UWAGA!

Czy miasto jest gotowe na atak terrorystyczny?

 
Elbląg, Czy miasto jest gotowe na atak terrorystyczny?
fot. Witold Sadowski

W czwartek i piątek (29-30 maja) na terenie miasta odbędzie się ćwiczenie powiatowe „Elbląg 2014”. Będzie ono polegało na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu działań mających na celu likwidację skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych wywołanych na skutek ataków terrorystycznych.

Klęska żywiołowa czy katastrofa techniczna mogą dotknąć każde miasto. Ćwiczenie ma pokazać, jak Elbląg jest przygotowany na sytuacje kryzysowe. Scenariusz ćwiczenia zakłada kilka zdarzeń, które rozegrają się w różnych częściach miasta. W czwartek około godz. 12.30 grupa terrorystów będzie próbowała wedrzeć się do miasta od strony terminalu pasażerskiego, znajdującego się w pobliżu mostu Unii Europejskiej. Próbę przemytu osób i broni na pokładzie statku będą udaremniali m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej. Około godz. 15. formacje obrony cywilnej, służby mundurowe, wspólnie z Elbląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji będą przeciwdziałali próbie skażenia wody pitnej w zakładzie produkcji wody przy ul. Królewieckiej.
       W piątek odbędą się cztery etapy ćwiczenia. O godz. 8.30 na rampie załadowczej przy al. Grunwaldzkiej dojdzie do kolejnej akcji sabotażowej – rozszczelnienia cysterny kolejowej. O 9.30 nastąpi z kolei wyciek amoniaku w elbląskim browarze. Jednocześnie scenariusz zakłada, że silne intensywne opady i tzw. cofka spowodują spiętrzenie wody na rzece Elbląg. Od 10.30 na Bulwarze Zygmunta Augusta będą więc prowadzone działania przeciwpowodziowe. Od godz. 12 prowadzone będą działania w szpitalu wojewódzkim związane z napływem dużej liczby poszkodowanych.
       Wyżej wymienione zadania będą wykonywały organy administracji samorządowej, służby miejskie i formacje obrony cywilnej oraz służby mundurowe. Kierownikiem ćwiczenia będzie prezydent miasta, a głównym organizatorem ćwiczenia - Ryszard Sorokosz, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych.
       W trakcie prowadzonych akcji może dojść do pewnych utrudnień – czasowo może być m.in. ograniczony ruch na części al. Grunwaldzkiej. Ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych, miejsca ćwiczeń będą wydzielane taśmą, której osoby postronne nie będą mogły przekraczać – w trakcie poszczególnych etapów będą wykorzystywane materiały hukowe i dymne.
       Miejsce przeprowadzenia ćwiczeń: UM Elbląg, Elbląski Park Technologiczny, Terminal osobowy portu Elbląg, EPEWiK, Stacja załadunkowa Elbląg, Bulwar Zygmunta Augusta, Browar Grupa Żywiec SA Elbląg, Wojewódzki Szpital Zespolony.
       Cele ogólne ćwiczenia:
       - doskonalenie indywidualnych umiejętności kadry kierowniczej i zgranie komórek funkcjonalnych urzędu zapewniających sprawne funkcjonowanie struktur OC, w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
       - sprawdzenie zdolności i gotowości do działania służb ratowniczych miasta oraz stopnia sprawności struktur realizujących zadania OC;
       - sprawdzenie funkcjonowania służby zdrowia w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa, klęsk żywiołowych oraz zagrożeń terrorystycznych;
       - kształtowanie umiejętności współdziałania wszystkich struktur OC z podmiotami realizującymi zadania w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa.
      
Rafał Maliszewski, Biuro Prezydenta Miasta
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Matko Boska ! Czy Wy macie wszystkich w domu ?! Jedzcie na Drużno, bo tam właśnie nastąpił atak terrorystyczny na Naturę ! Wszystkie ręce do roboty. Tam jest skażenie ekologiczne. Skończcie z zabawą i bierzcie się za coś konkretnego. Żarty sobie robicie ?!
 • Tu chodzi o to że są gotowi teoretycznie na taki atak. Chcą pokazać żmudnie przygotowane show dla ludzi, które pewnie trenują od kilku mieszący :)
 • Generałowi się w główce poprzewracało. Dali mu trochę władzy i myśli, że nadal jest w wojsku więc wymyślił ćwiczenia. Jestem ciekawy ile to będzie kosztowało i kto za to zapłaci?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  terorysta(2014-05-28)
 • coby nie wymyśleć to i tak za mało sił i środków, które w warmińsko-, ,murzyńskim, ,elbląskiemu środowisku zostało. .. .. generalnie leży szybkie wykrywanie i szybka lokalizacja zdarzeń. .. no i te, ,kompetencyjne schody, ,. .. ..
 • a ćwiczenia to przecież podstawa zdobywania doświadczeń. .. .. oby tylko kolejny raz woda ze zwykłej rury wodociągowej nie zalała, ,centrum, ,. .. .. lub pies nie przegryzł kabla. .. .a gołąb nie spowodował wybuchu w stacji transformatorowej, bo agregat nie działa. .. .
 • no nie wierze, to teraz taka moda? moze przeprowadzi urzad miasta cwiczenia jak szybko dostac sie do lekarza specjalisty, jak szybko znalezc prace, jak uatrakcyjnic starowke bo same puby i bary raczej szalu nie robia. .. itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  pitstop(2014-05-28)
 • propaganda PRLu. Jak rusaki napadną to z mięsa armatniego służb mundurowych nie zostanie nawet smród
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Wojak-Swojak(2014-05-28)
 • Rzygac sie chce czytajac wasze nedzne wpisy narzekajace na wszystko za kazdym razem, jestescie typowa banda zyciowych nieudacznikow ktorym wiecznie nic sie nie podoba, skoro tak jest, droga wolna, nikt was tu nie trzyma, w tym miescie.
 • Wg mnie powinni oni to z zaskoczenia zrobić a nie, że oni tam będą kampić i złapią tych " terrorystów" . Naprawdę ochrona by tam nie siedziała, i czekała aż ktoś ich zaatakuje.
 • Cyt. : " Kierownikiem ćwiczenia będzie prezydent miasta" . I więcej pytań nie mam. Na Boga Jedynego, tuż obok dzieje się ekologiczna klęska na Drużnie, a on WYIMAGINOWANE KLĘSKI ćwiczy jak za dawnych KOMUSZYCH LAT!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Elblążanieobudźciesie(2014-05-28)
 • Franz Kafka lepiej by tego nie wymyslil...
 • Atak terrorystyczny w porcie zostanie odparty, winni zostaną unieszkodliwieni, działania zakończą się sukcesem. A wszystko dzięki temu, że AKURAT przez przypadek przejazdem w Elblągu będą znajdować się antyterroryści z Olsztyna. Wszystko inne zakończy się równie wielkim sukcesem, gdyż we wszystkich sł; użbach tego dnia będzie 100 % obsady. Pozdrawiamy planistów i dziękujemy za wysiłki zmierzajace do czarowania rzeczywistości.
Reklama