UWAGA!

Czego chcieliby radni?

Elbląg, Robert Turlej i rower, który jest prezentem od Polskiej Unii Mobliności Aktywnej
Robert Turlej i rower, który jest prezentem od Polskiej Unii Mobliności Aktywnej (fot.mw)

Miejsca, gdzie turyści mogą naładować telefon, sygnalizacji świetlnej na jednym z przejść, ale i powrotu do głosowania w przedszkolu na ul. Częstochowskiej – tego chcieliby radni, którym przychodzą do głowy różne pomysły, czasami własne, a czasami te, z którymi przychodzą do nich mieszkańcy. Trwa sesja Rady Miejskiej, za radnymi i prezydentem wnioski, zapytania i interpelacje radnych.

Interpelacja oraz wniosek to narzędzia, za pomocą których radny może domagać się od organu wykonawczego (w tym przypadku prezydenta) podjęcia określonych działań. Zgodnie ze statutem miasta prezydent ma 21 dni, żeby na pytania w nich zawarte odpowiedzieć, ustnie lub na piśmie.
       A pytań do prezydenta na dzisiejszej (26 czerwca) było całkiem sporo. I tak radny Antoni Czyżyk (PO), chciałby m.in. tego, by w miejscach publicznych można było bezpłatnie naładować telefon.
       - Jesteśmy na wakacjach, nagle siada nam bateria w komórce, a co za tym idzie kontakt ze światem. W wielu miastach, w punktach turystycznych albo innych miejscach publicznych można to zrobić, czy my jesteśmy na to przygotowani? A jeśli nie to czy taka usługa może zostać uruchomiona? - pytał radny Czyżyk.
       Z kolei Sławomir Malinowski (KWW Witolda Wróblewskiego) m.in. zwrócił uwagę na projekt, który ma zostać sfinansowany z budżetu obywatelskiego, czyli pasaż przy ul. Gwiezdnej. Według radnego nie będzie on pasował do reszty otoczenia, bo zakłada odnowienie tylko przez położenie polbrukowej kostki brukowej. Ten sam radny poprosił również prezydenta, aby odpowiedzi na interpelacje były udzielane krótko, zwięźle i na temat.
       Natomiast Henryk Horbaczewski (SLD) zaapelował do prezydenta, żeby przyjrzał się sytuacji prawnej terenu, który od miasta dzierżawi fundacja Końskie Zdrowie.
       - Pracownicy Fundacji nie mają zgody na długoletnią dzierżawę, co przede wszystkim utrudnia im pozyskiwanie środków zewnętrznych – mówił radny i dodał, że szkoda marnować energię oraz chęci pracowników Fundacji tylko z powodu umowy, zwłaszcza, że istnieje sposób na zabezpieczenie interesów miasta.
       Jolanta Janowska (PiS) zwróciła natomiast uwagę na przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Węgrowskiej i Topolowej. Według mieszkańców, którzy się do radnej zgłosili to niebezpiecznie skrzyżowanie i przydałyby się tam światła.
       Z kolei do Marii Koseckiej (PO) zgłosili się mieszkańcy ul. Bartniczej, Sosnowej czy Iławskiej, którzy przy okazji najbliższych wyborów chcieliby znów głosować w przedszkolu przy ul. Częstochowskiej, w którym nie ma okręgu od 2010 r. Natomiast ci, którzy chcieliby bezpośrednio dojeżdżać z ul. Płk. Dąbka do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zgłosili się do radnej Jolanty Grykiel- Figielskiej (PiS). Według nich przystanek linii nr 7 i 12 znajduje się za daleko. Dodatkowo radna zaproponowała, żeby wydrukować rozkłady jazdy autobusów w formie informatorów.
       Ciekawostką może być fakt, że swoje wnioski złożyła również Młodzieżowa Rada Miasta, która chce m.in. rozszerzenia zakresu obowiązków wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu o stałą opiekę nad Młodzieżową Radą Miasta, aby zapewnić jej stałą pomoc i lepsze funkcjonowanie, uporządkowania terenu parku Dolinka z amfiteatrem i udostępnienia go do działań i akcji organizowanych przez MRM, czy zorganizowanie cyklicznego święta szkół ponadgimnazjalnych (od 2015 r.) w okresie Dni Elbląga w formacie podobnym do studenckich juwenaliów.
       Zdecydowanie najmilszym akcentem dzisiejszych interpelacji był...rower, który prezydent otrzymał od radnego Roberta Turleja, a dokładniej od Polskiej Unii Mobliności Aktywnej, w której Elbląg jest od początku. Jak mówił radny to prezent, który musi być użytkowany co najmniej przez pięć lat.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jakich turystów drodzy radni? nie ma turystow. kolega by przyjechal do ega bo chcial skorzystac z kolei nadzalewowej, bo slyszal o niej od kogos. ale kolei nie bedzie! Jedynej rozpoznawalnej atrakcji naszego miasta nie bedzie! brawo. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  ispreparing(2014-06-26)
 • Mieli dzis odwołać straż miejska i co ??
 • Po co komus jakas tam kolej nadzalewowa. Wazniejszy jest rowerek dla, ,urzedasa"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  misiopysiorysio(2014-06-26)
 • jeżeli takie " przełomowe" pomysły ma nasza rada, to żal tego miasta. .. .no może poza Panem Horbaczewskim, choć sld nie lubię
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  redrum(2014-06-26)
 • Chętnie bym przygarnęła ten rower; ) Także Panie Prezydencie jeżeli nie masz co z nim zrobić - daj znać; D
 • dlaczego pokazujecie tego młodego lenia i nieroba co uczciwej pracy się nie podejmie tylko pasożyt zeruje na naszych podatkach totalny pasozyt z PO!!!!!
 • To jest akurat BARDZO dobry pomysł, żeby urzędnicy dojeżdżali do pracy rowerami - i zdrowsi będą, i na benzynie oszczędzą, i przede wszystkim po drodze lepiej się zapoznają z realiami tego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Łukasz23(2014-06-26)
 • Łukasz23 - też tak myślę, " ŚWIĘTE SŁOWA"
 • panie turlaj się nie sanuję ludzi tego pokroju wyleciał z rady miasta i przed kolejnymi wyborami żebrał przy ul. Podgórnej trochę honoru ale czy niektórzy wiedzą co to w ogóle znaczy?
 • Panie Turlej, zamiast siać pustą propagandę rowerową niech pan się zainteresuje tym co się porobiło na Ulicy Nowowiejskiej, a doładnie jak jakis idiota zaprojektował i wykonał ścieżke rowerową w kierunku ulicy teatralnej od strony Biedronki, tam najnormlaniej zaburzony psychicznie człowiek zlikwidował możliwość przejazdu rowerem, normalnie nie ma ścieżki, trzeba jechac na druga stronę ulicy a potem znowu wracać, przeciez to jest chore, dlaczego pan mobilny i aktywny nic z tym nie robi? za co pan bierze diety? przecież to się w głowie nie mieści aby nie interweniowac i tak zostawić ten nonsens, prosze cos robić dla rowerzystów, same zdjęcia z rowerem i jeżdzenie na pirdzistołkowe nasiadówki to nie o to chodzi drogi panie radny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  rowerzystazNowowiejskiej(2014-06-26)
 • pewnie być zawsze wybieranymi i brać za nic coraz wyższą dietę, bo to są zwykli nieudacznicy o wysokim mniemaniu o sobie, takie małe chorągiewki.
 • Nie: czego chcieliby radni, tylko czego chcieliby obywatele
Reklama