UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

CUW stanie się faktem

 
Elbląg, CUW ma powstać w budynku przy ul. Saperów 14c
CUW ma powstać w budynku przy ul. Saperów 14c (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

1 kwietnia w miasteczku szkolnym przy ul. Saperów powstanie Centrum Usług Wspólnych, w którym będą pracować wszyscy księgowi i pracownicy płac z elbląskich szkół i innych placówek oświatowych. Za tym rozwiązaniem dzisiaj na sesji głosowało 16 radnych koalicji. 7 radnych było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Radni przed głosowaniem mówili o wątpliwościach związanych z tą decyzją i konsekwencjach jej wprowadzenia w życie. Radny Bogusław Tołwiński podkreślał, że zabrakło otwartej debaty na ten temat i szczegółów dotyczących warunków pracy w Centrum Usług Wspólnych. Radni opozycji podkreślali brak konsultacji ze związkami zawodowymi, podnosili też kwestię wynagrodzeń.

- Przyjmuję do wiadomości, że każde rozwiązanie może przynieść niepokój, ale nie należy skupiać się na czarnych scenariuszach – przekonywał do projektu Witold Wróblewski. Prezydent zapewniał, że nowa instytucja nie odbierze autonomii dyrektorom szkół, a wszyscy pracownicy dostaną propozycję przejścia do CUW bez żadnych strat w wynagrodzeniu.

W sesji wziął udział dr Paweł Modrzyński, który był odpowiedzialny za utworzenie Centrum Usług Wspólnych w Toruniu. W czasie swojego wystąpienia stwierdził, że CUW-y podnoszą jakość wydatkowania środków i bezpieczeństwo, są wygodne i efektywne, a obawy o zwolnienia pracowników lub autonomię są bezpodstawne.

- Wprowadzone rozwiązanie nie może być skierowane przeciwko autonomii jednostek. CUW-y muszą jednak w całości przejąć prowadzenie rachunkowości, przygotowują też informacje dotyczące planów finansowych dla kierujących placówkami. Należy zwrócić uwagę, że te rozwiązania są coraz powszechniejsze, ale one nie pojawiły się nagle, funkcjonują od wielu lat np. w Krakowie, gdzie nie było zwyczaju, by obsługa księgowa była zatrudniona w szkole – przekonywał Modrzyński.

Elbląskie Centrum Usług Wspólnych powstanie przy ulicy Saperów 14c, w dawnych pomieszczeniach Centrum Kształcenia Ustawicznego. Według planów ma zostać uruchomione 1 kwietnia 2020 r. Ma w nim pracować prawie 90 księgowych i pracowników płac z elbląskich szkół i placówek oświatowych.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • To księgowi że szkół szczęśliwi przeokrutnie. Ciekawe kogo im zafunduja na brygadziste tego pegeeru. Śmiesznie nie będzie, współczuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 6
  (2019-11-28)
 • 1 kwietnie może to pryma aprylis. .. .. durny pomysł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 3
  kat(2019-11-28)
 • Pewnie kogoś znajomego elbląskie układy układziki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 1
  Gość 45(2019-11-28)
 • Księgowi nie są żeby ich uszczęśliwić, tylko do pracy, bo za to biorą pensję. A jak ktoś porównuje się do pegeeru, to juz sorry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 12
  (2019-11-28)
 • kombinat pulsuje nikt nie wie, że żyję nic nie wiem o sobie mam tętno miarowe nie wyrwę się nie wyrwę się to tylko wiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2019-11-28)
 • Zarzucono wór na głos robię całych cudów moc,ale skąd wziąć na to szmal dookoła smutny Elbląg. Oszukałeś nas , wszyscy czują wielki żal. Dziś zostałeś całkiem sam,,teraz nie masz żadnych szans,forsę i garnitur masz,na fotelu siedzisz sam i wymyślasz setki bzdur ,syty i spokojny mąż . Wciąż okłamywałeś nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 4
  Słupnik musi odejść.(2019-11-28)
 • Jeszcze księgowych z instytucji kultury tam przenieść. Nas ze szkół przenoszą to tak samo można te osoby. Jedna księgowa na kilka instytucji kultury powinna wystarczyć. Też będą oszczędności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  33 4
  Księgowa ze szkoły(2019-11-28)
 • I naprawdę potrzebny do tego taki wielki budynek jak na zdjęciu??? Przecież to drugi EPEC - bizancjum będzie. Już ktoś pisał, że w dzisiejszych cyfrowych czasach większość pracy księgowej robią komputery, a księgowa może pracowac z dostępem do sieci z dowolnego miejsca. Pracowałem w prywatnej firmie, zatrudniającej 200 osób, gdzie księgowość, płace i kadry załatwiało 10 Pań w jednym, dużym, komfortowym pomieszczeniu. Hydra biurokracji za barbapapy niemiłosiernie się rozrasta. A co z budynkiem po PZU??? Naprawdę dobrego mamy, ,gospodarza osiedla'' WRÓBLEWSKI OBUDŹ SIĘ, XXI WIEK
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 1
  P. Klim na Prezydenta(2019-11-28)
 • @Księgowa ze szkoły - Dobry pomysł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  (2019-11-28)
 • Czytanie ze zrozumieniem to sztuka, Ty jej nie opanowales/opanowales.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  (2019-11-28)
 • czytając te komentarze zastanawia mnie jeden fakt, czy społeczność w Elblagu jest uzalezniona, czy pracownicy są na tyle zastraszani ze boja sie po prostu wyjsc i zrobic porzadek z towarzystwem które w swoim zakompleksionym, starczym i prymitywnym mysleniu robi nieprzemyślane reorganizacje? Władza jest wybierana przez ludzi i w ten sam sposób moze zostac odwołana i zawsze powinna o tym pamietać! Nowaczyk wygrał ogromną ilością głosów nad Słoniną i ta sama ogromna ilość głosów go odwołała ! jak mozna pozwolic aby tak naruszaćprawa pracownika?dziwię się pracownikom ze nie stać ich na pełną mobilizację i zrobić porządek! zawsze nalezy pamiętać ze siła w kupie! każdy juz wie co sie dzieje w oświacie iw u m i kazdy wie kto odpowiada za to i kto prędzej czy później za to poniesie odpowiedzialność!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 5
  (2019-11-28)
 • Kurczę:/ No nie wiem. .. czy ten pomysł został na wskroś przemyślany?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  DannyX(2019-11-28)
Reklama