UWAGA!

Co Ty wiesz o Bażantarni? Sprawdź się w naszym quizie

 Elbląg, Srebrny Potok w Bażantarni
Srebrny Potok w Bażantarni

Co sobotę zapraszamy Czytelników portEl.pl do wspólnej zabawy w rozwiązywanie quizów na temat Elbląga. Dzisiaj kolejne wyzwanie: sprawdzimy Waszą wiedzę na temat uwielbianej przez wielu elblążan i turystów Bażantarni. Jesteście gotowi?

Bażantarnia już od ponad 200 lat jest głównym terenem rekreacyjnym Elbląga. Początkowo podzielona była na dwa obszary - chroniony i użytkowy, dzięki czemu poza funkcją rekreacyjną las pełnił także zaplecze gospodarcze ówczesnego Elbląga. W 1801 roku radca handlowy i dawny konsul królewski August Abegg rozpoczął budowę dworu, który początkowo był zamknięty dla szerszej publiczności. Później utworzono tam dom zajezdny, a nieopodal wybudowano zajazd dostępny dla wszystkich. Stworzyło to doskonałe warunki do wypoczynku. Las wokół zabudowań był kształtowany jako podmiejski kurort wypoczynkowo-rozrywkowy. W miesiącach letnich przenosiło się tu niemal całe kulturalne życie miasta. Obchodzono tu hucznie urodziny króla Prus, odbywały się koncerty, wybierano króla strzelców, w muszli koncertowej przedstawiano sztuki Szekspira, a wieczorem odbywały się pokazy ogni bengalskich.
       Dzisiaj jest równie chętnie odwiedzana zarówno przez elblążan jak i turystów. Rozwiązując test, trzeba przypomnieć sobie informacje z turystycznych szlaków. Kiedy pojawiają się pierwsze wzmianki o Bażantarni? Jakie organizacje tam działają - to tylko kilka z pytań, z jakimi możecie się zmierzyć.
       Testy na temat wiedzy o Elblągu i regionie przygotowujemy co tydzień. Na kolejny zapraszamy już w następną sobotę, tym razem na temat historii Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Udanej zabawy! Zapraszamy do rozwiązania quizu i chwalenia się wynikiem wśród znajomych na Facebooku.
      
       Tutaj znajdziesz quiz.
      

Z

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wiem że obecnie Kumiela w Bażantarni śmierdzi jak ściek. Zejście w jej dolinę atakuje zapachem stęchłego moczu i środków do dezynfekcji toi toiów. Do tego piana jakiej nie było od lat.
  • Bajecznie jest hm.... Mozna milo spedzic czas na spacerach,w czasie deszczu hm...schronic sie do wiaty. A temu co smierdzi Kumiela niech myje zeby i nie chucha sobie do nosa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    6
    Noproszecie(2017-08-05)
  • Smutne jest tylko to ze sa tam duchy przeszlosci,nie wygram z nimi bez odpowiednich artefaktow ale zdobede je i bede mógł spokojnie spacerowac. Bo warto
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    Noproszecie(2017-08-05)
  • 10/15
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Szymkowiak 16(2017-08-05)
  • 14/15.Nie wiem jak zgadłem Wajdę, ale poległem na XIII wieku :-)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    MARECKY(2017-08-05)
  • 13/15,nie jest źle. Fajna inicjatywa z quizem, czekam na następne, oby równie ambitne.
  • Super miejsce do spacerow z dziewczyna i biegania. Nie ogarniam idiotow ktorzy w srodku lasu zostawiaja butelki, papiery...przyniosles to zabierz.
  • Wiem o niej tyle że jest sporo dobrych cennych drzew i że Szyszko i za to niedługo się weźmie - bo ktoś wymyśli że kornik że drzewa zagrożone i trzeba chlastać;) tyle wiem
  • Tak zastanawiam się czy w wyniku dekomunizacji nazwa "mostek Elewów" nie zostanie przemianowana na "Drabinkę Nocnego Dziada". Wszak wszystkim wiadomo jest iż mostek ów to efekt czynu społecznego wykonanego przez elewów służących państwu totalitarnemu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    1
    5
    kolegamotorniczego(2017-08-05)
  • @kolegamotorniczego - Kolega może nie wie, ale Mostek Elewów wybudowali żołnierze wyklęci.
  • Cześć elblazenie! Jestem jednym z osadnikow, którzy pierwsi przyjechali na te ziemie odzyskane. Zamieszkaliśmy początkowo na ulicy (nomen omen) pionierskiej. Urocze zakątki przepięknej Bazantatni pamiętam z tamtych lat (1945-1949) gdzie początkowo dojechać można było tramwajem linii nr 3 z tzw. Placu czerwonego. Obok linii końcowej przy muszli koncertowej podał na dole był usytuowany stadion sportowy wybudowany podobno dla organizacji Hitler-jugend. Bazantatni odwiedzał bardzo często trenując biegi przełajowe i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dziś po wielu latach guiz z wiedzy o tym uroczyste wypadł mi slabo (9/15) ale jestem rad że mogłem sobie przypomnieć Elbląg dawnych lat!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    86letnipioniersportowytamtychl(2017-08-06)
Reklama