UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Były dowódca 16 PDZ szefem Sztabu Generalnego

 
Elbląg, Gen. broni dr Leszek Surawski
Gen. broni dr Leszek Surawski (fot. arch. portEl.pl Witold Sadowski)
Reklama

Były dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. broni dr Leszek Surawski, został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył mu akt mianowania na to stanowisko we wtorek, 31 stycznia. 

Jak podaje rządowa strona Ministerstwa Obrony Narodowej: "Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, zwracając się do nowo mianowanego szefa Sztabu Generalnego powiedział: – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, to bardzo odpowiedzialna misja. W polskim wojsku dzieje się wiele zmian, oprócz modernizacji, jesteśmy w trakcie układania nowej struktury kierowania i funkcjonowania. Struktury, w której chciałbym, aby szef Sztabu Generalnego zajął pozycję silniejszą niż do tej pory. (…) To pańskie doświadczenie życiowe, doświadczenie wojskowe, doświadczenie bojowe powoduje, że z całą powagą mogę powiedzieć, że jest pan doświadczonym żołnierzem – zaznaczył prezydent.
       Uroczysta ceremonia przekazania obowiązków szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odbyła się na dziedzińcu tej instytucji w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który w swoim wystąpieniu podkreślił jaką prawdziwą rolę powinien pełnić sztab generalny.
       – Powinien on być umysłem, sercem i ośrodkiem decyzji Wojska Polskiego – podkreślił minister. Zwracając się do ustępującego generała, szef resortu obrony przypomniał, że służył on w trudnych czasach dla sztabu generalnego, ale i dla ojczyzny. – Pomimo tego, potrafił pan wysoko trzymać sztandar Sztabu Generalnego.(…) Wypełnił Pan tak, jak trzeba wszystkie zadania, jakie przed Panem stały. – Przekazuje Pan swoją misję w godne ręce, witając generała Surawskiego jako szefa Sztabu Generalnego WP, witam go jako tego człowieka, który będzie miał ten przywilej, ale i wielkie wyzwanie, by uczynić sztab tym, czym zawsze powinien być dla polskiej armii: kuźnią myśli i kuźnią czynu, decyzji, które później będą realizowane przez całe wojsko – podkreślił minister." 
       Gen. broni dr Leszek Surawski 16 PDZ dowodził w latach 2013- 2016. W ostatnim czasie pełnił obowiązki Inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W sierpniu ub.r. odebrał z rąk prezydenta nominację na stopień generała broni. 
oprac. na podst. inf. MON
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Zmieniła się po raz kolejny niby-władza, pojawiły się (okupacyjne?) wojska hAmerykańskie. .. szefem MON jest prawdopodobnie amerykański agent (czy tylko "wpływu"?). .. czyżby trzeba było wymienić kadrę, która nie oponuje wobec amerykańskiej okupacji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  (2017-02-01)
 • Generał dywizji Sławomir Wojciechowski, od niedawna Szef Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w wywiadzie udzielonym stacji RMF FM bardzo krytycznie wypowiedział się o stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce – donosi „Dziennik Trybuna”. Powiedział m. in. : „Od samego początku mówiłem, że polscy podatnicy zapłacą za amerykańską iluzoryczną obecność wojskową w Polsce jak za zboże, hamując finansowanie rozwoju własnej armii, osłabiając ją i uzależniając od innych. Wojska USA w Polsce, to nie jest dowód partnerstwa, ale naszego wasalizmu i słabości. ” Generał dodał, że gdyby USA rzeczywiście traktowały Polskę jak partnera, a nie jak wasala, udzieliłyby jej dużego wsparcia finansowego na zbrojenie Wojska Polskiego i dostęp do zaawansowanych technologii wojskowych. Wypowiedział się również krytycznie o polityce Stanów wobec naszego krajów – skoro Amerykanie nie chcą znieść wiz dla Polaków, to zdaniem Wojciechowskiego teza, iż tamtejsi żołnierze mieliby bronić Polski, jest nonsensem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2017-02-01)
 • Przypomnijmy, że w Polsce docelowo stacjonować ma ok. 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy (w większości w dawnych bazach poradzieckich), wraz z ciężkim sprzętem, takim jak czołgi czy transportery opancerzone. Rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje sprowadzenie ich do naszego kraju za ogromny sukces, politycy tej partii oraz innych ugrupowań prawicowych nie kryją też wasalnego stosunku wobec imperialistycznego supermocarstwa. Toteż należy się spodziewać rychłej dymisji trzeźwo myślącego i dostrzegającego oczywiste fakty generała. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  (2017-02-01)
 • Szkoły które pokończył "powalają". No i te awanse jak za PRLu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  wist(2017-02-01)
 • a Sokół Misiewiczowi tak wazelinował podczas wizyty w Braniewie, że ten musiał iść na urlop żeby odpocząć :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  hehe(2017-02-01)
 • Niedługo Antoni będzie musiał zatrudniać generałów z łapanki. Można jeszcze Misiewicza awansować na generalissimusa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  (2017-02-01)
 • Niedługo zostaną tylko generałowie w czarnych sukienkach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 3
  (2017-02-01)
 • MON to zakład pracy chronionej dla upośledzonych umysłowo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 6
  arki(2017-02-01)
 • Zostali tylko dwu gwiazdkowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2017-02-01)
 • "Hańba kłaniać się misiewiczom"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  (2017-02-01)
 • ciekawi mnie czy jak każą to wyprowadzi wojsko na ludzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  klmn(2017-02-01)
 • Jak tak dalej pójdzie to może i ja wkrótce załapię się na stopień generała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  sierżantPodolski(2017-02-01)
Reklama