UWAGA!

Czysta woda na Dni Elbląga

 
Elbląg, Fontanna ponownie zostanie napełniona czystą wodą
Fontanna ponownie zostanie napełniona czystą wodą (fot. AD)

Dwie elbląskie fontanny, przy ul. 1 Maja i na Placu Słowiańskim, szykują się na miejskie świętowanie. W pierwszej wymieniana jest woda, druga przechodzi lifting i być może również tryśnie podczas Dni Elbląga.

Fontanna przy ul. 1 Maja została gruntownie oczyszczona i przygotowana już na majowe święto. Bardzo szybko znalazł się jednak dowcipniś, który wlał do niecki detergent i fontanna przypominała wannę pełną piany. Woda została wymieniona. Jak się okazało nie po raz ostatni.
       - Dziś Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji napełnia nieckę czystą wodą - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Po to, by było ładnie na Dni Elbląga. Koszt napełnienia niecki 316 m sześć. wody to ponad 2 tys. zł.
       Z fontanną na Placu Słowiańskim sprawa jest bardziej skomplikowana. Powstała w 1908 roku i ząb czasu mocno ją nadgryzł. W 2007 r. wymieniona została instalacja wodociągowa na nową wraz z zamkniętym obiegiem wody, ale proces niszczenia trwał. W tej chwili dno niecki jest popękane i nieszczelne, w złym stanie są kaskadowe schody fontanny. Naprawy wymagają ceglane elementy w podziemiu fontanny, wymienić należy też zniszczone elementy kamienne. Prace naprawcze i renowacyjne musi poprzedzić ekspertyza konserwatorska i stosowna wycena, co planowane jest jeszcze w tym roku. Natomiast doraźnie, misy fontanny muszą być uszczelnione, by uniemożliwić przenikanie wody do części podziemnej. To zadanie jest nadal wykonywane.
       - Dopiero po uszczelnieniu fontanny będzie możliwe włączenie wody na sezon letni, co powinno nastąpić w czerwcu, być może na Dni Elbląga - kończy Łukasz Mierzejewski.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama