UWAGA!

Czy będzie nowe województwo?

- Na temat zmian w podziale administracyjnym kraju opinie są podzielone i nie ma zgody nawet wśród mieszkańców - uważa Witold Gintowt-Dziewałtowski, elbląski poseł SLD, członek sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego. Jego zdaniem wątpliwe jest utworzenie 17 województwa - środkowopomorskiego.

- Niewątpliwie podział administracyjny kraju nie budzi nadzwyczajnej sympatii – mówi poseł Gintowt-Dziewałtowski. - Znam i słyszałem opinie wzywające na przykład do generalnej rewizji mapy podziału i powrotu do 49 województw. Mnie osobiście nawet by to odpowiadało, ale mam świadomość, że jest to operacja dzisiaj bardzo mało prawdopodobna, tym bardziej, że rząd w wypowiedziach negatywnie to ocenia. Ale jest też duży rozdźwięk w opiniach samych zainteresowanych zmianami mieszkańców poszczególnych gmin, powiatów i województw. Jeżeli dzisiaj mówimy o ewentualnym 17 województwie, to przecież posłowie i sami zainteresowani wiedzą, że prawie połowa powiatów, które ewentualnie miałyby wejść w skład nowego województwa, nie chce być w województwie środkowopomorskim. Ich mieszkańcy wolą mieszkać w województwie pomorskim czy zachodniopomorskim.
     Podobnie, zdaniem posła, wygląda sprawa zmiany przynależności administracyjnej Elbląga i gmin go otaczających. - Jeżeli chodzi o ewentualne niechęci bądź chęci oddzielenia się od województwa warmińsko-mazurskiego, to znane są sympatie elblążan, znane są też opinie mieszkańców tzw. trójkąta EGO, czyli Ełku, Gołdapi i Olecka, którzy chcieliby się przyłączyć do woj. podlaskiego, słyszałem też o sympatiach mazowieckich niektórych gmin powiatu działdowskiego. Tak wiec, gdyby wszystkie tego rodzaju możliwości uwzględniać, to należałoby się liczyć z likwidacją warmińsko-mazurskiego, bo przy Olsztynie pozostałoby tylko cztery, pięć powiatów.
     Poseł przypomniał, że nawet jeśli chodzi o subregion elbląski, to powiat ziemski elbląski miał opinię inną niż Elbląg: - Powiat ziemski nie był zainteresowany zmianą, a nie da się przemieścić Elbląga bezpośrednio nad Nogat, bo jednak po drodze mamy powiat ziemski i gminę Elbląg. Przypuszczam więc, że jeżeli mówi się o jakimś sensownym działaniu, to dobrze by było, gdyby oba powiaty, i ziemski, i grodzki miały na ten temat jedną opinię.
     Przypomnijmy, w 1999 roku zdecydowana większość elblążan w konsultacjach społecznych opowiedziała się za przyłączeniem Elbląga do Pomorza, jednak opinie części gmin ościennych były negatywne. Możliwość zmiany wojewódzkiej przynależności Elbląga wykluczali też przedstawiciele kolejnych rządów.
     
R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pod rozwagę tym którzy tak sie pchają do pomorza, zastapimy słupsk
 • najlepsze, jedyne sensowne i sprawiedliwe rozwiazanie co do przyszlosci elblaga, az dziw ze nie przyszlo to do tegich lysych glow poslow elblaskich, "walaczacym o dobre sprawy miasta" (czyt. wlasne tylki) to: utworzyc 2 rownoprawne stolice woj. war-maz w 2 najwiekszych i podobnych wielkoscia miast (jak ma to miejsce w lubuskim - de facto mniejszych od ega) elblagu i olsztynie. co do przylaczenia do pomorskiego jest jeden powazny zarzut. trojmiasto swoja wielkoscia nas przytloczy, o porcie bedzie mozna zapomniec. gdansk nie bedzie hodowal sobie konkurenta (chcoby i malego) w postaci portu!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  GLOS_ROZSADKU(2006-02-27)
 • nie chcę być złośliwy, ale Panie pośle ma tyle do gadania w sprawie podlziału terytorialnego kraju co karp przed Wigilią, po co te wywody?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miejscowy(2006-02-27)
 • Z przykrością muszę stwierdziĆ że pan poseł roztaczał przed elblążanami same suprlatywy wynikające z prznależności Elbląga do Olsztyna. Szybko się okazalo że Olsztyn obrabował Elbląg z co cenniejszego sprzętu / nawet tego szpitalnego / oraz fundusze przeznaczył na rozwój Olsztyna . Nawet drogowskazów na Elbląg nie ma w Olsztynie.A co Elbląg?. A no dostał zapaści i pomału umiera jak cały jego przemysł. A pan poseł Dziewałtowski? A no ma się dobrze jako polityk. A co ze scenariuszem elblaskim? a no ulega kolejnej zmianie na gorsze. Elbląg musi odzyskać rangę wojewódzkiego miasta a pan poseł musi się walnie do tego przyczyniać a nie siać defetyzm. Elblążanie , !! nie dajmy się omamić po raz kolejny. Żądajmy swoich praw.ŻĄDAJMY!!! I czas rozliczyć pana Dziewłtowskiego z jego twórczości politycznej.!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Elblążanin(2006-02-27)
 • Jak na razie to ty Marny cieniu elblaznina siejesz defetyzm i wprawiasz ludzi w nastroj maniakalno-depresyjny, a Elblag pomimo twego malkontenstwa oraz "pomocy" swych targowickich poslow na czele z wyzej tu wymienianym, nie daje sie zatopic i daje nadzieje na lepsza przyszlosc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  trueEB(2006-02-27)
 • Rowniez uwazam, ze Elblag powinien stac sie rownoprawna stolica wojewodztwa. Tak jak w kujawsko-pomorskim czy lubuskim. Jesli Elk chce sie odlaczyc to niech im dadza. Podobno nie mozemy byc miastem wojewodzkim bo do nas z Elku za daleko. Niech wiec wroca w zamian stare powiaty wojewodztwa elblaskiego, Malbork, Nowy Dwor Gd. i Kwidzyn. To jest tez tragiczne, ze takie miasto blizniacze jak malbork jest w innym wojewodztwie. Ta dyskusja o zmianach terytorialnych w sejmie jest duza szansa dla nas. Czy ktoras z elblaskich parti ma konkretny plan jak przywrocic Elblagowi status wojewodzki? Trzeba wywierac duza presje. Nie mozna dac tej okazji przeleciec kolo nosa!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elbius(2006-02-28)
 • Rzeczywiście łapie mnie depresja :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  autochton(2006-02-28)
 • PiS NIE POZWOLI na utworzenie 17. województwa - Środkowo-Pomorskiego! Nie po to PiS walczy ze schedą po PRL-u, by wracać do PRL-owskiego podziału (i liczby) województw! Zresztą koszalińskie województwo było również w PRL-- najmłodszym województwem (najpóźniej powstało).. Zdecydowanie lepiej walczyć o POLSKĘ REGIONÓW (8-miu i ani jednego więcej!) niż "drobnić jej obszar ponownie". Wystarczy, że mamy już DWA RAZY za dużo powiatów. Nie interesują mnie natomiast (i myślę, że wielu innych) jakiekolwiek poglądy p. WG.D. - temu Panu już od dawna polityczny śmietnik historii się kłania!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  8-reg.(2006-02-28)
 • Całkowicie popieram opinię Elblążanina
 • Drodzy ziomale za przyłączeniem do województwa pomorskiego przemawia kilka argumentów ale ja wyróżniłbym dwa zasadnicze! Po pierwsze niechęć inwestorów do lokalizacji nowych inwestycji w woj. w-m, po drugie czy się to komuś podoba czy nie Elbląg leży na Pomorzu z którym jest związany geograficznie, historycznie, gospodarczo i komunikacyjnie!!!
 • W tej sprawie emocje mieszają się z racjami ekonomicznymi i zawsze będą glosy za i przeciw. Nie chodzi o to aby wywołać kolejna awanturę lecz racjonalne działanie tych elblążan, których sercu jest bliska idea Elbląga w regionie pomorskim. Temat województwa środkowo pomorskiego nie został przez sejm odrzucony na wstępie lecz skierowano go do komisji co zwiększa jego szanse – warto aby sprawa Elbląga była rozpatrywana równolegle. Można do tego doprowadzić na dwa sposoby: albo 15 parlamentarzystów złoży stosowny projekt nowelizacji ustawy (Dz.U. 1998.96.603) , albo zrobią to sami elblążanie w tzw. pospolitym ruszeniu – musimy się zachować tak jak „ panny roztropne” bo być może czas już jest bliski – pozdrawiam wszystkich Stefan Rembelski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  StefanRembelski(2006-02-28)
 • gumiarze nie beda nami rzadzic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblazanin(2006-02-28)
Reklama