UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co znaleziono w grodzisku w Starym Dzierzgoniu?

Grodzisko w Starym Dzierzgoniu (powiat sztumski) po raz pierwszy badano na początku XIX w.. Archeolodzy pracowali tam też przed II wojną światową, a najświeższe wykopaliska odbyły się w latach 2009-2011 r. O ich wynikach opowie jutro (19 czerwca) w muzeum w Kwidzynie Seweryn Szczepański, mediewista i historyk archeologii z Iławy.

Seweryn Szczepański, przypomina Sylwia Tatara, kierowniczka kwidzyńskiego muzeum, to nauczyciel, autor licznych publikacji i prelekcji. Należy do Towarzystwa Miłośników Historii i Kultury Prusów Pruthenia i brał udział w projektach prowadzonych przez Towarzystwo. Obecnie, pod kierunkiem prof. Grzegorza Białuńskiego, pisze pracę doktorską w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajmuje się zmianami osadniczymi i społecznymi, jakie do połowy XIV wieku miały miejsce na ziemiach Pomezanii pruskiej.
       - W latach 1935-37 na terenie grodziska w Starym Dzierzgoniu wykopaliska prowadziła specjalna naukowo-badawcza jednostka SS-Ahnenerbe (jej nazwę można tłumaczyć dosłownie jako Dziedzictwo Przodków) pod kierunkiem Hansa Schleifa, Johanna Löhausena oraz barona Wolfa von Seefelda. Wykład przybliży historię stanowiska i historię badań oraz funkcjonowanie grodziska w źródłach średniowiecznych i nowożytnych. Całość urozmaicona zostanie unikalnymi zdjęciami archiwalnymi, pochodzącymi nie tylko z archiwów niemieckich, ale także prywatnych zbiorów rodziny Hansa Schleifa - informuje Sylwia Tatara.
       Początek o godz. 18. Wstęp jest wolny.
      
       Więcej na ten temat
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama