UWAGA!

Ciąg dalszy nastąpi

 
Elbląg, Ciąg dalszy nastąpi
fot. WS

Jakiś czas temu zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: czy w przyszłym roku tylko Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie przyjmowało zgłoszenia o pożarach i wypadkach od dzwoniących pod alarmowy numer straży pożarnej 998? Dzisiaj (29 grudnia) otrzymaliśmy kolejną odpowiedź w tej sprawie.

Pierwsza odpowiedź na to pytanie przyszła 17 grudnia, niemniej nie odpowiadała ona w sposób jasny na pytania, które zostały postawione, a mianowicie: „Czy wzorem niektórych województw Urząd Wojewódzki w Olsztynie planuje włączyć do systemu nr straży pożarnej 998? Jeśli WCPR będzie obsługiwać również 998 to kiedy możemy się spodziewać takiego kroku i związanej z nim likwidacji bezpośredniego połączenia do dyżurnego PSP w Elblągu?”. Dzisiaj (29 grudnia) pojawiła się kolejna odpowiedź w tej sprawie, a udzielił jej Krzysztof Kisiel- Kierownik Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie:
       „W dniu 3 kwietnia 2012 roku uruchomiono Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Do WCPR przekierowano zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 z sieci komórkowych i stacjonarnych z terenu miasta Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Od 5 listopada br. zwiększono obszar działania olsztyńskiego Centrum o zgłoszenia alarmowe 112 z miasta Elbląg i powiatu elbląskiego, 17 grudnia obszar obsługi 112 powiększono o dwa kolejne powiaty (nowomiejski i iławski).
       W chwili obecnej zgłoszenia w WCPR obsługiwane są przez 4 całodobowe stanowiska operatorskie (docelowo do obsługi całego województwa w zakresie odbioru zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112 przewiduje się uruchomienie 6 stanowisk operatorskich).W chwili obecnej w kraju obok olsztyńskiego WCPR, swoje ośrodki uruchomili także: Poznań i Kraków (jednocześnie ośrodki szkoleniowe dla operatorów numerów alarmowych), Wrocław, Gdańsk, Kielce oraz Opole. W sumie w kraju uruchomionych będzie 17 Ośrodków Regionalnych WCPR. Wszystkie WCPR wyposażono w System Informatyczny WCPR, który dostarcza usługi dla użytkowników z wykorzystaniem Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej 112. SI WCPR to jednolity system teleinformatyczny umożliwiający przyjmowanie i obsługę zgłoszeń alarmowych na numer 112 oraz inne numery alarmowe, systemem umożliwia m.in. przekazanie połączenia telefonicznego i formatki do dyspozytorni odpowiedniej służby.
       Aplikacja SI WCPR ułatwia operatorom klasyfikację i weryfikację przychodzących zgłoszeń. System pozwala również na szybką lokalizację zdarzenia - dzięki integracji z PLI-CBD oraz Uniwersalnym Modułem Mapowym GUGiK prezentowanie lokalizacji osoby wzywającej oraz numer z jakiego nastąpiło wywołanie – osoba zgłaszająca nie jest już anonimowa. Zgłoszenia w olsztyńskim Centrum obsługują operatorzy numerów alarmowych, którzy zgodnie z ujednoliconą procedurą zbierają szczegółowe informacje o zdarzeniu i osobie zgłaszającej, w dalszej kolejności zgłoszenie przekazywane jest odpowiednim służbom. Operatorzy mają możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z dyżurnymi PSP, Policji lub dyspozytorem medycznym PRM. Do WCPR w Olsztynie średnio na dobę wpływa 700-1000 wywołań kierowanych na numer alarmowy 112 z obszaru obsługiwanych powiatów. Jeśli chodzi o zgłoszenia kierowane na nr alarmowy 999 - pogotowie ratunkowe, informuję Pana, iż w dniu 11 września 2012 r., w województwie warmińsko – mazurskim, zakończono proces przyłączania dyspozytorni medycznych do jednej „scentralizowanej” dyspozytorni medycznej PRM, zlokalizowanej w Olsztynie przy ul. Niepodległości 16. Swoim zasięgiem dyspozytornia medyczna obejmuje obszar całego województwa dysponując w sumie 77 zespołami ratownictwa medycznego. W olsztyńskiej dyspozytorni wdrożone zostało oprogramowanie SWD. Oprogramowanie umożliwia m.in. pełne zarządzanie flotą, lokalizację ZRM na mapie, obsługę statusów, automatyczne dysponowanie, automatyczne wskazywanie najbliższego od miejsca zdarzenia ZRM. Zainstalowany zestaw urządzeń zapewnia wielotorową komunikację ZRM ze scentralizowaną dyspozytornią medyczną. W razie potrzeby dysponowany jest ambulans stacjonujący najbliżej miejsca wezwania (np. dysponowany jest kolejny najbliższy zespół, ponieważ lokalny ambulans w danym momencie obsługuje już zdarzenie medyczne). Podjęte działania znacznie skracają czas dotarcia ambulansów, co jest szczególnie ważne podczas zdarzeń o charakterze masowym o mnogiej ilości osób poszkodowanych gdy dysponowanie ZRM i rozlokowanie poszkodowanych nadzorowane jest z jednej lokalizacji.
       Zespoły ratownictwa medycznego ZRM, dysponowane są zgodnie z kodyfikacją, która szczegółowo określa czas w jakim ambulans ma wyruszyć do zdarzenia. Jeśli z jakiegoś powodu ambulans nie wyjedzie w ściśle określonym czasie bądź zespół nie zaznaczy wyjazdu w statusach stanowiących wyposażenie ambulansu, dyspozytor natychmiast powiadamiany jest alarmem o tym fakcie.
       Dyspozytorzy medyczni stale mają podgląd na wszystkie karetki w województwie. Powyższe umożliwia nadzór i kontrolę nad zespołami ratownictwa medycznego, ograniczając jednocześnie wyjazdy, które nie są związane z działaniem w systemie Państwowego ratownictwa Medycznego. Należy pamiętać, iż zespoły ratunkowe, służą do poza szpitalnego ratowania zdrowia i życia. Podjęte działania przyczyniają się do poprawy czasów dotarcia zespołów do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy.
       Odnosząc się do Pana zapytania dot. numeru 998, informuję, iż utworzenie WCPR nie miało na celu ograniczenia ilości stanowisk dyspozytorskich i zwolnień dyspozytorów w Policji i na Stanowiskach Kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Jak już wspomniałem system Powiadamiania Ratunkowego, przewiduje stopniowe przejęcie nr alarmowego 112 z obszaru całego województwa. W dalszej kolejności po dostosowaniu SWD Policji, PSP i PRM oraz przeprowadzeniu praktycznych testów integracyjnych tejże aplikacji z SI WCPR, numery alarmowe 999, 998, 997 zostaną sukcesywnie przyłączane i obsługiwane przez WCPR. Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znany termin gotowości SWD ww. służb. Zapewniam Pana, iż wszystkie działania dążą do jeszcze lepszej współpracy pomiędzy służbami. Włączając w „system” nowe ogniwo jakim jest Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego wspieramy wszystkie służby, których celem nadrzędnym jest pomoc innym”.
      
Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • merytoryczny poziom miernot, którzy sami nakrecją sie tematem Olsztyn - same zło. dajcie spokój, nikt w Olsztynie tego nie czyta i nie popiera takiej polityki z CPR.
 • ja ja
 • szlachta nie decydowała o wielkości Elbląga a przemysli hndel. .. kupcy robotnicy. .. .nie szlachta. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zzaportu(2012-12-29)
 • niemoty to caly lolsztyn wlacznie z zezowatym wojewoda nic ta wioca zrobic nie potrafi tylko grabic umie lajzy lolsztynkie kiedys to sie odwwroci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  j3bac lolsztyn(2012-12-29)
 • olsztyn oddać ruskim, białorusom albo ukraińcom. Elbląg do Pomorza i przy Malborku. Elbląg to Polska ewentualnie Niemccy. Olsztyn to śmierdząca capem i onucami Rosja z 17 września
 • Ja, jako Elblazanin nie zgadzam sie na taka kolej rzeczy. Rzadam stworzenie centralnej dyspozytorni w Elblągu na kilka powiatow!!!!
 • olsztyn to złodzieje. Kradną i zabierają dotacje i pieniądze począwszy od dofinansowania policji a skończywszy na szpiutalu również okradając nas ze ziiórki Owsiaka na cele charytatywno-zdrowotne.
 • Mam 23 lata. W moim gronie, rodzina, przyjaciele, znajomi, pani ze sklepu i zul z pod nocnego. .Wszyscy oni ( 110% jestz a tym aby przylaczyc Elblag do POMORZA tam gdzie jego miejsce. Zrobcie referendum i bedzie dobrze :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pojde glosowac jako pierwszy!(2012-12-30)
 • Elbląg jako byłe miasto wojewódzkie jest najdalej oddalony od syfu lolszyńskiego a bliżej mu do woj. Pomorskiego np Nowego Dworu Gd. czy Malborka. Jak najszybciej oddzielić nasze miasto które było miastem wojewódzim od olsztyńskiej patologii, dziadostwa i totalnego kretynizmu.
 • to kiedy idziemy na ten olsztyn, czekam na wojne domowa !!!!! tak nielubie olsztyna ze szok
 • Czytam i uwierzyć nie mogę własnym oczom. .. To nie tylko 998 ale i 997 będzie pod wcprem w olsztynie??? Toż to będzie tragedia. ..
 • elblag do pomorza!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ERFWEHGVFD(2012-12-30)
Reklama