UWAGA!

Czas na quiz: co Ty wiesz o elbląskich ulicach?

 
Elbląg, Czas na quiz: co Ty wiesz o elbląskich ulicach?

Ich układ i nazwy zmieniały się przez lata, ale pewne fragmenty są rozpoznawalne do dziś. Elbląskie ulice to nie tylko zbitka liter, budynki czy chodniki, ale i miejsca, w których toczyła się historia miasta. Jak dobrze ją znacie? Sprawdźcie to w naszym quizie.

Jak nazywał się jałowcowy trunek, z którego słynął Elbląg? Kto wybudował kościół Najświętszej Marii Panny, który teraz jest Galerią EL? Czy budynek "Klops Akademie" dalej istnieje? Gdzie znajdowała się kryta pływalnia? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w naszym najnowszym quizie - znajdziecie go poniżej. Powodzenia! 
      
       Rozwiąż nasz najnowszy quiz. 
        

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo, doskonale znasz historię miejskich ulic. Gratulujemy wiedzy.
 • Ulica 3 maja dostala taks nazwe po 1989r. Na logike za komuny, prl nie bylo na to szansy. Poprawcie ten blad, bo powielacie go juz ktorys raz.
 • A te zdjęcia z przymierzonym starym zdjęciem są czyje? Fajny mieliście pomysł. :p :p :p
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  0
  czyjezdjęcie,noczyje?(2019-02-02)
 • @Realista1 - "Dzisiaj 3 Maja przebiega od skrzyżowania Nitschmanna i Grobli św. Jerzego do Placu Grunwaldzkiego. Do 1945 r. ulica miała dłuższy przebieg, zaczynała się od obecnej ulicy Traugutta. W XVII wieku była zaznaczona na planach poza umocnieniami nowomiejskimi. Jako ulica została wymieniona po raz pierwszy w 1750 r. pod nazwą Johannisstrasse (Świętojańska). W 1945 r. spolszczono jej niemieckie brzmienie, Świętojańską była aż do 1955 r. , następnie do 1981 r. nazywała się Parkowa, od tamtego czasu upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. " - tak napisał Karol Wyszyński, przewodnik PTTK w tekśćie "Historia elbląskich ulic (odc. 11): 3 Maja". Rozumiem, że Twoja wiedza jest "na logike" czy potrafisz wskazać jakieś źródło?
 • @czyjezdjęcie,noczyje? - Wskazane zdjęcia pochodzą z tekstu "Historia tego miasta pochłonęła mnie do reszty" i zostały umieszczone na naszym portalu oczywiście za zgodą autora, czyli Amadeusza Pfeifera :) Zapraszamy do lektury! www.portel.pl
 • @RedakcjaportEl.pl - Ok, ok, ale po jednorazowym wywiadzie zdjęcia raczej nie przechodzą na własność redakcji. Chyba za każdym razem powinny być podpisane, czyż nie?;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  czyjezdjęcie,noczyje?(2019-02-02)
 • Czyzby ból ze strony autora zdjec? :)))))
 • Cytujesz tekst z innego art. Portelu, o czym wspominalem, ze powielaja wg. mnie blad. Podaje link do planu miasta z jak podaja na stronie 1986r. Pr szukac w obszarze M6, jak wol stoi Parkowa, co prawda pi rosyjsku ale tyle ze szkoly pamietam aby odczytac igrek.amzp.pl Mieszkam w Elblagu 40lat i w latach 80 chodzilo sie po Parkowej do okraglakow na gry. A portel niech nie rozpowczechnia blednych informacji. Chyba ze ma mape z roku 1987, byl taki plan miasta zolty na 750lecie miasta, na ktorej jes 3maja. Najprawdopodobniej rok zmiany nazwy na 3 maja to 1991.czeski blad.
 • Z tym machandlem to chyba nie do końca prawda... Wydaje mi się, że była to jałowcówka znana raczej w Nowy Porcie, dzielnicy Wolnego Miasta Gdańska i pijali ją ludzie morza szeroko rozumiani. Coś mi świta, że podawano kieliszek machandla z suszoną śliwką nabitą na wykałaczkę i chyba bardzo zimny był do tego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  1
  Gdzieś czytałam...(2019-02-02)
 • " Historia tego trunku zaczyna się w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie już w XVIII wieku znany był likier jałowcowy o nazwie "Machandel 00", o mocy 38 %, sprzedawany we flaszkach o pojemności 0,25 l i 0,5 l. Jego produkcją zajęła się rodzina o nazwisku Stobbe, otrzymując dość szybko całkiem niezły dochód z tej działalności. Z biegiem czasu sława nalewki i tego niewielkiego wówczas miasteczka zaczęła sięgać coraz dalej. Jednocześnie rodzina Stobbe rozrastała się, a jeden z jej potomków osiadł w Elblągu, a dokładniej tuż za murami miasta, i rozpoczął produkcję machandla. Najprawdopodobniej elblążanie byli bardzo zadowoleni z tego faktu, ponieważ miejsce, gdzie powstawał ten trunek nazwano Stobbes Eck (Róg Stobbego). Był to wydzielony fragment Złodziejskiej Grobli, a obecnie jest to ul. Królewiecka. " - Stobbes Machandel (Historia jednego przedmiotu, cz. 74), autor: Joanna Fonferek, kustosz ds. ceramiki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Z tym machandlem to chyba jednak prawda;) Pani muzealniczce chyba można jednak zaufać :)
 • @Gdzieś czytałam... - z tego samego tekstu, co wyżej: "Jałowcowy trunek sprzedawany był na Rogu Stobbego w Elblągu do 1945 roku, czyli do momentu wkroczenia Armii Czerwonej na Żuławy i konfiskacji własności zakładu. Ówczesny właściciel firmy, Bernhard Stobbe został aresztowany i wysłany za Ural, a po 4 latach więzienia wyjechał do Oldenburga. Szczęśliwie ocalała dokumentacja produkcji napitku, dzięki czemu wznowiono ją w 1951 roku, a w 1970 firmę Stobbego przejęła niemiecka wytwórnia G. Vetter"
 • @czyjezdjęcie,noczyje? - Zdjęcia nigdy nie były naszą własnością. Sytuację już wyjaśniliśmy z autorem zdjęć, postaramy się jeszcze uważniej korzystać z zasobów, które mamy w naszym serwisie :) Niemniej bardzo dziękujemy, internauto o nicku "czyjezdjęcie, noczyje?" za zatroskanie i cieszymy się, że jesteś tak czujny :) Pozdrawiamy.
Reklama