UWAGA!

Chcemy rozmawiać z biskupem

Rodzice, którzy protestują przeciwko planom likwidacji Przedszkola Katolickiego, chcą się spotkać z biskupem elbląskim Janem Styrną.

Przypomnijmy, biskup podjął decyzję, że istniejąca od czternastu lat placówka zostanie zamknięta z końcem sierpnia. Przyczyną likwidacji są „nie dające się przezwyciężyć trudności lokalowe” - parafia, która jest właścicielem budynku, „nie będzie mogła już nim dysponować”. Rodzice na takie rozwiązanie się nie zgadzają.
     Biskup Styrna przyjmuje dwa razy w tygodniu. Na razie rodzicom nie udało się z nim skontaktować. Liczą, że będzie to możliwe w najbliższy poniedziałek. Na razie na własną rękę próbują znaleźć nową siedzibę dla likwidowanej placówki. Przygotowują też pismo do Episkopatu Polski.
     - Z naszych ustaleń wynika, że kuria dysponuje odpowiednimi budynkami i możemy wskazać ich adresy. Dla nas i naszych dzieci jest to bardzo ważna sprawa i jesteśmy zdeterminowani, żeby znaleźć rozwiązanie tego problemu - mówi przedstawicielka Komitetu Obrony Przedszkola.
     Jak informowaliśmy, sprawa ma związek z długami, jakie w latach dziewięćdziesiątych zaciągnął ksiądz Jan Halberda, ówczesny dyrektor gospodarczy elbląskiej kurii biskupiej. Za pieniądze pożyczane w bankach i od prywatnych osób Jan Halberda wybudował m.in. Hospicjum, Centrum Charytatywne, przedszkole i szkołę katolicką, wyposażył Seminarium Duchowne i Dom Biskupi. Część wierzycieli, która wystąpiła do sądu o zwrot pożyczek, otrzymała korzystne dla siebie wyroki. Teraz sprawą zajmuje się komornik, który przygotowuje licytację trzech budynków, w tym siedziby przedszkola i Domu Samotnej Matki.
     Termin licytacji nie został wyznaczony - decyzję podejmie elbląski sąd.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Od kiedy to biskup Styrna ma na imię Andrzej?? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wojtas(2006-03-02)
 • no prosze jak jędruś został w pamięci. Prawidłowo jest JAN. A propo finanse na utrzymanie przedszkola też są problemem.
 • Andrzej Styrna?????
 • ..jasne a co zrobiła kuria z tym złodziejem Halberdą?? nic ma ciepłą posadkę gdzieś na wsi i wszystkich w d..ie a ludzie często oddawali mu całe majątki, on powinien być exkomunikowany....
 • Oczywiście , że najprościej dla Jego Ekscelencji jest udać , że nic się nie stało , i puścić z dymem tak dalece korzystną dla Kościoła i miasta instytucję jaką jest przedszkole . Przecież najłatwiej wsadzić głowę w piasek jak struś z reklamy piwa ( OKOCIM ) , pomimo , że rodzice w desperacji szukają jakiegoś rozwiązania problemu . A jakie konsekwencje poniósł Ksiądz Halberda za swoje oszustwa , mieszka teraz spokojnie w naszym mieście i pewnie za nic ma to , że w wyniku jego działań zlikwidowane zostanie przedszkole , być może hospicjum i Dom Samotnej Matki . A co się stanie z siostrami , które tyle serca włożyły w ukształtowanie małych osobowości , dlaczego rodziców poinformowano tak późno , gdyby wiedziano o tym wcześniej , na pewno byłby czas na szukanie nowego lokalu i pieniądze które zainwestowano w ocieplenie istniejącego obiektu , w wymianę okien , ogrzewania możnaby zainwestować w adaptację innego obiektu . Nie wiem , czy Jego Ekscelencja raczy spotkać się się z rodzicami , ale wiem jedno : ludzie po spotkaniu z Kanclerzem Kurii poczuli się strasznie zlekceważeni i dotknięci przedmiotowym podejściem do dzieci , sióstr prowadzących przedszkole i ich samych .
 • Ksiądz Halberda ma ciepłą posadkę ale nie na wsi ale w sąsiedniej parafii.
 • Do J23: Mówienie że przez oszustwa księdza Halberdy zostaną zamknięte te wszystkie placówki jest niesprawiedliwe. To właśnie dzięki niemu i kredytom które zaciągnął powstały przedszkole, hospicjum, dom samotnej matki (i coś tam jeszcze). Z tego wsztkiego przedszkole pewnie się ostanie ale co będzie z pozostałymi...
 • Przedszkole powstało bardziej dzięki siostrom i rodzicom niż Halberdzie. Budujące jest to, że rodzice- jako obywatele miasta (do przedszkola chodzą nie tylko dzieci rodziców jakoś szczególnie religijnych, ale również ci, którzy widzą, że opieka tam jest naprawdę dobra) - potrafią się jakoś zorganizować i aktywnie uczestniczyć w próbie rozwiązania problemu - tak funkcjonują społeczności obywatelskie, których u nas (w Polsce, na Wschodzie) niestety jest bardzo mało. Ze strony władz miejskich i kościelnych jest tylko obojętność przykryta kilkoma frazesami.
 • roran: dzieki niemu? moze jeszcze z jego pieniedzy? moj przyjaciel byl tak glupi ze pozyczyl temu sk..... pare tysiecy dolarow, których nie oddano mu do dziś, dzieki halberdzie stal sie schorowanym biedakiem, wiec nie mow o nim jak o jakims dobrodzieju. gdybys to ty zaciagnal te pozyczki pewnie juz dawno bys siedzial, a kleru przeciez sie nie rusza. halberda, jankowski, rydzyk ... co oni wyprawiaja, to maja byc kaplani z powolania. cieple posadki i wygodne zycie od do czego maja powolanie.
 • Ludzie. pomyślcie trochę! Halberda oszust? No nie! Nie lubię tych panów w kieckach, ale jego będę bronił!!!!! On to zaciągał kredyty, a ten pijaczek Andrzejek, jego szef o tym nie wiedział? A zresztą, trochę wiem od kogo pożyczył! Trochę pewnym złodzieją uszczknął! Jak naprzykład pewnemu panu z wydziału komunikacji Urzędu Miejskiwgo w naszym mieście, który z urzędniczej pensji pożyczył mu 200.000 Słownie: DWIEŚCIE TYSIECY dolców! To ile Ci urzędnicy zarabiają? A zresztą co nie można tych dzieci dać do innego przedszkola? Chyba że jest to narybek dla tego radia co ma ryja i ligi przyjaciół romana! Celowo z małej litery! Wysoki to on i jest. Ale główkę to ma jakąś małą! Gardzi unią, ale tata bije kasę jako europoseł! Lepiej już by było, aby razem z synkiem poseł i już nie wrócił!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski!(2006-03-03)
 • WILI: A te parę tysięcy dolarów to z oszczędności ? Zapłacony podatek? Skarbówka wie o pożyczce ? Jakich odsetek od pożyczki chciał ten przyjaciel ? Niektórzy "biznesmeni" chcieli 30% miesięcznie...
 • Witam w wypowiedziach na przemian przeiwija sie rozgoryczenie , bol , złosć ,ale trzeba to widziec jakio jedna calosc . Za sprawą Doktor Gabrysiak i we wsprciu Halberdy powstał dom Samotnej Matki działo sie to za czasów diecezji Warminskiej za przyzwoleniem owczesnrego biskupa .Działało w miescie tez domowe Hospicjum którym kierowala Gabrysiak we wsparciu Halberdy - bez żadnej pomocy z zewnątzrz Przed powstaniem domu samotnej matki ks. Halberda za pieniadze z fundacji zakupil dom dla Sióstr Nazaretanek i wycieral kolana z prosbami u biskupa aby sciagnac siostry do Elbląga potem do prowincji w Krakowie , dopioł swego i siostry sa w sród nas. CDN
Reklama