UWAGA!

Ciąg dalszy historii miasta nastąpił

 Elbląg, Adriana Ronżewska- Kotyńska podczas pracy, tuż obok, na drabinie, Paulina Łuczak
Adriana Ronżewska- Kotyńska podczas pracy, tuż obok, na drabinie, Paulina Łuczak (fot. MS)

Najpierw, w październiku ubiegłego roku, namalowano te najdawniejsze dzieje. Hermann Balk założył gród i miasto, Wikingowie osadę Truso, a mieszczanie otworzyli bramy miasta przed Władysławem Jagiełłą. Oś czasu, zlokalizowana na panelach dźwiękochłonnych ustawionych przy pętli na ul. Ogólnej, biegnie jednak dalej. Właśnie rozpoczęła się realizacja drugiej części projektu. Zobacz zdjęcia.

- To kontynuacja muralu, który powstał na panelach tuż przy przystanku [więcej na ten temat przeczytasz w tekście "Rycerza na koniu to tu nie będzie" -red.]. Jest ona realizowana według wytycznych pana Tomasza Stężały [to on zgłosił do Budżetu Obywatelskiego projekt naniesienia wydarzeń z historii Elbląga na panele dźwiękochłonne ustawione przy pętli na ul. Ogólnej - red.], czyli według najważniejszych, wskazanych przez niego wydarzeń historycznych, do których ja dodałam formy przestrzenne. Oczywiście za jego zgodą – opowiada Adriana Ronżewska- Kotyńska, autorka części estetycznej. - Wydarzenia prezentujemy w ten sam sposób, co poprzednio, jest to wykres na osi czasu. Ta część zaczyna się od czasów Kazimierza Jagiellończyka, a kończy na pielgrzymce Jana Pawła II w Elblągu.
       Co zostanie utrwalone pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami? M.in. powstanie Gimnazjum Elbląskiego, zakładów Ferdynanda Schichaua, elbląskiego lotniska, walki o Elbląg, protesty robotnicze z lat 70 i inne. Łącznie11 wydarzeń.
       - Używamy farby do graffiti, korzystamy również z szablonów i taśm – wyjaśnia Adriana Ronżewska- Kotyńska.
       Razem z nią pracują również stażystki z Liceum Plastycznego - Kateryna Ermolaeva i Julia Olenkiewicz - a także Paulina Łuczak, nauczycielka ucząca w tej szkole oraz historyk sztuki. Później dołączy do nich jeszcze Ewa Obrycka, która pomagała w powstawaniu pierwszego muralu. Wszystko to ma potrwać dwa tygodnie, choć, jak zaznacza autorka projektu, ten termin może się wydłużyć.
       - Pracy jest dużo, jest ona wysiłkowa i precyzyjna, musimy mocno zwracać uwagę na bezpieczeństwo, więc nie możemy wszyscy malować w jednym czasie – mówi Adriana Ronżewska- Kotyńska.
       Przypomnijmy, to druga część projektu, który w czerwcu 2015 r. do Budżetu Obywatelskiego zgłosił Tomasz Stężała. W złożonym wniosku napisał: "Jednym z podstawowych problemów Elbląga jest nikła tożsamość mieszkańców z miastem. Od niedawna, mieszkańcy, zwłaszcza starówki, bardziej identyfikują się z Elblągiem. Na peryferiach miasto jest często traktowane jako przechowalnia" i wskazał, że tak ozdobione panele dźwiękochłonne podniosą atrakcyjność dzielnicy, a podobne projekty mogą stać się specjalnością Elbląga. Pomysł zdobył uznanie mieszkańców okręgu nr 2 – zagłosowały na niego 102 osoby. Wtedy na ten cel zabezpieczono 8200 zł brutto, a za środki te w październiku ub.r. zrealizowano pierwszą część muralu. Druga, która właśnie jest tworzona, jest efektem kolejnej edycji. Za ukończeniem osi ważnych dla Elbląga wydarzeń było 182 mieszkańców, na cel ten przeznaczono 25 tys. zł brutto.
       Warto nadmienić, że projekt ten nie kończy się na tej osi czasu. Już teraz widoczne są odmalowane na szaro przystanki, które współgrają z otoczeniem. Powstanie także m.in. film, który będzie promował, właśnie poprzez ten mural, Budżet Obywatelski i miasto oraz foldery historyczne dla szkół. Zakończeniem projektu będzie wernisaż, który odbędzie się w październiku.
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A propos miasta -wie ktoś może co to za stare gówno lata nad Elblągiem i hałasuje od kilku dni?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    4
    miniuś(2017-07-19)
  • Idealne miejsce na radosne graffiti, bądź kadr Elbląga w sepii. .. ! Ale jakieś koty, tanim kosztem postanowili połechtać swoje zapomniane ego i przekonywać wszystkich wokół o swoim bezkresnym talencie i wyczuciu smaku. Koszmar.
  • Te bazgroły nazywacie muralami? Proponuję w wyszukiwarce wpisać "mural" i zobaczyć jak wyglądają murale z prawdziwego zdarzenia. W innych miastach murale to są istne dzieła sztuki.
  • O pisiorstwo już nadaje. Nic im się nie podoba i z pewnością zrobili by to lepiej.
  • bohomazy za 25 tys i tyle. A może zapłaci za to Prezydent i UM z własnej kieszeni. Bo murale to w innych miastach ozdoba a w Elblągu tandeta jak wszystko. won z tym.
  • DNO jak wszystko w Elblągu. I na to wydajecie kasę z BO. NIE NIGDY!!!!!
  • NA TAKIE COŚ TYLE KASY??? Przeciez nikt tego nie będzie czytał, to jest nieczytelne, za dalekie od ludzi. totalna porażka. Bardzo łatwa kasa dla tej pani wpadła i grupy ludzi. ciekawą ma pracę. i tylko tyle osób zdecydował oo tym projekcie? Są istotniejsze sprawy do robienia niż klejenie bohomazów TO NIE JEST ŻADEN MURAL!!! AHA, koniecznie napiszcie wniosek o wydarzeni artystyczne roku buhahahah jak jecha po całości to po co się szczypać haha kreatorzy :D JURY elbląskiej jest bardzo bystre. zapewne zatwierdzi wnosiek adzie hahaha
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    8
    jestemzpispopslzchnpzpr(2017-07-19)
  • bardzo stronnicza i wygodna forma promocji historii. inne rzeczy tutaj się działy. jaka stronniczośc. no ale kto u władzy kto rozdaje kase to sobie robi. ale to się zmieni. .. .. potem to zamalujemy i ot. .po co całej sprawie, wielkie mi mecyje, po co to robić jak za rok będzie remont. szkoda kasy. marne to jest
  • dobrze, że niczego nie udało im się zrobić z placem słowiańskim, już kiedyś ta wesołą rodzinka w wywiadzie mędrokowała jakby byli kimś istotnym o potrzebie zmiany przeznaczenia placu słowiańskiego na tereny zielone a przecież od czasów Elbinga zawsze był tma ruch i auta a nie skwer dla dzieci haha w środku miasta planowali "cichą przystań" baardzo bystrze koty za płoty buhaha
  • pomysł niewątpliwie ciekawy.
  • Kiedy powstał pierwszy akt tej tzw twórczości, ujrzeliśmy EKG autora. Ciekawe czyj wynik tym razem encefalograficzny zobaczymy tym razem.
  • to jakies bazgroly, nie nazywajcie tego "muralami".
Reklama