UWAGA!

Co z tym torem?

 Elbląg, Co z tym torem?
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

W sobotę – uroczyste otwarcie toru łyżwiarskiego w Elblągu, pierwsze zawody, wielka radość. We wtorek administrator obiektu - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - zamyka tor do odwołania – oficjalnie z powodu pogody. W środę tor zostaje znowu otwarty. O co w tym wszystkim chodzi?

Czy nad torem łyżwiarsko-wrotkarskim ciąży jakieś fatum? Tak niekorzystnych zbiegów okoliczności nie miała chyba żadna inwestycja w Elblągu w ostatnich latach. Kiedy już po wielomiesięcznym opóźnieniu udało się tor zamrozić, oficjalnie otworzyć i rozegrać pierwsze zawody, po dwóch dniach tor trzeba było zamknąć, by otworzyć go następnego dnia, jak gdyby nigdy nic. MOSiR tłumaczy, że powodem całego zamieszania była pogoda, my wiemy nieoficjalnie, że przyczyną była także awaria zaworów oraz zbyt gruba warstwa lodu, której utrzymanie generowało bardzo duże koszty prądu.
       Wysłaliśmy do MOSiR pytania, chcąc się dowiedzieć, na czym polega problem w torem. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedzi. - „Sytuacja jaka miała miejsce w dniu 12.12.2017 nie niosła za sobą procedury rozmrożenia toru, czyli wyłączenia agregatów. Urządzenia przez cały czas pracowały, jednak panujące warunki atmosferyczne nie pozwoliły na utrzymanie odpowiedniej jakości lodu, pozwalającej bezpiecznie korzystać z toru. Poprawa warunków atmosferycznych spowodowała, że już następnego dnia (13.12.2017) tor został otwarty dla mieszkańców – tłumaczy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu.
       W jakich warunkach pogodowych tor może więc funkcjonować bez przeszkód? - Z toru łyżwiarskiego można korzystać tylko i wyłącznie przy przyjaznych warunkach atmosferycznych. Dla bezpieczeństwa użytkowników tor zamknięty jest w czasie deszczu oraz opadów śniegu. Zgodnie z dokumentacją techniczno-rozruchową agregaty teoretycznie są w stanie utrzymać lód do + 10° C, przy spełnieniu odpowiednich warunków atmosferycznych (np. brak opadów deszczu, śniegu, odpowiednia wilgotność powietrza natężenie słońca, siła wiatru) – informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
       Tyle teorii. W praktyce tor funkcjonuje dopiero od tygodnia i wciąż skrywa tajemnice, zarówno przed obsługą jak i użytkownikami. Nie wiadomo, jak będzie się zachowywał podczas siarczystych mrozów, długotrwałych dodatnich temperatur... Nie są też znane także finansowe koszty funkcjonowania toru.
       - Na chwilę obecną precyzyjne oszacowanie kosztów utrzymania lodu przy dodatnich i ujemnych temperaturach jest niemożliwe, gdyż dokonać go można po pełnym miesiącu użytkowania lub nawet po kwartalnym rozliczeniu poniesionych kosztów. Miesięczny koszt utrzymania toru uzależniony jest także od warunków atmosferycznych oraz grubości lodu na torze (im grubszy lód tym droższe utrzymanie) – informuje MOSiR, który przyznaje, że trudno jest na razie oszacować koszty mrożenia toru. - Aby dokładnie oszacować koszt zamrożenia toru, należy proces mrożenia wykonać kilkukrotnie. Elbląski tor jest nowym obiektem i mrożenie lodu jak do tej pory odbywało się tylko raz, zatem w chwili obecnej trudno jest oszacować koszty takiego przedsięwzięcia – dodaje MOSiR.
       Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że koszt utrzymania lodu może wynieść dziennie nawet kilka tysięcy złotych.
       Na razie z toru można korzystać, ale nikt nie jest w stanie zapewnić, że sytuacja z wtorku już się nie powtórzy.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ot i cała filozofia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Balwen(2017-12-15)
 • jaki prezydent taki tpr. to ostatnia kadencja Wroblewskiego
 • Wykonawca nie ma pojęcia jak utrzymać tor Zrobił tor z opóźnieniem ponad rocznym za 6milionów a karę za nie otrzymanie terminu 10 milionów kto zapłaci? Prezydent?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  mieszkaniec (2017-12-15)
 • jak mozna napisac tylko iwylacznie? :( "Z toru łyżwiarskiego można korzystać tylko i wyłącznie" luuuudzieeeee nie zalamujcie mnie albo tylko albo wylacznie
 • Po jaką ch. .. było robić to boisko na środku, które tylko wszystko komplikuje? Boisk już nie ma w mieście? Zamiast niego można było zrobić chociaż jakiś prosty namiot, żeby nie padało i nie wiało. Czy Unia BubloPejska kazała je zrobić, żeby dostać dotację, którą najpierw wpłaciła Polska?
 • Panie redaktorze bubli w Elblągu mamy pod dostatkiem. Inaczej, nie ma w Elblągu jakiejkolwiek inwestycji nadzorowanej przez miasto która NIE BYŁABY BUBLEM. Przypomnę że w każdym procesie inwestycyjnym najważniejszą osobą jest INWESTOR - ten który płaci. Może czas zwolnić parę urzędników miejskich nawet tych z uprawnieniami budowlanymi, a dogadać się z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą i są FACHOWCAMI w swoich dziedzinach, którzy będą te procesy inwestycyjne ciągnąć, z pożytkiem dla innych. A tak Elbląg to miasto emerytów i BUBLI!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  hamulcowy(2017-12-15)
 • ropuch i bugaj, obraz nedzy i rozpaczy, dwa upasle tuczniki zajmuja sie w elblagu kwestia infrastrukury sportowej. granda! jak mi jest żal tych idiotow co na wrobla glosowali i swiadomie przyczynili sie do trwania tej elblaskiej kliki nieudacznikow ii pozorantow
 • kolejnym przykladem nieudolnosci ropucha jak i wnuka jest ten pseudostadion lekkoatletyczny niespelniajacy wymogow PZLA z rozwalonymi trzema torami na wirazu od prawie roku. widac jak na dloni ze nieudacnzicy z MORIS i UM sobie nie radza. widac jak sie mecza w tym co robia przez soja niekompetencje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  yataman(2017-12-15)
 • To na pytania odpowiada - zakład - MOSiR? A co na to "dyrektor z zawodu dyrektor" mianowany przez p. Wróblewskiego i jego z/n/astępca?
 • a tko udzielił odpowiedzi? Pan dyrektor czy wicedyrektor?czy pan mosir?
 • Nie ujadaj burek tylko wez sie do roboty
 • Do wszystkich krytykantow, którzy widzą tylko wady miejskich władz kieruję apel. Uspokujcie się i pamietajcie, ze wasze ogromne poparcie -PiS-u przyniesie rozczarowanie tak jak tym, którzy w 1989 roku zaufali pannie S, bo było to ponad 70 procent spośród głosujących. Potem był krzyk, ze to nie to, a nie o takie Polskie my walczylim. Tiepier tak toze budiet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  Saszka(2017-12-15)
Reklama