UWAGA!

Czas na rozgrzewkę przed Wielkim Testem

 Elbląg, Czas na rozgrzewkę przed Wielkim Testem
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

20 października o godz. 18 w kinie Światowid odbędzie się III Wielki Test Wiedzy o Elblągu. Zanim wszystkim uczestnikom udzielą się emocje z nim związane, zapraszamy na rozgrzewkę. Przed Wami 20 pytań. Powodzenia!

Część pytań do tej części quizu przesłali do naszej redakcji m.in. historyk Lech Słodownik, propagator lokalnej historii, a także Adam Maksymiuk, dwukrotny laureat Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu, który w tym roku nie weźmie udziału w rywalizacji oraz jeden z Czytelników, który chciał pozostać anonimowy. Z ich propozycji przygotowaliśmy 20 pytań o historii przedwojennego i powojennego Elbląga. Wiele z nich jest naszym zdaniem trudnych, ale mamy nadzieję, że sobie z nimi poradzicie.

W środę, 20 października, podczas III Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu (jak się zapisać, sprawdźcie tutaj) na uczestników będzie czekać zestaw 60 pytań, w dużej mierze ułożonych przez Juliusza Marka, który od lat promuje lokalną historię. Czekając na ten dzień, zachęcamy do rozgrzewki i rozwiązania dzisiaj proponowanego przez nas quizu. Powodzenia!

 

Aktualny quiz znajdziecie tutaj

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Dużo pytań z Elbląga po 1945.Co było w tym okresie każdy wie. Każdy zdanie ma wyrobione. Jednak uwazam, że to trochę przesyt, by tyle pytań dotyczyło okresu 1945 - 90.Elbląg piękna karta zapisal się również we wcześniejszych wiekach, dlaczego akich pytań, jak na lekarstwo? Czyżby PRL wiecznie żywy?
 • Elbląg z przeszłości to dwie daty: pierwsza - 12 luty 1454 rok, kiedy w ramach powstania antykrzyżackiego mieszczanie "wypędzili"załogę zamku i doszczętnie zniszczyli tenże Zamek, a druga to 12 wrzesień 1772 rok, gdzie wojska pruskie w ramach układu rozbiorowego Polski zajmują miasto. Wtedy powstaje Elbing, a proces germanizacji miasta odnosi pełny sukces, gdyż całkowicie wyeliminował w nim poczucie polskości. A ponownie Elbląg zaistniał od czerwca 1945 roku, kiedy Komendant Wojskowy Armii Czerwonej oficjalnie przekazał władzę w mieście polskiej administracji cywilnej. A to, że jego rozwój do sierpnia 1989 roku był związany z PRL to kolejny etap dziejowy, niezależny od miasta. A tak zgodnie z prawdą historyczną oficjalnie Polska Rzeczpospolita Ludowa istniała od 22 lipca 1952 roku do sierpnia 1989 roku. Wcześniej była to, Polska Rzeczpospolita.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Vic Cool(2021-10-17)
 • @Ferdek.Schichau - u pana Słodownika, tylko PRl sie liczy. Taka nostalgia.
 • 7/20 M
 • Pijalnie piwa to Texas, Colorado i Arizona - doucz się a nie wypisuj bzdury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mirosław,(2021-10-18)