UWAGA!

Co dalej ze szkołą sportową

 Elbląg, - Chcemy się rozwijać wielotorowo, oczywiście nie odpuszczając nauki - mówi Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SSP nr 3
- Chcemy się rozwijać wielotorowo, oczywiście nie odpuszczając nauki - mówi Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SSP nr 3 (fot. Anna Dembińska)

W Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Agrykola uczą się piłkarze i tancerze. Od września mają dołączyć siatkarze, judocy, pływacy i łyżwiarze. - Bardzo mi zależy, by była tu też lekkoatletyka, bo jest ona podbudową dla większości dyscyplin – mówi Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SSP nr 3.

Rafał Gruchalski: - Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 działa od września ubiegłego roku. Co ją czeka w najbliższym czasie?
      
Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SSP nr 3:- Mamy klasy piłkarskie i taneczne. Przygotowujemy się do uruchomienia nowych kierunków od września: siatkówki, judo, pływania i łyżew. Mówiąc o pływaniu, mam w dalszej perspektywie na myśli szeroko rozumiane sporty wodne, jak kajakarstwo i żeglarstwo. Marzeniem jest wykorzystanie potencjału związanego z położeniem Elbląga. Powinniśmy kłaść nacisk na rozwój dzieci w kierunku sportów wodnych, turystyki. Przykładem jest Olsztyn, gdzie w szkołach wprowadzono powszechną naukę żeglarstwa. My mamy powszechną naukę pływania i nauki jazdy na łyżwach. Dlaczego więc nie spróbować też z żaglami?
       Jeśli chodzi o siatkówkę, czynimy starania, by przejąć żeński Szkolny Ośrodek Sportowy o tej specjalności, istniejący formalnie przy II LO. Funkcjonował przy gimnazjum, które wkrótce zniknie, chcemy więc to kontynuować, tym bardziej że projekt kosztował 50 tysięcy złotych, więc szkoda byłoby to zaprzepaścić. Mamy w tym tygodniu spotkanie z koordynatorem Polskiego Związku Piłki Siatkowej w tej sprawie.
       Postawiliśmy też na judo. Pozyskaliśmy pieniądze z międzynarodowego projektu „Judo in school”. Mamy wyremontowaną salę, matę, judoki oraz trenera. Realizujemy już pierwsze zajęcia, chcemy zobaczyć, czy ten kierunek wzbudzi zainteresowani, tym bardziej że w Elblągu wiele osób trenuje judo.
       Bardzo mi też zależy na tym, by do szkoły wróciła lekkoatletyka. Mamy odpowiednie zaplecze w postaci sali tartanowej, trzeba to wykorzystać. Tym bardziej że lekka atletyka jest podbudową dla większości dyscyplin sportowych, szczególnie dla zespołowych.
       Chcemy się rozwijać wielotorowo, oczywiście nie odpuszczając nauki. Dydaktyka jest priorytetem, bo sport – co staramy się uzmysłowić uczniom i rodzicom – nie zawsze jest na całe życie i w każdej chwili może się skończyć.
      
       - Czy we wszystkich rocznikach macie przeprowadzony nabór uczniów?
      
- Mamy klasy od pierwszej do ósmej, poza trzecią. To ten rocznik z cofniętej reformy sześciolatków, tak zwany pusty rocznik. Nie udało nam się utworzyć w tym roczniku klasy, ale mamy aspirację, by udało się to w czwartej klasie, od września. Dlatego też rozszerzamy ofertę. Zainteresowanie szkołą jest bardzo duże, już w czasie roku szkolnego przyjęliśmy sporo dzieci. Dodam, że nie nie każdy może się do szkoły sportowej dostać, są pewne warunki.
      
       - Jakie?
      
- Po pierwsze stan zdrowia, co wynika z przepisów. Po drugie, uczeń musi przejść testy sprawnościowe, które są bardzo miarodajne. Oczywiście konieczna jest zgoda rodziców, bierzemy też pod uwagę wyniki w nauce i zachowanie.
      
       - Słyszałem, że w niesportowych szkołach na wuefie dzieci nie uczą się nawet przewrotu w przód...
      
- To jest katastrofa. Mamy wrażenie, że poziom sprawności fizycznej dzieci z roku na rok spada. Do tego, co pokazują badania, rośnie problem z otyłością. Polska jest w czubie w Europie pod tym względem. Dlatego tak ważne są inwestycje w sportowe zajęcia pozalekcyjne, SKS-y. Powinno to być priorytetem dla ministerstwa i samorządu.
      
       - Problemem szkoły jest zbyt mała baza sportowa.
      
- Mamy salę gimnastyczną, taranową i do judo. Korzystamy z zaplecza sportowego całego Elbląga: z hali MOSiR przy Grunwaldzkiej, MOS przy Kościuszki, z obiektów przy Moniuszki, Skrzydlatej, wielofunkcyjnych boisk na Kalbarze. Poziom współpracy z tymi instytucjami jest wysoki, za co dziękuję. Jest determinacja, by ułatwić nam życie, bo bez tego zaplecza byśmy sobie nie poradzili. Praktycznie wszystkie klasy mają zajęcia na basenie i lodowisku, w ramach miejskich programów. Dzieci są wożone na zajęcia poza szkołą. W sumie każda klasa ma 10 godzin wychowania fizycznego. Staramy się tak to wszystko zorganizować, by tracić jak najmniej czasu i zapewnić koniec zajęć do godz. 16. 

  Elbląg, Co dalej ze szkołą sportową
(fot. Anna Dembińska)


      
       - Co dalej z przyszkolnym terenem, gdzie kiedyś były boiska? Jest niewykorzystany.
      
- Czekamy na decyzję władz miasta. Jest pomysł na tę inwestycję, uzależniony od pozyskania dodatkowych środków z zewnątrz przez samorząd. Na perspektywę rozwoju tego terenu i jego zabudowę rzutują plany rekonstrukcji trybuny stadionu, tak zwanej prostej.
      
       - Tymczasem w szkole trwa remont stołówki i kuchni. Inwestycja jest warta 1,3 mln złotych....
      
- To duże przedsięwzięcie, we wrześniu kuchnia i stołówka powinna już działać. Obecnie wyżywienie zapewniamy uczniom w domu studenckim przy ul. Wspólnej. Mamy tak zorganizowane przerwy, by razem z opiekunami uczniowie zdążyli pójść na obiad.
      
       - Niezagospodarowane pozostaje też drugie i trzecie piętro szkoły. Kiedy to się zmieni?
      
- Mamy zapewnienia władz miasta, że oba pietra zostaną wyremontowane. Liczę na to, że będą to szybkie decyzje, bo zainteresowanie szkołą jest duże. Musimy mieć pewność, że warunki do nauki będą tutaj na najwyższym poziomie. Moim celem jest wypuścić ze szkoły nie tylko sportowców. By rozwój uczniów był zrównoważony pod względem emocjonalnym, fizycznym i dydaktycznym.
      
       - Słyszałem, że w szkole nie ma dzwonków.
      
- Zaczęliśmy od ubiegłego piątku. Na razie wyłączyliśmy dzwonki tylko w piątki, od marca chcemy wyłączyć je w ogóle. To nie jest zabawa, to kwestia budowania u dzieci a także u nauczycieli samodyscypliny. W Polsce od dwustu lat funkcjonuje pruski system nauczania. Dzieci siedzą w ławkach jak przy pracy w fabryce, a my chcemy to zmienić. Dlatego u nas wszystkie ławki są w kształcie litery U, by można było pracować w grupach. Chcemy nauczyć dzieci, że 45 minut lekcji nie jest jedynie przestrzenią od dzwonka do dzwonka, tylko czasem do właściwego zagospodarowania. Dzwonek niech przyda się rano w budziku, gdy wstajemy...
       Brak dzwonka w szkole to żadna sensacja, to dla mnie humanizowanie szkoły.
      
       - Ilu jest obecnie uczniów w szkole?
      
- Z trzema klasami gimnazjalnymi mamy 220 uczniów. W szkole podstawowej jest około 150 dzieci, ostatnio przyjęliśmy czwórkę nowych uczniów.
      
       - Obowiązuje u was rejonizacja?
      
- Nie i to jest nasz komfort. Mogą tutaj uczyć się dzieci z całego miasta i spoza Elbląga. Uczniowie siódmej i ósmej klasy, pochodzący spoza Elbląga, mogą mieszkać w bursie.
       Za 3-4 lata chcielibyśmy przymierzyć się do stworzenia tu Szkoły Mistrzostwa Sportowego, ale to wszystko uzależnione jest od tego, jaką bazą sportową i noclegową będziemy dysponować. Warto w to zainwestować, bo to dla Elbląga może być ciekawy pomysł na rozwój i promocję, na przyciągnięcie ludzi poprzez sport. Sport jest do tego bardzo dobrym nośnikiem.
      


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czekajcie a teren czyli boisko może kiedyś będzie wreszcie prawdziwym boiskiem sportowym szkolnym. Szkola sportowa a brak duzej sali gimnatycznej nie ma zbudowac nawet plandekowa.
  • Ale bezsensowne zmiany hehe
  • Ta SSP to takie swoiste "misz masz". LA pani dyrektor to dyscyplina sportowa, która przygotowuje dzieci do każdej dziedziny sportu. A nie tylko dla większości dyscyplin - jak to pani powiedziała. Czy czasami to nie "lobby sportowe" związane z tańcem, judo, siatkówką / które bardzo blisko współpracuje z prezydentem wybory- radni/ miało wpływ na dobór tychże dyscyplin sportowych? Nie ma pani bazy, a porywa się pani z. .. motyką na. .. .PN i LA to powinien być priorytet rozwoju tej szkoły. Inne dyscypliny powinne być w innych szkołach tam gdzie jest odpowiednia kadra trenerska.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    27
    12
    kolo(2019-02-11)
  • Mmmmmmmmmmmmmmm piękna kobieta mmmmmmmmmmmmmmm
  • Panie Wilk, odwiózł pan pieniądze na stadion i kompleks boisk do Olsztyna a dzieciaki nie maja teraz gdzie trenować. Nie pozostało panu nic innego jak rzucić się przed prezesem na kolana, pocałować w rękę i błagać aby wszystkich pieniędzy nie oddawał do Torunia tylko dołożył na szkołę. Niech pan chociaż raz zrobi dla tego miasta coś pożytecznego.
  • Trójka słynęła z lat!!! Jak można robić szkołę sportową bez królowej!!!! Takie rzeczy tylko w PO.
  • Ładna Pani
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    17
    triku(2019-02-11)
  • Czy zdaje sobie pani jakie pieniądze muszą być zabezpieczone aby można było powołać Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Przecież pani pryncypał takowych nie ma, a liczenie na zewnętrzne wsparcie też nie wchodzi w rachubę. Trzeba realnie myśleć i mierzyć siły na zamiary proszę pani. Proponuję zejść na ziemię. A tak w ogóle to jaka dyscyplina sportowa byłaby prowadzona w SMS? Bo chyba nie te ten obecny konglomerat?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    6
    wicia(2019-02-11)
  • "Przygotowujemy się do uruchomienia nowych kierunków od września: siatkówki, judo, pływania i łyżew. Mówiąc o pływaniu, mam w dalszej perspektywie na myśli szeroko rozumiane sporty wodne, jak kajakarstwo i żeglarstwo. " a potem? a potem szachy, brydż, jazda konna, strzelectwo, formula 1,futbol amerykański, baseball, ,, a lekkoatletyka? Aaaa lekkoatletyka? To potem, potem. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    4
    wamać(2019-02-11)
  • @wicia a ty zdajesz sobie sprawę jakie to pieniądze potrzeba na SMS, bo nie napisałeś o tym nic. Piszesz aby pisać, aby krytykować, aby siać ferment. Krytykujesz ludzi, którzy mają jakiś pomysł i chcą coś zrobić dla tego miasta.
  • Sala tartanowa (jest gimnastyczną i małą nie jest) obok tartanowej jest sala parkietowa jak na szkołę podstawową wystarczająca, plus do tego dwie mniejsze sale gimnastyczne. Jedyny minus to boisko szkolne.
  • Piszę po raz kolejny. Elbląga nie stać dzisiaj na szkołę sportową. Jedyne co się uda to ten eksperyment z, a w zasadzie bez dzwonków. Funkcjonowanie właściwe szkoły sportowej to kosz 3x więcej niż zwykłej szkoły. A tu nawet infrastruktury brak. Ale nikt przecież tego otwarcie nie powie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    9
    7
    Lekka. Where are you? (2019-02-11)
Reklama