UWAGA!

Czas na wiosenne porządki

 
Elbląg, Ruszyła wiosenna akcja "Posesja"
Ruszyła wiosenna akcja "Posesja" (fot. SM)

Silna grupa w składzie: policjant, strażnik miejski, przedstawiciele Zarządu Budynków Komunalnych i jednej z elbląskich spółdzielni mieszkaniowych oraz niżej podpisany zrobili sobie kilkunastominutowy spacer po elbląskiej starówce. Celem było sprawdzenie, czy ten fragment miasta jest posprzątany. W zasadzie można powiedzieć, że był. Zlokalizowano niewielkie zbiorowisko śmieci na prywatnej działce. Po spacerze pozostaje pytanie czy takie akcje mają sens?

Spacer odbył się w ramach akcji Straży Miejskiej „Posesja”, która ma na celu sprawdzenie porządku i czystości w Elblągu.
       - Największym problemem w Elblągu są tzw. dzikie wysypiska – mówi strażnik Dariusz Szafirowicz. - Wśród śmieci przeważają te komunalne, które „produkuje” każde gospodarstwo domowe: plastikowe butelki, zużyte opakowania. Ludziom nie chce się iść do śmietnika, wyrzuci odpadki gdziekolwiek i ma problem z głowy – zauważa strażnik.
       - W spółdzielni mieszkaniowej nie ma większego problemu z zaśmiecaniem – twierdzi Mirosław Urbański z jednej z elbląskich spółdzielni mieszkaniowych. - W blokowiskach śmietniki są ustawione stosunkowo gęsto, są zadaszone i zamknięte. W przypadku odpadów wielkogabarytowych spółdzielnie informują mieszkańców o terminach wywózki. Istnieje też możliwość odbioru odpadów wielkogabarytowych w dowolnym terminie - dodaje. - Mieszkaniec musi pokryć jedynie koszty transportu na wysypisko.
       - Z czasem świadomość ekologiczna mieszkańców wzrośnie i będą bardziej chętnie segregować śmieci- przewiduje Mirosław Flisikowski z ZBK.
       W porównaniu z okresem sprzed obowiązywania ustawy, zwiększyła się liczba osób segregujących śmieci. Największym problemem są nielegalne wysypiska. Ale one występują na obrzeżach miasta: na obwodnicy Elbląga, w okolicach Próchnika. Nie można zapomnieć też o największym wysypisku śmieci na ul. 3 Maja, zasłoniętym blaszanym płotem. Strażnicy miejscy podczas codziennych patroli zwracają uwagę na śmieci.
       - Problemem są śmieci na prywatnych działkach, gdyż często są trudności z ustaleniem ich właścicieli – mówi Dariusz Szafirowicz z elbląskiej Straży Miejskiej.
       Niestety, w Elblągu jest bardzo dużo nielegalnych wysypisk. Walka z nimi musi być prowadzona w sposób konsekwentny i ciągły. Nie obędzie się też bez kampanii społecznych. Tymczasem można odnieść wrażenie, że walka z zaśmieceniem miasta nie jest priorytetowym zadaniem w mieście.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No i od tego ma być straż miejska- po prostu od śmieci doświadczenie w odnajdywaniu nabyli wcześniej wycierając się po krzakach z fotoradarem a tam na pewno były i butelki i papiery i odpady.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Opiniotwórca(2015-03-24)
 • A co z trawa wyrastajaca miedzy plytami chodnikowymi i niektorymi kamienicami? A co z popekanymi plytami chodnikowymi?>
 • A śmieci pozostały? Pamiętam czasy kiedy na wiosenne przeglądy swoich PO. .. przepraszam ADM ów, ruszała ich prawie 100% obsada (bez kasjerek i księgowych). Rzecz jasna z notatnikiem i długopisem ale i z grabiami. Oceniano rejon danego administratora i dokonywano wiosennych porządków z udziałem - bardzo często, choć nie musieli, mieszkańców. Ba, byli to całkiem inni ludzie.
 • takie akcje nie powinny mieć miejsca, te nieroby ze SM powinny to robić codziennie bo to mają między innymi w swoich obowiązkach!!! To tak jakby policja robiła raz do roku akcję patrol prewencyjny, po prostu żenada i śmiech, niech sie wreszcie wezmą do roboty lenie za nasze podatki!!!
 • Dobre pytanie takie akcje nie mają sensu od tego jest straż miejska która na bieżąco powinna monitorować stan czystości miasta a co robi straż miejska wszysscy wiemy i życzę wam sznowna komisjo że jak będziecie chodzić żebyście usmarowali sobie buty psim łajnem którego jest ful to robi straż miejska
 • A więć akcja posesją wyręcza tych darmozjadów straz miejską w jeden dzień z tego co oni powinni robić całym rokiem tzn dbać o porządek w mieście to kpina i skandal powinni dać tym dzielnym strażnikom saperki i do gnoju zbierać psie gluty anie udawać komandosów
 • A może by się jeszcze ktoś zajął z wszech obecnymi blaszakami na terenie miasta. O drewnianych konstrukcjach na podwórzu przy ul. Zagonowej nie wspomnę. Ale co tam pilnowanie fotoradaru jest łatwiejsze i bardziej dochodowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Miastowy(2015-03-24)
 • Na spacer poszli,ladna pogoda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Elbekoooop(2015-03-24)
 • W ramach akcji warto zobaczyć posesję przy ul. Ogrodowej 11.Od lat bałagan, wręcz "syf". Tak jest co roku, tam nikt nie sprząta pomimo, że przy ulicy. Jesienią kiedy spadną liście kasztanów jest jeszcze gorzej
 • Kto naprawi trzepaki przy budynkach ZBK.
 • Akcja wręcz widowiskowa !!!! Szkoda tylko że dzielni stróże prawa i porządku nie przyszli zrobić sobie tego ślicznego zdjęcia przed naszą wiatą, a w zasadzie w miejscu gdzie wcześniej jej nie było 2-3 miesiące temu zanim nasza wspólnota jej nie wybudowała i nie przyczyniła się do uporządkowania tego jakże teraz urokliwego miejsca. A tak na marginesie prośba do straży miejskiej żeby czynnie interesowała się tym co dzieje się teraz na powyższym skwerku i w okolicach wiaty. Ktoś notorycznie podrzuca pod wiatą śmieci. Śmieciowym kukułkom mówimy NIE !!!! Pocztowa 3
 • taka akcja powinna być ciąlą pracą przez cały rok, może wtedy Elbląg by wypiekniał, ale tereny miejskie ktory widzi kazdy wjeżdzający przez most patrząc w prawo na pola przy Sopockiej po minieciu stacji Shell to wolają o pomstę, panie Prezydencie zrób Pan z tym coś.
Reklama