-12)
 • Kto by chciał kupić umieralnię? Czy wy wogóle wiecie ile osób tam zmarło?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  31
  Wiaczesław Fiutin(2023-01-12)
 • Nie wiem jak to wyglądało od środka, ale usytuowanie i widok tych budynków na zewnątrz, to ja bym prosił dla siebie o taki kąt na starość. Tymczasem w kraju który stać na wszystko, łącznie z obsługa milionów cudzoziemców likwiduje się tak potrzebny teraz i coraz bardziej na ''jutro'' ośrodek. Nie jestem politykiem i nie wiem co trzeba było zrobić aby utrzymać działalność ale na pewno więcej niż zrobiono. Teraz będzie wyprzedaż za grosze. Co z wami, politycy z bożej łaski, gdzie społeczny interes, gdzie myślenie o jutrze ?
 • @NiePrawyAleSprawiedliwy- - To akurat wynika z treści artykułu, nie trzeba wizji lokalnej żeby wiedzieć jaka jest lokalizacja, że mają windę dla wózków i mają gdzie ścieki oddawać. XXI wiek i mają kanalizację. Hit. Co Ty bierzesz to ja nie wiem ? Likwidacja DPS jest faktem. Po ptakach.
 • @NiePrawyAleSprawiedliwy- - "Co Ty kolego bierzesz" wnosi coś do dyskusji ? Skoro tak to co Ty bierzesz się tak zachwycasz kanalizacją i windą dla niepełnosprawnych. To akurat wszystko wynika z treści artykułu, który nie jest laurką dla potencjalnego Nabywcy tylko zdawkowym opisem redakcyjnym. Politycy widzą wszystko inaczej, znaleźć miejsce w wielu miejscach kraju w DPS graniczy z cudem, a przejściowy brak skierowań i debet w bilansie rocznym potraktowano jako przesłankę do likwidacji. To jest akurat chore, bo miasta i gminy mają jakieś obowiązki statutowe, nieprzypadkowo są to Domy Pomocy Społecznej. Autobusy też można zlikwidować bo nie są rentowne a wszyscy i tak w większości mamy samochody.
 • Lokalne władze (PO-PSL-Lewica) Tylko potrafią zamykać i niszczyć. Dewastacja to im najlepiej wychodzi.
 • No tak, DPS zbędny, bo przecież społeczeństwo nam młodnieje. ldioci, naoglądali się "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  BoTAK!(2023-01-12)
Reklama